صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

نشست تخصصی سناریوهای ارتباطات سلامت در صداوسیما

نشست تخصصی سناریوهای ارتباطات سلامت در صداوسیما


 


 

نشست تخصصی«سناریوهای ارتباطات سلامت در سازمان صداوسیما در افق 1404» صبح روز یکشنبه 24 دی ماه  در سالن جلسات مرکز پژوهش و سنجش افکار با حضور جمعی از  مدیران و پژوهشگران حوزه سلامت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش وسنجش افکار درابتدای این نشست  مهندس حمید اسماعیل زاده آینده پژوه و مشاور ارشد حوزه سلامت،که ناظر این پروژه بود در خصوص جایگاه آینده پژوهی و روش شناسی این تحقیق و ظرافتهای این پروژه یکساله توضیح داد.

در ادامه پژوهشگر مرکز پژوهش وسنجش افکار دکترآزاده سالمی به ارائه دستاوردهای پژوهش پرداخت و شش سناریوی پیش روی ارتباطات سلامت را توصیف کرد .

وی گفت: هر سناریو بیانگر وضعیتی احتمالی است که با توجه به وضعیت عدالت در سلامت، مصرف رسانه ای غالب شهروندان و وضعیت همگرایی سیاست ها از یکدیگر تمیز داده می شوند و بر اساس وضعیتی که نمایندگی می کنند با عناوین سمفونی سیب ها، سیب شیشه ای، سیب لکدار، سیب سرخ مجلسی، سیب چهل تکه و کدام سیب؟! نامگذاری شدند.

دکتر سالمی یادآور شد :سناريوي «سمفوني سيب­ ها» به وضعيت صدا و سيما در جامعه ­اي اشاره دارد که در آن همگرايي سياست ها و عملکرد نهادهاي مسئول در حوزه سلامت به عدالت در سلامت منجر مي ­شود. در اين سناريو با گسترش فناوري­ هاي اطلاعاتي و ارتباطي، صدا و سيما تنها يکي از فعالان شبکه ارتباطات سلامت کشور تلقي مي­شود.

 پژوهشگر طرح در ادامه به سناريوي «سيب شيشه ­اي» اشاره کرد وگفت :این سناریو وضعيت سازمان را در جامعه­ اي توصيف مي­ کند که نهادهاي مسئول در حوزه سلامت به صورت همگرا عمل کرده، به شفافيت و پاسخگويي متعهد هستند، ولي نقش اعضاي جامعه به مصرف فعالانه رسانه­ ها فرو کاسته شده است. سناريوي «سيب لکدار» نیز ناظر بر ناهماهنگي مديريتي در تامين و توزيع منابع مالي است که عوامل گوناگون بر موضع­ گيري­ ها در عرصه بهداشت و ارتباطات سلامت اثر مي­ گذارد و به تشديد شکاف نابرابري در سلامت منجر مي­شود.

وی ادامه داد:«سيب سرخ مجلسي» مبين سناريويي است که در آن، موقعيت حاشيه­ اي سلامت در ميان سياست­ هاي کلان، به گسترش نگاه تجاري و سوداگرانه به ارتباطات سلامت و تلقي از مخاطب به مثابه مشتري منتهي مي­ شود. سناريوي «سيب چهل تکه»نیز به تنوع اعضاي جامعه و تکه­ تکه بودن کاربران رسانه ­ها به لحاظ شکاف طبقاتي، شکاف ديجيتال و بي ­عدالتي در سلامت اشاره دارد. در نهايت سناريوي «کدام سيب؟!» وضعيت آشفته ­اي را توصيف مي­کند که در آن فضاي ارتباطات سلامت آکنده از واگرايي سیاست ها و عملکردها، اطلاعات متناقض و سردرگم ­کننده و شکاف نابرابري در بين کاربران رسانه­ ها به لحاظ برخورداري از امکانات و اطلاعات بهداشتي است.

همچنین این پژوهشگر توصیه هایی را برای سازمان صداوسیما برای مواجهه با هر سناریوی احتمالی ارائه کرد. این توصیه ها کمک می کنند تا سازمان در هر سناریوی احتمالی با توجه به شرایط ،نقش موثری در ارتقای سلامت جامعه داشته باشد.

شایان ذکر است این تحقیق اولین پروژه سناریونویسی است که با توجه به اهمیت «ارتباطات سلامت» در کشور و مسئولیت سازمان در قبال سلامت عمومی، در گروه آینده پژوهی رسانه مرکز پژوهش وسنجش افکار انجام شده است.

 

 

 

 


 

  1396/10/26
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.