صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

محصول رسانه‌اي در زمينه اقتصادي بايد حماسه‌ساز باشد

محصول رسانه‌اي در زمينه اقتصادي بايد حماسه‌ساز باشد


 
  نشست تخصّصي «تکميل چرخه اقتصاد مقاومتي، ‌يا اقتصاد دانش‌بنيان در راستاي خلق حماسه اقتصادي» با حضور قائم مقام مرکز تحقيقات،‌ مديران، پژوهشگران و برنامه‌سازان و با سخنراني دکتر عادل پيغامي، معاون پژوهشي دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام)، روز سه شنبه، هفتم آبان‌ماه سال‌جاري، در سالن جلسات حوزه رياست مرکز تحقيقات برگزار شد. 
به گزارش روابط عمومي مرکز تحقيقات،‌ دکتر عادل پيغامي، سخنران اين نشست، گفت: اقتصاد ايران نقاط قوّت و ضعفي دارد که براي دستيابي به اهداف  سند چشم‌انداز پيشرفت و توسعه کشورمان در نظر داشتن اين نقاط قوّت و ضعف بسيار مهم است. وي با تأکيد بر اهمّيّت نقش رسانه‌ها در ارائه تصاوير واقعي از اقتصاد فعلي و اقتصاد مطلوب، تصريح کرد: رسانه‌ها، بويژه رسانه ملّي مهم‌ترين نقش را در افزايش سواد اقتصادي عموم مردم و مشارکت جدّي مردم و نخبگان در توسعه اقتصادي کشور دارند.
وي افزود، مقام معظّم رهبري(مد‌ظله العالی)، عنوان‌هاي سال‌هاي دهه اخير را به مفاهيم مرتبط با پيشرفت و توسعه در بخش‌هاي علمي و اقتصادي اختصاص دادند. نوآوري و شکوفايي، اصلاح الگوي مصرف، حمايت از توليد ملّي، حماسه سياسي و حماسه اقتصادي برخي از اين عنوان‌ها هستند که نشان مي‌دهند راهبردهاي کلان کشور درجهت برنامه‌ريزي براي عزّت‌مندي و ارتقاي وضعيّت کشور بر اساس شاخص‌هاي بين‌المللي است.
دکتر پيغامي با اشاره به عنوان امسال، يعني حماسه سياسي و حماسه اقتصادي، حماسه را در انديشه اسلامي شامل مفاهيمي همچون همّت و حميّت، عزّتمندي، عدالت‌خواهي، حق‌طلبي، شدّت و صلابت، حقيقت‌طلبي و نورانيّت، استحکام، دفاع و ايستادگي، و مجد و عظمت و افتخار خواند و افزود: همانگونه که رسانه‌ توانست در تحقّق حماسه سياسي، موفّق عمل کند، درخصوص حماسه اقتصادي نيز مي‌تواند جريان‌ساز باشد، نهادهاي تعليم و تربيت و رسانه‌ها لازم است بويژه به نسل‌هاي آينده‌ساز نگرش و احساسي صحيح درخصوص شيوه‌هاي دستيابي به پيشرفت و عظمت کشور ارائه دهند؛ رسانه با توجّه به قدرت فراگير خود مي‌تواند مکمّل سازوکار نهادهاي متولّي تعليم و تربيت باشد و با استفاده از ظرفيّت‌هاي هنري، محصول رسانه‌‌اي ما در زمينه اقتصادي بايد حماسه‌ساز باشد.
معاون پژوهشي دانشگاه امام صادق(علیه السلام)، خاطر نشان کرد، آنچه پس از طرح شعار سال از کارشناسان و برنامه‌ريزان انتظار مي‌رود، تبديل اين شعار و انديشه به گفتمان‌هاي فرهنگ ساز و تبديل شعار به عمل و رفتار است. بطور مثال در بيانات رهبر معظّم انقلاب اقتصاد مقاومتي از چهار مؤلّفه اساسي اقتصاد رقابت پذير يعني: انعطاف‌پذيري، ثبات، پايداري و استحکام اقتصادي، برخوردار است. در ديدگاه معظّمٌ‌له، اقتصاد مقاومتي از ويژگي‌هايي همچون: اقتصاد مردمي، مقاوم دربرابر فشارها و تهديدات؛ برونگرا؛ درونزا؛ تحريم‌شکن؛ متّکّي نبودن به درآمدهاي نفتي؛ پيشرو، فرصت‌ساز و مولّد؛ مديريّت مصرف و بهره‌وري حدّاکثري؛ توزيع عادلانه درآمد و ثروت؛ و دانش‌بنيان برخوردار است.    
اين پژوهشگر حوزه اقتصاد، با اشاره به اهمّيّت اقتصاد دانش بنيان تصريح کرد: امروزه اقتصادي موفّق است که نيروي انساني مولّد را بر اساس مؤلّفه‌هاي اقتصاد دانش‌بنيان، آينده‌نگري و رصد وضعيّت فنّاورانه جهان در آينده تربيت کند. رسانه‌ها نيز بايد براساس چنين چشم‌اندازي به مسائل اقتصادي بپردازند.
دکتر پيغامي در پايان بر اهمّيّت جايگاه رسانه در عرصه رقابت‌هاي اقتصادي تأکيد کرد و گفت:  «رسانه» خود محملي براي اقتصاد فرهنگ‌بنيان است. امروزه تأسيس شبکه‌هاي کابلي، رسانه‌ها را به يکي از ابزار‌هاي مهم توليد درآمد تبديل کرده است. ايران نيز به دليل برخورداري از ذخاير عظيم فرهنگي، خلّاقيّت‌هاي هنري، ارزش‌آفرين‌بودن نيروي انساني، توانايي تأسيس شرکت‌هاي فرهنگ‌بنيان را دارد. 
اين نشست با پرسش و پاسخ حاضران پايان يافت.

 

  1392/08/08
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.