صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

ویژگی‌های طنز «پایتخت» در مرکز تحقیقات صداوسیما بررسی شد

ویژگی‌های طنز «پایتخت» در مرکز تحقیقات صداوسیما بررسی شد


نشست «بررسی ویژگی‌های طنز سریال پایتخت2»، امروز سه‌شنبه دهم اردیبهشت با حضور کارگردان، بازیگر و نویسندگان این سریال، معاون آموزش و پژوهش رسانه ملی، رییس مرکز تحقیقات، مدیران و پژوهشگران مرکز تحقیقات صداوسیما در سالن اجتماعات مرکز تحقیقات برگزار شد.

روابط عمومی مرکز تحقیقات صداوسیما گزارش داد: ساخت سریال‌های طنز قوی خانوادگی و اخلاقی در رسانه ملی سابقه دارد اما آنچه که سریال پایتخت 2 را از دیگر کارهای مشابه تلویزیون متمایز می‌کند، به طوری که ریاست محترم سازمان صدا و سیما آن را «الگویی برای برنامه‌سازان در حوزه طنز» قلمداد می‌کند، ساخت سریالی طنز با درون‌مایه‌های اخلاقی و مذهبی است.

سیروس مقدم کارگردان سریال پایتخت2 ضمن اشاره به دغدغه برای طرح مسائل اجتماعی به اهمیت قصه‌های جدی اجتماعی پرداخت و علت موفقیت این سریال را اندیشه‌ای دانست که کار بر اساس آن ساخته شده است.

وی همچنین به تلاش برنامه‌سازان این مجموعه جهت نشان دادن تصویری واقعی از زنان جامعه ایرانی اشاره کرد.

محسن تنابنده، بازیگر، بازیگردان و سرپرست نویسندگان پایتخت2 گفت، پایتخت2 قصه‌محور است و قصه همه چیز را تعیین می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت لهجه در این سریال افزود، از آنجاییکه همواره نگرانی از واکنش‌های برخی مخاطبان به نمایش لهجه‌ای خاص از تلویزیون وجود داشته است، کمتر به کاربرد لهجه توجه شده است. در سریال پایتخت برخلاف روال معمول شاهد نمایش لهجه در کنار نمایش فضای شهرهای مختلف بودیم و این امر با اقبال مخاطب مواجه شد.

تنابنده افزود، آنچه که در سریال پایتخت2 موجب جذب مخاطب شد، محرم‌سازی بود. تماشاگر، بازیگر را محرم خود می‌دانست و این موجب شد تا مخاطب اثر را دوست داشته باشد.

حسن وارسته، نویسنده این سریال گفت، ایرانی‌ها مردمی طناز هستند و ساخت سریال طنز در ایران بسیار دشوار است. در ساخت سریال پایتخت2 محدودیت‌هایی نیز برای ایجاد موقعیت طنز وجود داشت. وی تأکید کرد نگرانی از قرائت‌های مختلف از اثر، موجب ایجاد برخی محدودیت‌ها می‌شود.

مقدم، کارگردان این سریال به نقش مدیران در اعتماد به عوامل و حمایت از ساخت این سریال و همچنین پشتیبانی‌های تهیه‌کننده اشاره کرد که در پیشبرد موفقیت‌آمیز کار بسیار مؤثر بود.

تنابنده گفت، نگاه رفتارشناسانه به شخصیت‌ها و پردازش آنها از نقاط قوت این مجموعه است. وی همچنین به پشتوانه پژوهشی این اثر و کمک مرکز تحقیقات در این زمینه اشاره کرد.

وارسته نیز گفت، بیشتر مردم ما طبقه متوسط هستند و با بسیاری از مشکلات خانواده «معمولی» از نزدیک آشنا هستند، بنابراین به‌راحتی با کار ارتباط برقرار کردند.

جلسه با پرسش و پاسخ حاضران پایان یافت.

  1392/02/10
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.