صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

نشست تحولات جمعیتی درکشور

نشست تحولات جمعیتی درکشور


نشست تحولات جمعیتی درکشور

 

سلسله نشست های مسائل وآسیب های اجتماعی با محوریت  تحولات جمعیتی در کشور صبح سه‌شنبه دوم آبان‌ماه با حضور پژوهشگران،مدیران وبرنامه سازان در مرکز پژوهش و سنجش افکارصدا وسیما برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکزپژوهش وسنجش افکار در این نشست علمی، آقای گراوند مدرس دانشگاه با بیان اینکه جمعیت کشور ما در طول 50 سال گذشته دچار اختلالاتی بوده است،گفت: این تحولات جمعیتی در گروه‌های سنی مختلف، عامل بسیاری از گرفتاری‌های کشور است که می‌توان با برنامه‌ریزی هدفمند، منسجم و درازمدت، بسیاری از این معضلات را رفع و از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کرد.

وی نرخ پایین رشد جمعیت، مهاجرت‌پذیری از روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای برخوردار، میل جمعیت به خروج از کشور، نبود تعادل در ترکیب جنسیتی و میل مهاجرت از کشورهای منطقه به داخل را ازجمله این معضلات آسیب‌زا دانست و افزود: پیش از اقتصاد جمعیت و تعادل جمعیتی، توزیع مناسب امکانات مسئله اول کشور است که در طول 50 سال گذشته مورد توجه قرار نگرفته است و باید با برنامه‌ریزی و هدفگذاری مناسب،‌ جلوی بسیاری از این عدم تعادل‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را گرفت.

آقای گراوند در ادامه درباره توزیع نامناسب امکانات درکشور ، نبود آمایش سرزمینی، نرخ بیکاری و مهاجرت ،مدیریت ناصحیح و نبود برنامه‌ریزی مناسب صنایع مورد نیاز و شغل مناسب هر استان،عدم توجه به شهر ومناطق محروم کشور وعوامل پیشرفت یک کشور بحث وگفتگو کردند.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه با داشتن آمایش سرزمینی درست، نظام برنامه‌ای، مدیریت اجرایی مشارکت‌جو و مداخله‌گر، نظام پایش و نظارت و نظام متمرکز آمار و اطلاعات،به‌‌سرعت می‌توان با ظرفیت‌های موجود به کشوری متعادل و پیشرفته تبدیل شد، اظهار امیدواری کرد صداوسیما و پژوهشگران مرکز پژوهش بتوانند نقش خود را در دستیابی به اهداف متعالی کشور و انقلاب ایفا کنند.

درپایان پژوهشگران وبرنامه سازان با طرح دیدگاه های خود به پرسش وپاسخ با سخنران نشست پرداختند.

شایان ذکر این جلسات با موضوع آسیب های اجتماعی ادامه خواهد داشت.

 

 

  1396/08/6
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.