حتي بالاتر، آينده پخش همگاني

کتاب ,مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسیما | پژوهش , نظرسنجی اینترنتی , سنجش,حتي,بالاتر،,آينده,پخش,همگاني,>

 
حتي بالاتر، آينده پخش همگاني نويسنده : مهدي سياسي فر
ناشر : قم مترجم : کريس فارستر
قيمت : 110000 سال انتشار : 1393
نوبت چاپ : اول تعداد صفحه : 359
مرکز توزيع :
موجود در منبع :موجود است
ISBN : 978–964–514–368–6
کليد واژه :
 
مقدمه :
مقدمه مترجم
همه چيز از يك عصر آفتابي شروع شد. در دفتر مشغول كار بودم كه خبر دادند نمايندگان بزرگ‌ترين اپراتور ماهواره‌اي اروپا و دومين اپراتور ماهواره‌اي جهان، مي‌خواهند جلسه‌اي داشته باشند. از حضورشان در ايران خبري نداشتم، ولي پيشتازي شركت SES ASTRA در صنعت ماهواره باعث شد، بدون فكر زياد، ملاقات را بپذيرم و از همكاران بخواهم آنها را به اتاق ملاقات هدايت كنند. وارد اتاق شدم، چهره دو مدير اين شركت كاملاً برايم آشنا بود. از چهره‌هاي صاحب نام در صنعت ماهواره و از سخنرانان سمينارهاي گوناگون علمي بودند. طبيعي است شركتي كه داراي بيش از پنجاه ماهواره در فضا است و سكوي پخش ماهواره‌ا‌ي تلويزيوني آن در اروپا، از نظر نوع، تنوع و تعداد خدمات، برتري بلامنازع كمي و كيفي دارد و حتي در قاره آمريكا نيز جزو پيشتازان است، بايد از چنين چهره‌هايي در مديريت استفاده كند. ملاقات بسيار خلاصه بود. سلام و احوال‌پرسي و رفتنِ مستقيم سر اصل مطلب، خصوصيتي ناشي از جديت (البته به قول شرقي‌ها خشكي!) فرهنگ آلماني است. گرچه نزديكي مقر تجاري شركت؛ يعني لوگزامبورگ (بهشت شركت‌هاي اروپايي در مرز آلمان و فرانسه و بلژيك براي فرار از ماليات)؛ به كشور فرانسه، كمي باعث لطافت اين فرهنگ كاري شده بود، ولي بازگشت به اصل، همواره آن را در جلسه نمايان مي‌كرد.
ملاقاتي سريع، بي‌حاشيه و فني بود. پس از توضيحات ارائه شده در مورد آخرين پروژه‌هاي شركت و شروع به كار بر روي بازار آفريقا كه تاكنون براي شركت بكر مانده بود، جلسه به پايان رسيد. قبل از تعارفات پاياني جلسه، ناگهان دوباره فرهنگ خشك آلماني سر و كله‌اش پيدا شد و پرسيدند اگر در مورد موضوعات فني و تجاري سؤالي نيست، مي‌خواهيم موضوعي غير تجاري نيز مطرح كنيم. در اينجا بود كه كتابي را نشان دادند و توضيح دادند كه براي پيش‌بيني آينده ماهواره و كلا صنعت تلويزيون در 25 سال آتي، تحقيقي از نوع مصاحبه با نخبگان، انجام داده‌اند و مضامين مصاحبه‌هاي آن را در كتابي منتشر كرده‌اند. كتاب را ديدم. عنوان عجيبي داشت، «حتي بالاتر». مصاحبه با 27 نخبه صنعت رسانه درباره 25 سال آتي اين صنعت. با جديت آلماني خود، كلي درباره اهميت نتايج تحقيق در برنامه‌ريزي و مديريت پروژه‌هاي شركت و طراحي ماهواره‌هاي آتي، صحبت كردند. بدون اين تعاريف نيز، كتاب به نظرم جالب آمد و ناخودآگاه بدون توجه به حس و حال مخاطبي كه تقريباً در اوج سخنراني توجيهي خود، مشغول بازكردن زواياي مختلف شاهكار خود بود و درست در هنگامي كه داشتند، توضيح مي‌دادند چگونه به ملاقات تك‌تك اين افراد رفته‌اند و از آنها رفته‌اند و از آنها پرسيده‌اند «به نظر شما آينده تلويزيون در 25 سال بعد چگونه است؟» با خنده پرسيدم، خوب چه چيز باعث شد فكر كنيد، اين كتاب براي من مفيد است و آن را برايم آورديد؟ ناگهان، جديت آلماني محو شد و مزاح فرانسوي با لبخندي آشكار شد و پاسخ داد: «خوب گفتيم بهتر است آن را بخواني، خوب است، كسي چه مي‌داند، شايد براي چاپ نسخه بعدي، همين سؤال را از خودت كرديم!».
از همان ابتداي كار در صنعت ماهواره، اهميت آينده‌نگري در اين صنعت برايم آشكار شد. طراحي فركانسي و پوششي ماهواره و هماهنگي‌هاي آن و به دنبال آن طراحي سخت‌افزار ماهواره و پرتاب آن، در بهترين شرايط و بدون حضور محدوديت‌هاي تحميلي خاص، حدود هفت سال زمان مي‌برد. پس از پرتاب هم در طول عمر 10 ـ 15 ساله ماهواره، دست كسي به آن نمي‌رسد و پيش‌بيني‌هايي كه در طراحي شده است، در تمام سال‌هاي كار ماهواره، امكانات موجود را تعيين مي‌كند. البته براي شركتي مثل SES ASTRA با 50 ماهواره و سالي چند ماهواره پرتابي جديد، محدوديت‌ها بسيار كمتر است و نقصان يك ماهواره، به راحتي در پرتاب بعدي قابل جبران است؛ اما براي كشوري كه داشتن حتي يك ماهواره هم براي آن سخت است، موضوع بسيار حياتي است. بديهي است كه اهميت و لزوم پرداختن به امر آينده‌نگري براي امثال من، بسيار ضروري‌تر از مالكين اين شركت‌ها باشد.
شايد وقتي كتاب را گرفتم به تنها چيزي كه فكر نمي‌كردم، ترجمه آن بود. مدتي بود كه درگير مبحث آينده‌نگري شده بودم و مشغول مطالعاتي در مورد مباني اين علم و فوت و فن آن بودم. با اينكه به موضوع خاصي خودم را محدود نكرده بودم و اين علم را به صورت عمومي دنبال مي‌كردم، خيلي زود متوجه شدم در اين علم، مراجع معتبر زيادي (حداقل براي ما) در دسترس نيست. پس از خواندن چند كتاب معروف آشنا براي همه در اين علم، تازه فهميدم دسترسي به كتابي كه به صورت تخصصي به آينده‌پژوهي در امر رسانه پرداخته باشد، نيز خيلي آسان نيست. اينجا بود كه به مطالعه كتاب پرداختم و ناخودآگاه متوجه اهميت آن شدم. به غير از كاربردي كه اين آينده‌پژوهي در كار خود و همكارانم داشت، با توجه به تغييراتي كه در اين آينده‌پژوهي در كار خود و همكارانم داشت، با توجه به تغييراتي كه در صنعت رسانه در حال رخ دادن است، اهميت اطلاع از آن، براي ديگران نيز برايم مهم جلوه كرد. هرچه بيشتر خواندم، بيشتر به اهميت مطرح كردن اين مسائل در شرايط فعلي يقين پيدا كردم و بالاخره تصميم گرفتم نسبت به ترجمه آن اقدام كنم. خواندن اين كتاب براي همه كساني كه در مديريت و برنامه‌ريزي رسانه كار مي‌كنند، خالي از فايده نيست. كساني كه به طور مستقيم در اين امر دخيل نيستند، نيز به نوبه خود مي‌توانند مطالب مفيدي در آن بيابند. خلاصه، خواندن آن ضرري ندارد، بهتر است اگر از دست‌اندركاران رسانه هستيد، حتماً آن را بخوانيد، كسي چه مي‌داند، شايد يك نفر پيدا شد و براي چاپ نسخه بعدي، همين سؤال را از خود شما كرد!
فهرست :
فهرست مطالب
پيش‌گفتار
مقدمه مترجم
نگاهي به آينده
فصل اول: آينده‌‌ پخش‌همگاني
فصل دوم: شوراي آموزش اروپا
فصل سو م: راه خروج آنجاست...
فصل چهارم:قسمت كليدي در «رقابت براي تصاحب اتاق نشيمن»
فصل پنجم:پخش‌كنندگان همگاني: در انتظار چه هستند؟
فصل ششم: آينده‌ پخش‌همگاني: به سوي آينده‌اي نامتناهي
فصل هفتم: ماهواره 2037: گزارشي از نشست ساليانه تله‌پورتي
فصل هشتم:آينده: از ديدگاه سه بازيگر كليدي
فصل نهم:آينده پخش‌همگاني:جاذبه در عصر دافعه و تشويش خاطر
فصل دهم:آينده‌‌ پخش‌همگاني:قدم‌هاي بعدي تلويزيون
فصل يازدهم:جهان رسانه در سال 2037:بازگشت از آينده!
فصل دوازدهم: حقايقي شگفت‌آور درباره‌ تلويزيون و ماهواره
فصل سيزدهم:قدرداني‌ها
ضمائم
فصل اول :
فصل اول: آينده‌‌ پخش‌همگاني
Chris Forrester

تدوين كتاب «بالا در اوج» در سال 2010 كه موضوعات دروني SES را شرح مي‌داد، نسبت به اين كتاب «حتي بالاتر» كه جلد بعدي آن است، كار ساده‌تري بود. مشكل اين است كه پيش‌بيني آينده رسانه ـ حتي براي يك يا دو سال ـ بسيار سخت است. سازمان‌هاي پخش‌همگاني خصوصي كه درآمدشان مبتني بر آگهي هست، اغلب اطلاعات دقيقي از جريان درآمد خود دارند كه فقط در طي چند هفته اندازه‌گيري شده است. آنها تعهدات برنامه‌هاي آتي خود را براساس نتايج گذشته براي اين برنامه يا آن برنامه، برنامه‌ريزي مي‌كنند، ولي ريسك كار بسيار بالاست.
رسانه‌هاي دولتي به طور عمومي در گرو خواسته‌هاي سياسي متوليان مالي خود هستند و اغلب گرسنه نقدينگي كافي براي طرح‌هاي توسعه‌اي يا به روزرساني خود هستند.
پخش‌كنندگان خصوصي، باز هم در موقعيت محتاطانه‌ بيشتري هستند. در پايان 2012 واضح بود كه برخي از پخش‌كنندگان برنامه، در حال تلاش مرگ و زندگي براي بالا نگه داشتن سرخود در بيرون از آب پس از خشكسالي آگهي‌هاي تجاري هستند. سال 2012 براي اسپانيا به عنوان يك مثال به جا، از نظر درآمد آگهي سالي وحشتناك بود و به طور آشكار سال 2013 قرار است نيز به همان اندازه سخت باشد. ايتاليا و يونان نيز شاهد چالش‌هاي مشابه بودند. در اين زمانه بي‌پولي، تصميم به حركت به سمت بازتجهيز استوديو با فناوري جديد با وجود فوايد آشكار آن، حركتي گهگاه شجاعانه است.
پژوهشگر محترم براي مشاهده عكس به فايل پي دي اف مراجعه كنيد
بازي‌هاي المپيك لندن 2012 شاهد كاربري وسيع 3D و چند آزمون Ultra-HDTV بود. انتظار مي‌رود استفاده از Ultra-HDTV در رويداد [المپيك] 2016 در ريودوژانيروي برزيل گسترده‌تر باشد.
اتحاديه بين‌المللي پرنفوذ سازندگان تجهيزات پخش‌همگاني 1IABM در مطالعه ساليانه اخير خود (با استفاده از اطلاعات جمع آوري شده توسط HIS-Screen Digest) مشكلات بسيار واقعي تجربه شده توسط پخش‌كنندگان را در سال‌هاي 2009 تا 2011 ترسيم كرده است و با وجود استقبال از بازيافت جزئي در برخي بازارها در سال 2012، به اين نكته اشاره كرده است كه تا سال 2015 رشد با نرخ محتاطانه‌اي ادامه خواهد يافت و برخي سال‌ها را نيز بدون رشد اعلام كرده است. در حقيقت طبق نرخ رشد ارائه شده توسط IABM، صنعت پخش در سال 2012 تنها به اندازه قبلي خود در سال 2008 باز خواهد گشت.
Peter White، دبير كل IABM اشاره كرد: «در حالي كه زمانه بسيار سخت بوده است و همه شركت‌ها مجبور به اتخاذ تصميم‌هاي خشن شده‌اند، اين تجارت متنوع و تخصصي، مصدومان بسيار اندكي داشته است. هم‌‌اكنون اين صنعت در حال رويارويي با تغييري پارادايمي است كه در آن پخش ‌همگاني سنتي توسط خدمات برخط (Online) براي مشتريان چندصفحه‌اي در حال ارتقاء است و المپيك لندن 2012 و انتخابات امريكا هر دو اين تغيير را به جلو سوق خواهند داد».
چالش‌هاي ديگري نيز در استانداردهاي انتشار و همچنين در «نسل بعدي» خدمات تلويزيوني وجود دارد كه ما و شركاي حرفه‌اي ما بسياري از آنها را با جزئيات آزموده‌ايم. سازمان‌هايي مثل اتحاديه راديو تلويزيون‌هاي اروپا 2EBU و همكاران منطقه‌‍‌اي آن در آسيا، آفريقا و خاورميانه و ديگر مناطق، هم‌اكنون اين موضوعات را در نظر گرفته‌اند. سازماني جديد كه در نمايشگاه اتحاديه ملي پخش‌كنندگان ‌همگاني NAB در لاس و گاس در آوريل 2012 پيشنهاد شد، سازمان غير انتفاعي «آينده پخش‌همگاني تلويزيوني» FoBTV بود كه براي كار بر روي «آنچه بعد از اين خواهد آمد» در زمينه تلويزيون زميني طراحي شده است.
اين مجامع، در كنار ديگر سازمان‌هاي استاندارد در حال همكاري، صنعت، وضعيت، شكل و ظاهر تلويزيون فردا را تعيين خواهند كرد. همچنين تصميمات آنها بر چگونگي انتقال سيگنال‌هاي تلويزيوني در اطراف كره زمين براي نيازهاي ورزشي، خبري و تفريحات اثر خواهد گذاشت.
براي برخي پخش‌كنندگان‌ همگاني زميني، به ويژه براي آنهايي كه پخش بر روي آنتن هوايي، يكي از راه‌هاي هنوز مهم تحويل مخلوطي از سيگنال‌ها هست، مشكلاتي در اين ارتباط وجود خواهد داشت. به هر صورت، دولت‌ها درصدد فروش فركانس‌هاي آنالوگ بدون مشتري خود، پس از وقوع تغيير سيستم به پخش ديجيتال هستند. در صورت ايجاد شبكه‌هاي فوق HD3، اين امر ممكن است باعث شود برخي كشورها با كمبود پهناي باند مواجه شوند.
ماهواره از اين محدوديت‌ها در امان است و كابل فيبر‌نوري قادر به پاسخ‌گويي به بيشتر درخواست‌هايي خواهد بود كه از آن مي‌شود. اما مشكل عمده ديگري براي پخش‌كنندگان‌ همگاني وجود دارد. در حالي كه بسياري از آنها با آغوش باز پذيراي دنياي Youtube، Facebook، Twitter و نسخه‌هاي محلي آنها شده‌اند، واقعيت اين است كه تا ده سال پيش اين فناوري‌ها را كمتر كسي مي‌شناخت.
سايت شبكه اجتماعي Facebook طبق آنچه معروف است، Mark Zuckerburg در سال 2004 راه انداخت و در سال 2012 به لذت داشتن 900 ميليون كاربر فعال دست يافت. Twitter در سال 2006 تأسيس شد و در سال 2012 با 140 ميليون كاربر فعال، به موفقيت دست يافت كه نرخ رشد گيج‌كننده ديگري براي محيطي است كه محبوبيت زياد خود را ثابت كرد. Twitter نقش بسيار مهمي بطور پشت سرهم پشت سرهم در ظهور انقلاب‌هاي «بهار عربي» در سال‌هاي 2011 ـ 2012 ايفاء كرد. در روندي مشابه، هم‌اكنون تلفن تصويري موبايل كه گاهي تا سطح Youtube خود را بالا مي‌كشد و تصاوير آن بين دنبال‌كنندگان [خبر] به مشاركت گذاشته مي‌شود، يك منبع اصلي خبر براي پخش‌كنندگان در دور دنيا شده است.
به عبارت ديگر، صنعت تلويزيون بايد اين گونه تحولات را كه مي‌تواند هر لحظه به طور ناگهاني ظهور كند، به طور جدي مد نظر قرار دهد؛ اما آيا Youtube يا Twitter در 25 سال بعد هنوز در عرصه خواهند بود؟ پاسخ «ممكن است» مي‌باشد، ولي اطمينان از آن بسيار جرئت مي‌خواهد.
پيش‌بيني آنچه پس از اين فناوري‌ها ظاهر خواهند شد، از پيش‌بيني ياد شده هم جرئت بيشتري مي‌خواهد. اين پيش‌بيني، به طور دقيق موضوعي است كه كتاب حاضر يعني «حتي بالاتر» قدم در آن نهاده است. متخصصان ما قطعاً با اين چالش مواجه شده‌اند. آنها پيشنهادات ارزشمندي را [درباره آينده] ارائه كرده‌اند. سعي كرده‌اند كه «تحول بزرگ بعدي» را پيش‌بيني نكنند (و چگونه مي‌توانستند؟)، ولي به يقين معلومات دقيق كسب و كار پخش‌همگاني خود را با جزئيات به نمايش گذاشته‌اند و مسلماً چيزي بيشتر از چند اشاره و نشانه از آينده پخش‌ همگاني را برايتان مهيا ساخته‌اند.
پژوهشگر محترم براي مشاهده عكس به فايل پي دي اف مراجعه كنيد
Mark Zuckerburg ـ مدير اجرايي ارشد فيسبوك
پژوهشگر محترم براي مشاهده عكس به فايل پي دي اف مراجعه كنيد
بهار عربي 2011 ـ 2012 احتمالاً بدون وجود Youtube، Facebook، Twitter و تلويزيون ماهواره‌اي هرگز اتفاق نمي‌افتاد.
1. International Association of Broadcasting Manufactures.
2. European Broadcasting Union.
3. Ultra-HD.
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.