صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

تحرک جدي‌تر صداوسيما براي گفتمان‌سازي درخصوص اقتصاد مقاومتي

تحرک جدي‌تر صداوسيما براي گفتمان‌سازي درخصوص اقتصاد مقاومتي


به گزارش واحد انتشارات و اطلاع‌رساني، کارگاه علمي‌ـ آموزشي يک‌روزه‌اي با موضوع اقتصاد مقاومتي، ششم دي‌ماه با حضور پژوهشگران و برنامه‌سازان در مرکز پژوهش و سنجش افکار برگزار شد.

دکتر احمدعلي يوسفي استاد دانشگاه، در اين کارگاه با اشاره به ساختارهاي موجود اقتصادي کشور تأکيد کرد، ساختارهاي اقتصادي موجود جامعه که بر پايه نظام سکولاريستي بنا گذاشته شده، گنجايش فرهنگ ديني را که مبتني بر ايثار، گذشت، اخوت و کمک به ديگران است، ندارد.

وي با بيان اينکه در نظام سرمايه‌سالار همه چيز تابع سرمايه است، افزود: در نظام مردم‌سالاري ديني و ارزش‌محور بايد مدل‌ها و ساختارها طوري برنامه‌ريزي شود که همه اقشار مردم بستر فعاليت سالم و مساوي داشته باشند.

اين استاد دانشگاه با بيان اينکه مراکز علمي و حوزوي بايد با تلاش و جهد علمي ساختارهاي متناسب با فرهنگ بومي و ديني براي اقتصاد کشور طراحي و عملياتي کنند، افزود: نظام سرمايه‌سالار و ليبرال، فرهنگ سکولاريسمي خود را در ساختارها و مدل‌هاي متنوع به کشورهاي ديگر القا مي‌کند.

وي با اشاره به بيان مقام معظم رهبري که اقتصاد مقاومتي را برآمده از فرهنگ انقلاب اسلامي و الگويي الهام‌بخش از نظام اقتصادي اسلام مي‌داند، گفت: در برخي از مسئولان و مردم تلقي درستي از اقتصاد مقاومتي وجود ندارد که بايد براي تبيين صحيح اين مفهوم تلاش کرد.

وي گفت: براساس ديدگاه‌هاي مقام معظم رهبري، دو پايه اساسي در اقتصاد مقاومتي،‌ افزايش ثروت ملي و توزيع عادلانه و رفع محروميت است که بايد براي عملياتي و اجرايي شدن آن در ساختارهاي اقتصادي برنامه‌ريزي کرد.

دکتر يوسفي مشکل اساسي اقتصاد کشور را نبود تعادل اقتصادي بين عرضه و تقاضا عنوان کرد و افزود: ويژگي‌هاي اقتصاد مقاومتي بر طبق بيانات مقام معظم رهبري، مردم‌بنيان بودن، عدالت‌محوري، مقاوم‌سازي در برابر تهديدهاي نظام سلطه و استفاده از ظرفيت‌هاي مردمي در همه زمينه‌هاست.

 

  1395/10/07
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.