صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

مرکز تحقيقات در آستانه ماه مبارک رمضان برگزار کرد:نشست علمي «تدّبر در قرآن کريم»

مرکز تحقيقات در آستانه ماه مبارک رمضان برگزار کرد:نشست علمي «تدّبر در قرآن کريم»


در آستانه  ماه مبارک رمضان، نشست علمي«تدّبر در قرآن کريم»، روز دوشنبه هفدهم تيرماه سال‌جاري، با حضور قائم مقام رئيس مرکز، مديران و پژوهشگران مرکز تحقيقات و سخنراني حجّت‌الاسلام دکتر علي نصيري، عضو هيئت علمي دانشگاه علم و صنعت ايران و مدير گروه قرآن پژوهي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي،‌ در سالن جلسات حوزه رياست مرکز برگزار شد.
دکتر نصيري در ابتداي سخنان خود، با اشاره به اينکه قرآن معجزه باقيه پيامبر اعظم و ثقل اکبر است، گفت: خداوند در آيات مختلف کتاب خود، مردم را به تفکّر و تدبّر فراخوانده است و يکي از نشانه‌هاي مهجور بودن اين کتاب آسماني در ميان مردم نيز اکتفا به قرائت قرآن فارغ از تدبّر  و ژرف‌انديشي در آيات آن است
اين پژوهشگر علوم قرآني، دعوت به تدبّر در قرآن کريم در چهار محور تأکيد بر نزول قرآن به صرف تدبّر؛ تأکيد بر تسهيل و تفصيل قرآن بر اثر تفکّر؛ دعوت به تفکّر در قرآن و تمجيد از اهل تفکّر در قرآن خلاصه کرد و گفت: تدبّر در آيات قرآن، همه اقشار مردم در هر رتبه از فهم و درک و مراتب علمي و روحي را دربر مي‌گيرد و با بهره‌مندي از ترجمه براي اصل تدبّر کفايت مي‌کند.
حجّت‌الاسلام نصيري، در اهمّيّت تلاوت همراه با تدبّر آيات قرآني ، با استناد به آيات الهي و روايات معصومين (علیهم السلام)گفت: سيره عملي پيشوايان ديني ما مبتني بر تلاوت همراه با تدبّر بوده است. وي در ادامه به تفاوت ميان تدبّر و تفسير اشاره کرد و افزود: تدبّر دعوت عامّ به تفکّر در قرآن است و تفسير دعوت خاص و علما به تفکّر در آیات الهی است. از اين‌رو، تدبّر علاوه بر اينکه عموم مردم را در برمي‌گيرد، مي‌تواند همراه و پس از تفسير هم ادامه يابد.
سپس دکتر نصيري پیش انگاره‌های تدبر در قرآن را برشمردند :1-  قرآن گفتار الهي2-  قرآن پيراسته از هرگونه دخل و تصرّف3-  قرآن کتابي با چيدمان الهي4 - قرآن کتابي فراتر از توان جهانيان 5-  و قرآن مجمع معارف بي‌پايان.
 و به دنبال آن تأکيد کرد‌ند:  کتاب قرآن تنها کتاب آسماني است که بدون هيچ‌گونه تحريفي در اختيار بشر قرار دارد و اين موضوع ويژگي منحصر به فردي به قرآن کريم داده است.
وي در ادامه به مراحل تدبّر در قرآن اشاره کرد و تدبّر در مفاهيم و واژه‌ها؛ تدبّر در نکات ادبي؛ تدبّر در نکات بلاغي، تدبّر در ساختار دروني آيات؛ تدبّر در ساختار بيروني آيات؛ تدبّر در کشف مداليل آيات؛ و تدبّر در نکات و پيام‌ها را از جمله اين مراحل دانست.
دکتر نصيري در پايان سخنان خودگفت: بنا به فرمايش ائمه معصومين (علیهم السلام) قرآن عهد الهي است و قرائت همراه با تدبّر حدّاقل پنجاه آيه قرآن در هر روز توصيه شده است. وي با اشاره به حلول ماه مبارک رمضان و بهار قرآن توصيه کرد: بهتر است از قرآن‌هايي که استادان و عالمان آشنا به ساختار نحوي و بلاغي زبان عربي و همچنين معارف قرآني ترجمه کرده‌اند،  براي تلاوت و يا زيرنويس آيات استفاده شود. همچنين ارائه تفسيري مختصر به همراه ترجمه قرآن و بهره‌گيري از کارشناسان ديني براي تلاوت و  همراه آن تفسير قرآن کريم ، متناسب با اقتضائات مخاطبان از حيث سن، تحصيلات و ...، از جمله راهکارهاي تدبّر در قرآن کريم و زدودن غبار مهجوريت از اين کتاب نوراني و آسماني است. 

  1392/04/18
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.