صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

رونمايی از تازه‌ترين کتاب‌ها و نرم‌افزارهای پژوهشی

رونمايی از تازه‌ترين کتاب‌ها و نرم‌افزارهای پژوهشی


هم‌زمان با هفته ملّی پژوهش ، با حضورحجّت‌الاسلام و المسلمين موسوي مقدّم، قائم‌مقام رئیس سازمان صداوسيما و آقاي دکتر ملکي‌تبار، رئيس مرکز تحقيقات صدا‌وسيما؛ آقاي دکترلبيبي، مديرکل پژوهش‌هاي راديو؛ آقاي تمجيدي، مديرکل پژوهش‌ معاونت پژوهشي دانشگاه صداوسيما و جمعي از مديران، پژوهشگران و مؤلّفان، مراسم رونمايي از کتاب‌ها و نرم‌افزارهاي پژوهشي، شنبه، بيست و دوم آذرماه سال‌جاري، در تالار پژوهش مرکز تحقيقات برگزار شد.  
حجّت‌الاسلام والمسلمين موسوي مقدّم، قائم‌مقام رئیس سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران، ضمن تبريک هفته ملّي پژوهش و فنّاوري و بزرگداشت ياد و خاطره مرحوم دکتر معتمدنژاد، بیان کرد: برای بهبود و پیشرفت امور پژوهشی سازمان ، نخستين نکته هماهنگي هرچه بيشتر واحدهاي مختلف حوزه پژوهش رسانه ملّي است که علاوه بر پيشگيري از موازي‌کاري، موجب افزايش بهره‌وري و غنابخشي به محصولات پژوهشي و کاربردي شدن اين محصولات مي‌شود.
نکته دوم ، موضوع پژوهش‌ها‌ست که باید  معطوف به نيازهاي عيني مردم درجنبه‌هاي مختلف اجتماعي، اقتصادي، محيط زيست و ... باشد. به‌ طور مثال افزايش جمعيّت، وضعيّت ازدواج و طلاق، وضعيّت منابع طبيعي کشور به ويژه در حوزه منابع آبي و جنگل‌ها و مراتع و لزوم فرهنگ‌سازي در اين‌حوزه‌ها از جمله وظايف رسانه ملّي است که براي تبيين صحيح آنها پشتوانه پژوهشي لازم است و نکته  سوم اينکه پژوهشگران بايد علاوه بر رعايت اسلوب‌هاي علمي و روشي، به‌سوي متناسب‌سازي با فرهنگ اسلامي ايراني و پاسخگويي به نيازهاي عيني جامعه گام بردارند.
حجّت‌الاسلام و المسلمين موسوي مقدّم، در بخش ديگري از سخنان خود تأکيد کرد: خلّاقیت و نوآوري مهم‌ترين ويژگي هر پژوهشي است، با اين ويژگي، پژوهش‌ها  در پاسخگويي به نيازهاي عيني و ترسيم بهتر افق آينده موفّق خواهند بود. پژوهش بايد به روز باشد، و مسائل موردنياز جامعه را مورد بررسي قرار دهد و در يک کلام، واجد خصوصيّت «کاربردي بودن» براي برنامه‌سازي و «تأثيرگذاري» در روش‌ها و سياست‌ها باشد.
قائم مقام رئیس رسانه ملّي، با تأکيد بر لزوم تعامل هرچه بيشتر حوزه‌هاي پژوهش و برنامه‌سازي گفت: بايد پژوهش تأثير خود را روي آنتن نشان دهد و هر ايده‌ پژوهشي قابل تبديل به عمل رسانه‌اي شود، زیرا نيازهاي حوزه رسانه بسيار گسترده است. وي افزود: آثار مراکز پژوهشي بايد از غناي لازم برخوردار باشند و پژوهش‌ها با سنجش مداوم نيازهاي مخاطب براي پاسخگويي به‌موقع و شايسته به نيازهاي مردم از طريق برنامه‌هاي رسانه اقدام کنند. با اين وصف، تعامل، همزيستي و يکي‌شدن توليد و پژوهش امري قطعي و لازم است.
حجّت‌الاسلام و المسلمين موسوي مقدّم، با قدردانی از عملکرد حوزه پژوهش رسانه ملّي گفت: يکي از مهم‌ترين مؤلّفه‌ها براي غناي اثر پژوهشي، اعتبار و روايي آن است، استناد ساير دستگاه‌ها به نتايج تحقيقاتي سازمان صداوسيما و پيش‌بيني‌هاي دقيق و مطابق واقع رسانه ملّي در بزنگاه‌ها، حاکي از دقّت پژوهش‌هاي انجام شده در اين سازمان است.  
     قائم مقام رئیس سازمان، همچنين با اشاره به کمبودهاي اعتباري، از تلاش شايسته حوزه پژوهش در انجام مأموریت‌هاي محوّله قدرداني کرد و افزود: انگيزه پژوهشگران، اعتقاد و باورمندي و روحيه ايثار ايشان سبب شده که علي‌رغم مشکلات هزينه‌اي نيازهاي سازمان بي پاسخ نماند.
در ادامه نشست، از 31 عنوان کتاب شامل 25 عنوان تأليف و 6 عنوان ترجمه‌، با حضور قائم مقام رئیس سازمان، رئيس مرکز تحقيقات و مديرکلّ پژوهش‌هاي راديو رونمايي شد؛ روش‌شناسي، تدوين اخبار تلويزيوني، آیین‌ برنامه‌سازی دربارة ایّام محرّم، زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها)، کمدی در تلویزیون، رسانه و دین، جامعه‌شناسی رسانه، محتوای برنامه‌های رادیویی، تاریخ و رسانه، فلسفه رسانه، مدیریت رسانه‌های الکترونیکی، موسیقی، سینمای مستند، نحله‌های فکری معاصر، ارتباطات و اطلاعات در اسلام و رسانه‌های اجتماعی در جهان مجازی و 7 نرم‌افزار پژوهشی مرتبط با حوزه رسانه و ارتباطات شامل موضوعاتی چون ماه رمضان، مهدویّت، مناسبت‌های دینی و ملّی، گردشگری مذهبی، گردشگری طبیعی، کارآفرینی و زبان، از جمله آثاری بودند که از سوي نمايندگان واحدهاي پژوهشي به حاضران معرّفي شدند.


  1392/09/24
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.