صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

همزمان با روز پژوهش از جدیدترین کتاب‌ها و نرم‌افزارهای پژوهشی سازمان صدا و سیما رونمایی شد

همزمان با روز پژوهش از جدیدترین کتاب‌ها و نرم‌افزارهای پژوهشی سازمان صدا و سیما رونمایی شد


 مراسم رونمایی از جدیدترین کتاب‌ها و نرم‌افزارهای واحدهای پژوهشی روز سه‌شنبه (25/9/1393)  در تالار پژوهش مرکز تحقیقات صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

امسال 31 عنوان کتاب و6 عنوان بسته پژوهشی به دبیرخانه ستاد پژوهش معرفی شد که عمده این آثار با رویکرد راهبردی و کاربردی تالیف شده بود. دکتر ساروخانی که به‌عنوان سخنران در اين مراسم حضور داشت. ایشان به توضيح درخصوص کتاب و اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه پرداخت و گفت: «کتاب یک پدیده قداست‌آمیز است. شاید بزرگ‌ترین اختراع بشریت کتاب باشد. با چاپ کتاب بود که انسانِ میرا تبدیل به انسانِ نامیرا شد. از طریق کتاب بود که بشریت به فرهنگ رسید و انباشت دانش و فرهنگ امکان‌پذیر شد.

آثار پژوهشی به تفکیک واحدهای پژوهشی به قرار زیر بوده است: تولیدات پژوهشی معاونت سیما شامل چهار کتاب و 5 بسته پژوهشی بود که در مراسم رونمایی با توجه به الویت دو کتاب و دو بسته پژوهشی به عنوان آثار برتر از آن رونمایی شد کتاب مخاطب پژوهی است که با چهار رویکرد مردم نگاری رسانه، دریافت پژوهی، مخاطب پژوهی، پیمایشی و مطالعات آزمایشی، مخاطب‌شناسی  از منظر روان‌شناسی را بررسی کرده است. کتاب دوم کتابی با عنوان پویانمایی در تلویزیون است که فرآیند تولید انیمیشن تلویزیونی، شرح وظایف عوامل، شاخص‌های نظارت بر تولید انیمیشن و ... را مورد بررسی قرار داده است. بسته پژوهشی با عنوان «بسته محرم» که  به موضوع محرم و امام حسین (ع) از منظر اندیشه‌ها، عزاداری‌های محرم و ... می‌پردازد. بسته پژوهشی دوم نیز با عنوان «بسته پژوهشی حج» از منظر ادبی به مراسم حج نگاه می‌کند. در این بسته مقولاتی از جمله اشعار، حج در شعر فارسی، حج در نثر فارسی و ... مورد اشاره قرار گرفته است.»

آثار مرکز پژوهش‌های رادیو امسال دو کتاب به چاپ رسانده است. کتاب اول با عنوان تاریخ اجتماعی رسانه،  نگاهی جامع به سیر تحول رسانه‌ها به ويژه در سال‌های اخیر و اتفاقاتي که به وقوع اين تحولات انجاميد، دارد. کتاب دوم با عنوان زبان رادیو است. در این کتاب درباره درست‌گویی، ساده‌گویی، وضوح کلام، دوری از درشتی‌ها و غیر قابل انعطاف بودن زبان رادیو صحبت می‌شود. کتاب اول به عنوان اثر برتر از آن رونمایی شد.

مرکز تحقیقات، شش کتاب در سال1393 به چاپ رسانده است: 1-«کتاب محرم و صفر در فرهنگ مردم ایران؛  این کتاب در شش فصل تدوین شده و آیین‌های عزاداری، نمادها و نشانه‌های عزاداری محرم و تبلور قیام عاشورا در ادبیات مورد بررسی قرار می‌دهد. 2- کتاب اثرات رسانه‌ای و جامعه این کتاب شامل مروری کلی بر بررسی اثرات رسانه است. 3- کتاب هنر دینی از دیدگاه مقام معظم رهبری؛ در این کتاب دیدگاه های مقام معظم رهبری در حوزه هنر دینی و هنرمند دینی در یک بازه 30 ساله واکاوی شده است. 4- کتاب عناصر روایت در مجموعه‌های تلویزیونی؛ این کتاب درباره آسیب شناسی مجموعه‌ها و روایت‌های تلویزیونی است. 5- جنگ روایت‌ها در رسانه‌های رقیب؛ که در پنج فصل با رویکرد سلطه جهانی و امپریالیسم رسانه‌ای به چاپ رسیده است. 6-  کتاب بررسی متون طنزآمیز عامیانه ایرانی؛ اثر مشترک مرکز تحقیقات صدا و سیما و انتشارات علم.» سه اثر انتخابی در رونمایی شامل محرم و صفر در فرهنگ مردم، هنر دینی از دیدگاه مقام معظم رهبری و اثرات رسانه‌ای و جامعه  از انها رونمایی گردید.

معاونت آموزش، پژوهش و فناوری دانشگاه صدا و سیما نيز آخرین کارهای پژوهشی خود را در قالب 11کتاب که توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه به ارائه نمود که عبارت‌اند از: 1. بافت‌سازی و نقاشی دیجیتال؛ این کتاب علاوه بر این که مواد درسی ما در دانشگاه را پوشش می‌دهد، برای هر مخاطب علاقه‌مند به این حوزه مفید است.. 2. الگوهای شایستگی مشاغل کلیدی رسانه ملی. 3. مقدمه‌ای بر انسان‌شناسی تصویری؛ بیشترین کاربران فعلی این کتاب دانشجویان دانشگاه هستند. این کتاب از اولین منابع این حوزه است که به زبان فارسی منتشر شده است. 4. اندیشه‌های انتقادی در مطالعات تلویزیونی؛ زیباترین فصل این کتاب به مبحث جریان در تلویزیون می‌پردازد. 5. طراحی و نقاشی شکل‌های فانتزی؛ که به بررسی چگونگی طراحی شخصیت فانتزی در ارتقای کیفی ساخت انیمیشن می‌پردازد. 6.برنامه‌نویسی بدانیم؛ که درباره آموزش مفاهیم اساسی و زیرساختی برنامه‌سازی، به ویژه برنامه ویژوال بیسیک اطلاعاتی را به مخاطب می‌دهد. 7. استاندارد پیشرفته فشرده‌سازی ویدئو H.264؛ این کتاب درباره تحول حوزه الکترونیک و پیشرفت‌های سریع آن و تغییر استانداردهای تکنولوژی، اطلاعاتی به مخاطب ارائه می‌کند.
 8. جهانی شدن اخبار؛ که به بررسی جدال و کشمکش قدرت های برتر رسانه‌ای دنیا برای تسخیر بازار خبری جهانی می‌پردازد. 9. برنامه‌ریزی پخش (کنداکتور) در تلویزیون؛ که یک پژوهش میدانی بسیار گسترده درباره کنداکتور‌نویسی در رسانه ملی است.» آثار دیگری نیز در این مراسم از ان رونمایی شد که خبر نرم از انتشارات اداره کل برونمرزی و سه کتاب رویکردهایی به سواد رسانه‌ای، رسانه و هنر اسلامی، نهادینه سازی  فرهنگ عفاف و حجاب و یک بسته پژوهشی با عنوان موضوع سال نیز که حاصل کار مرکز پژوهش‌های اسلامی بود از آنها نیز رونمایی شد.

با پایان یافتن این مراسم، حاضران از نمایشگاه جانبي که سایر  آثار چاپ شده یک سال اخیر در حوزه‌های پژوهشی سازمان صداوسيما در آن به نمایش درآمده بود بازدید نمودند.

  29/09/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.