ترکيب پژوهش‌ها و فراتحليل رويکردي گام به گام

کتاب ,مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسیما | پژوهش , نظرسنجی اینترنتی , سنجش,ترکيب,پژوهش‌ها,و,فراتحليل,رويکردي,گام,به,گام,علوم,اجتماعي,-,تحقيق>

 
ترکيب پژوهش‌ها و فراتحليل رويکردي گام به گام نويسنده : هريس کوپر
ناشر : سروش مترجم : دکتر حيدر علي هومن
قيمت : 110000 سال انتشار : 1391
نوبت چاپ : تعداد صفحه : 393
مرکز توزيع :
موجود در منبع :موجود است
ISBN : 3-25-7378-964-978
کليد واژه : علوم اجتماعي - تحقيق
 
مقدمه :
هر نوع بررسي علمي، با گزارش بررسي‌هاي پژوهشگر درباره مطالعات پيشين، در خصوص موضوع پژوهش آغاز مي‌شود. بدون طي اين گام، پژوهشگران نمي‌توانند انتظار داشته باشند که تلاش‌هاي آنها سهمي در ارائه تصويري جامع و هماهنگ از جهان داشته باشد. آنها نمي‌توانند به پيشرفتي که حاصل تلاش‌هاي ديگران است، دست يابند. علاوه براين، پژوهشگراني که به تنهايي به کار پژوهشي مي‌پردازند، محکوم به تکرار اشتباهات پيشينيان خود هستند.
تاکنون، به‌ندرت راهنماي مناسبي درباره چگونگي اجراي ترکيب پژوهش‌هاي مربوط به موضوعي معين، گردآوري اطّلاعات مربوط به گزارش پژوهش، تفسير يافته‌هاي تراکمي و ارائه گزارشي جامع و منسجم از يافته‌هاي ترکيبي در دسترس بوده است. اين کتاب، گام‌هاي اساسي براي اجراي يک ترکيب پژوهشي را ارائه مي‌دهد. تدوين اين کتاب به‌منظور استفاده دانشمندان علوم رفتاري و علوم اجتماعي که با ترکيب پژوهش‌ها و فراتحليل نا‌آشنا هستند، اما از پيش‌زمينه مقدماتي در روش‌هاي پژوهش بنيادي و آمار برخوردارند، انجام شده است.
رويکردي که در اين کتاب براي ترکيب پژوهش‌ها ارائه شده، معرّف نوآوري مهمي از چگونگي انجام بازنگري‌هاي پيشينه‌هاي پژوهشي 30 سال گذشته است. اين کتاب، به جاي رويکرد روايتي و ذهني رويکردي نظامدار و عيني ارائه مي‌دهد. در اين کتاب خواهيد آموخت که چگونه با استفاده از اصول علم خوب پژوهشي هماهنگ انجام دهيد. نتيجه مورد نظر، ترکيبي پژوهشي است که مي‌تواند سبب توافق ميان کارشناسان و شکل‌گيري گفتگوهاي سازنده درباره مسائل حل ناشدني شود و ديگران خواهند توانست همانند آن را انجام دهند. افزون بر اين، کاربران اين رويکرد بايد ترکيب پژوهش‌هاي خود را با آگاهي و احساس اطمينان، به‌گونه‌اي کامل کنند که پژوهش اوليه آنها در آينده بتواند در حيطه مورد نظر سهيم باشد.
رويکرد علمي در ترکيب پژوهش‌ها، به سرعت پذيرفته شد. در طول سال‌هايي که اين کتاب چهار بار ويرايش شده، روش‌هايي که در آن به‌کار رفته‌، از تمرين‌هاي بحث برانگيز به انواع مورد قبولي تغيير يافته است. در حقيقت، در بسياري از زمينه‌ها، طرح کلّي اين رويکرد، الزامي شده است. در اين سال‌ها فنون ترکيب پژوهش‌ها نيز بهبود يافته است. زيربناي آماري فراتحليل، يعني ترکيب کمّي نتايج مطالعات رشد و گسترش يافته و کاربرد اين رويه‌ها دست يافتني‌تر شده است. فنون بسياري ابداع شده است تا ترکيب‌کنندگان پژوهش‌ها، نتايج پژوهش خود را به روشي که براي مخاطبان معنادار باشد، ارائه دهند. صاحبنظران روش‌شناسي، براي مقاوم ساختن ترکيب‌ها در برابر انتقادها‌، راه‌هايي پيشنهاد کرده‌اند که اين تغييرات در ويرايش چهارم کتاب لحاظ شده است.
در آماده شدن ويرايش‌هاي متعدد اين کتاب، افراد و مؤسسه‌هاي متعددي شرکت داشته‌اند. ابتدا دپارتمان آموزش و پرورش ايالات متحده امريکا پشتيباني وحمايت پژوهشي خود را در آماده شدن نسخه دستنويس ويرايش اول و سوم، عهده‌دار شد. تشکر ويژه از دانشجويان تحصيلات تکميلي فعلي و پيشين: کاترين اندرسون، براد بوشمن، ويکي کان، آمي دنت، مورين فيندلي، پاملا هزلريگ، کن اوتن باچر، اريکا پاتال، جورجيان رابينسون، ديويد تام، و جولي يو. هريک از اين افراد در حيطه مورد علاقه خود و تحت‌نظارت من يک بازنگري پژوهشي انجام دادند. هريک کار خود را به‌عنوان يک مثال در کتاب مورد نظر قرار داده‌اند و چهار مورد از تلاش‌هاي آنها نيز در ويرايش کنوني کتاب مورد استفاده قرارگرفته است تا انواع فنون ترکيب پژوهش‌ها را به نمايش بگذارد. جف والنتين نيز يکي از دانشجويان سابق من است که در امور ارزشيابي پژوهش‌هايي که در فصل پنجم مورد بحث قرار مي‌گيرد، مشارکت داشته است. چهار کتابدار مرجع، کاتلين کانورز، جولن ازيل، جين ماري فريزر و جودي پالاردي، در فصل مربوط به جستجوي پيشينه پژوهشي همکاري خوبي با من داشتند. لاري هجز و تري پيگوت، فنون آماري عرضه شده را بررسي‌کردند. سه دانشجوي تحصيلات تکميلي ديگر، آشلي بيتس آلن، سيندي کراناهان و لورا مولن بروک، فصول ويرايش‌هاي مختلف را خواندند و نسبت به آنها واکنش نشان‌ داده‌اند. آنجلا کلينتون، کتي لوبرينگ و پت شنکس، نسخه دستنويس مرا، تايپ، تايپ مجدد و غلط‌گيري كرده‌اند. تشکرهاي ويژه من تقديم اين دوستان و همکاران

هريس کوپر
دورهام، کاروليناي شمالي
فهرست :
فهرست مطالب
عنوان صفحه
قدرداني 7
درباره نويسنده کتاب 9
مقدمه ويرايش چهارم 13
فصل يكم: مقدمه 17
فصل دوم: گام 1: تدوين مسئله 49
فصل سوم: گام 2: جستجوي پيشينه پژوهش 85
فصل چهارم: گام 3: گردآوري اطّلاعات بر مبناي مطالعات پيشين 141
فصل پنجم: گام 4: ارزيابي کيفيت مطالعات 187
فصل ششم: گام 5: تحليل و يكپارچه‌سازي پيامدهاي مطالعات 231
فصل هفتم: گام 6: تفسير شواهد 305
فصل هشتم: گام 7: ارائه نتايج 337
فصل نهم: نتيجه?گيري 371
عوامل تهديد?كننده روايي نتيجه?گيريهاي تركيب پژوهشها 371
منابع 385

فصل اول :
فصل يكممقدمه
اين فصل به توصيف موارد زير مي‌پردازد:
" چرا توجه به روش‌هاي ترکيب پژوهش‌ها مهم است.
" اهداف اين کتاب.
" تعريف اصطلاحات مربوط به ترکيب پژوهش‌ها و فراتحليل.
" مقايسه شيوه‌هاي داستاني سنتي ترکيب پژوهش‌ها و روش‌هاي مبتني بر اصول علمي.
" تاريخچه کوتاهي از رشد و توسعه روش‌هاي ارائه شده در اين کتاب.
" يک مدل هفت مرحله‌اي براي فرآيند ترکيب نتايج پژوهش‌ها.
" مقدمه‌اي بر چهار مثال ترکيب نتايج پژوهش‌ها به‌عنوان نمونه‌هاي عملي که در فصول بعدي دنبال خواهد ‌شد.علم، اقدامي مشارکتي و به هم وابسته است. شما ممکن است صدها ساعت صرف اجراي مطالعه‌اي کنيد که سرانجام فقط يک قطعه از معماي بسيار بزرگ‌تر شما را حل‌کند. ارزش کار شما از اين طريق مشخص مي‌شود که چقدر با کارهاي قبلي مطابقت و تناسب دارد و براساس يافته‌هاي خود چه پرسش‌هايي براي پژوهش‌هاي آتي به‌جا مي‌گذارد. هر‌چند اين مطلب درست است که تعدادي از مطالعات نسبت به تعدادي ديگر مستلزم توجه بيشتري هستند، اما اين مطلب تنها به اين دليل است که اين مطالعات بخش بسيار مهم‌تري از آن معما (يا معماي جديدي را که خودشان معرفي مي‌کنند) را حل خواهند‌کرد، نه چون راه‌حل‌هاي معما را در خود دارند يا خود، راه حل معما هستند.
لزوم توجه به ترکيب پژوهش‌ها
با توجه به اينکه علم اقدامي مشارکتي است، اين مطلب را که انباشتن پژوهش‌هاي قبلي از شرايط ضروري براي توليد دانش به صورت منظم است، به درستي توجيه مي‌کند. با وجود اين، تنها در طي ربع قرن اخير، دانشمندان علوم اجتماعي توجه کمي به چگونگي انجام ارزشيابي ، خلاصه‌کردن و تفسير پژوهش‌هاي گذشته پژوهشگران پيشين مبذول داشته‌اند. اين نقصان در روش‌ها پس از افزايش عظيم حجم پژوهش‌هاي علوم‌اجتماعي و افزايش بسيار زياد پژوهشگران علوم‌اجتماعي در دهه‌هاي 1960 و 1970 نمايان شد و فقدان راهکارهاي ترکيب نظامدار را در جو آرام آن زمان برجسته ساخت. همزمان با افزايش تعداد پژوهش‌ها، نياز به شيوه‌هاي قابل اعتماد براي يکپارچه‌سازي يافته‌هاي آنها بيش از پيش احساس شد.
دسترسي به دانش‌ در گستر? علوم اجتماعي نيز به گونه چشمگيري تغيير کرده است. بويژه، توانايي يافتن ساير پژوهش‌هاي انجام شده از طريق پايگاه‌هاي مرجع روي خط و اينترنت تسهيل شده است. ايجاد و توسعه فهرستي از مقاله‌هاي پژوهشي در يک موضوع به‌جاي بررسي‌هاي طولاني ملالت‌آور چکيده‌هاي چاپي به‌منظور علاقه‌مند ساختن خوانندگان مورد استفاده قرار گرفت. امروزه اين فهرست‌ها را مي‌توان با فشار روي چند دکمه توليد، بررسي و تجديدنظر‌ کرد. در گذشته اگر شما چکيده مقاله موردنظر خود را مي‌يافتيد، هفته‌ها زمان لازم داشت تا با ساير پژوهشگران ارتباط برقرار كنيد. اما امروزه از طريق پيام‌نگار و انتقال فايل، مي‌توان اسناد را در چند ثانيه با فشار‌دادن يک دکمه در اختيار همگان قرار داد. نياز به پژوهش‌هاي قبلي قابل اعتماد با تخصصي‌شدن رو به افزايش حوزه علوم‌اجتماعي بيشتر شده است. امروزه محدوديت‌هاي زماني، توجه به پژوهش‌هاي اوليه را براي بيشتر پژوهشگران در حيطه علوم اجتماعي، جز چند حيطه از موضوعات مورد علاقه آنها، ناممکن ساخته است. چهار دهه پيش، گاروي و گريفيت (1971) نوشتند:
فرد دانشمند به گونه فزاينده‌اي با اطّلاعات علمي روبه‌رو مي‌شود. شايد زنگ هشدار بحران اطّلاعات به اين دليل به صدا در مي‌آيد که گاهي اوقات در دوره تكرار دوباره اطّلاعات گذشته، روان‌شناس فرسوده مي‌شود و ديگر نمي‌تواند همه اطّلاعات توليد شد? مرتبط با تخصص خود را دريافت و جذب کند (ص. 350).
آنچه در سال 1971 درست بود، در حال حاضر درست‌تر به نظر مي‌رسد.
سر‌انجام، نياز به استفاده از تصميم‌گيري مبتني بر شواهد مربوط به اهميت درک اينکه پژوهش چگونه انجام شده، چه چيزي به‌دست آمده است، و شواهد تراکمي چه چيزهايي پيشنهاد مي‌کند که در عمل بيشترين سودمندي را دارد، مورد تأکيد قرار داده است (نيروي مخصوص کار ايالت انجمن روان‌شناسي امريکا درباره عمليات مبتني بر شواهد ، 2006). مثلاً در پزشکي يک کنسرسيوم بين‌المللي از پژوهشگران وجود دارد (سازمان همكاري كوكران ، 2008) که هزاران مقاله مربوط به بررسي شواهد تراکمي را که درباره مسائلي از قبيل سلامت عموم افراد جامعه تا راهکارهاي جراحي وجود دارد، توليد مي¬کند. درباره سياست‌هاي همگاني نيز انجمني مشابه آنچه در حال حاضر در پزشکي داير است، وجود دارد (سازمان همكاري کمپل ، 2008)، که هدف آن ارتقاي سياست‌گذاري دولت بر اساس شواهد دقيق اثربخشي برنامه است (براي مثال، ائتلاف براي سياست مبتني بر شواهد ، 2008). هر کدام از اين کوشش‌ها و بسياري کوشش‌هاي ديگر، تکيه بر ترکيب نتايج پژوهش‌ها دارند تا از اين طريق به کارشناسان و سياست‌گذاران در اتخاذ تصميمات مهم به منظور بهبود و ارتقاي آسايش، روحيه و رفاه انسان‌ها کمک کنند.
اهداف و اصول مقدماتي کتاب
مقصود اين کتاب آن است که به‌عنوان راهنماي عملي روش‌هاي مقدماتي درباره چگونگي اجراي ترکيب نتايج پژوهش‌ها و فراتحليل در علوم‌اجتماعي و رفتاري به حساب آيد. رويکرد من، به‌کارگيري اصول اساسي گردآوري داده‌هاي واقعي به منظور ادغام و ترکيب فراگير پژوهش‌هاي گذشته درباره يک موضوع معين است. فرض من اين است که شما با اين مسئله موافقيد که قواعد بررسي منظم و دقيق علوم‌اجتماعي يکسان هستند، خواه جستجوگر به گردآوري داده‌هاي جديد (مطالعه مقدماتي) بپردازد و يا به ترکيب نتايج پژوهش‌ها مبادرت ورزد. به هر حال، هر دو نوع بررسي، به فنون متناسب با اهداف آنها نيازمند است.
براي روش‌هاي توصيف شده در اين متن، يک اصل مهم و زير بنايي وجود دارد: ادغام و يکپارچه‌سازي پروژه‌هاي پژوهشي مجزا، در يک کل منسجم، استنباط‌هايي را درباره اهميت روايي دانش در بر مي‌گيرد؛ مانند استنباط‌هايي که متضمن استخراج نتايج از تحليل داده‌هاي اوليه است.
زماني‌که ترکيب نتايج پژوهش‌ها را مطالعه مي‌کنيد، نمي‌توانيد از روايي نتيجه‌گيري آن مطمئن باشيد؛ روايي آن بايد با استانداردهاي علمي ارزشيابي شود. دانشمندان علوم اجتماعي که ترکيب نتايج پژوهش‌ها را انجام مي‌دهند، تصميمات متعددي مي‌گيرند که پيامد کار آنها را تحت تأثير قرار مي‌دهد. هر انتخاب ممکن است صحت آن پيامدها را تقويت يا تضعيف کند. بنابراين؛ اگر دانش علوم‌اجتماعي متضمن ترکيب پژوهش‌هاي قابل اعتماد باشد، لازم است افرادي که به ترکيب نتايج پژوهش‌ها مي‌پردازند، همان استانداردهاي روش شناختي دقيق را که از سوي پژوهشگران اوليه به کار رفته است، رعايت ‌کنند.
داوري درباره روايي پژوهش‌هاي اوليه در علوم‌اجتماعي جايگاه ثابت خود را با انتشار تک نگار طرح‌هاي پژوهش تجربي و شبه تجربي براي پژوهش، ازسوي کمپل و استانلي (1963) و کارهاي بعدي که اين رويکرد را مورد تجديد نظر قرارداد، به دست آورده است (براي مثال، براشت وگلاس ، 1968، کمپل 1969، کوک و کمپل 1979، شاديش ، کوک و کمپل 2002). اما هنوز بيش از پانزده سال از کار پيشگامانه کمپل و استانلي نگذشته بود که دانشمندان علوم اجتماعي دريافتند نيازمند راهي براي تفکر درباره ترکيب نتايج پژوهش‌هايي هستند که راهنمايي‌هاي نظامداري براي ارزشيابي روايي پيامدهاي آنها نيز فراهم سازد. به همين منظور، اين کتاب به توصيف موارد زير مي‌پردازد:
الف) طرحواره‌هاي سازمان‌دهنده براي داوري درباره روايي ترکيب پژوهش‌ها.
ب) فنون مورد نياز براي بيشينه ساختن روايي نتيجه‌گيري‌هاي حاصل از ترکيب پژوهش‌ها.
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.