اخلاق ورزشي در رسانه

کتاب ,مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسیما | پژوهش , نظرسنجی اینترنتی , سنجش,اخلاق,ورزشي,در,رسانه,اخلاق,ورزشی>

 
اخلاق ورزشي در رسانه نويسنده :
ناشر : مرکز پژوهش‌هاي اسلامي مترجم :
قيمت : 90000 سال انتشار : 1394
نوبت چاپ : اول تعداد صفحه : 295
مرکز توزيع :
موجود در منبع :
ISBN : 978–964–514–330–3
کليد واژه : اخلاق ورزشی
 
مقدمه :
پيشگفتار
عصر حاضر و دوره كنوني را «عصر اطلاعات»، دانش و مديريت ناميده‌اند؛ زمانه‌اي كه انقلاب در ارتباطات باعث شده حجم بالايي از اطلاعات و آگاهي‌هاي جديد از طريق شبكه‌هاي اطلاعاتي به سهولت در دسترس عموم قرار مي‌دهد.
بنابراين، در دوران حاكميت رسانه‌ها و به وجود آمدن دهكده جهاني، شناخت رسانه و سمت‌وسوي آن و چگونگي بهره‌وري از آن به عنوان يكي از راهبردهاي اساسي فراروي فرهنگ كشورهاست. رسانه‌ها وسايلي هستند كه پيام را از پيام‌دهنده به پيام‌گيرنده مي‌رسانند و رسانه‌هاي جمعي مجموعه ابزارها و روش‌هايي است كه براي ايجاد ارتباط با مخاطبان انبوه به كار گرفته مي‌شوند.
بر اين اساس، براي رسانه‌ها بايد جايگاهي ويژه و كاركردي گسترده در نظر گرفت. كه چنين نيز هست. عرصه‌هاي گوناگون سياسي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و اخلاقي حوزه‌هايي هستند كه كاركرد رسانه در آنها گستره وسيعي دارد.
در حقيقت، اگر دانشگاه يعني مجموعه‌اي كه آموزش مي‌دهد و افكار و عقايد را پرورش داده و جهت مي‌بخشد، بدون ترديد رسانه‌ها و در اين جا راديو و تلويزيون را بايد گسترده‌ترين، كارآمدترين و مؤثرترين دانشگاهي دانست كه بدون هيچ محدوديتي همه افراد جامعه را پوشش مي‌دهد. به عبارت ديگر، راديو و تلويزيون آموزشگاهي است كه شاگردان آن فارغ از هر مانع و سدي، با هر ايده و عقيده‌اي و در هر سن و سالي به فراگيري و آموختن مشغولند.
كوتاه سخن آنكه رسانه‌ها فرهنگ‌سازان جامعه‌اند و فرهنگ‌بانان جامعه بايد بر آن حكمروايي و حكمفرمايي كنند.
از سوي ديگر ورزش به عنوان بديهي‌ترين و فراگيرترين جلوه اوقات فراغت، در فراروي نسل‌هاي جامعه از كودك تا نوجوان و از جوان تا بزرگسال قرار دارد. شايد بتوان گفت بدون ترديد بيشتر جوانان و نوجوانان هر جامعه در رويارويي با مقوله ورزش يا حاضرند يا ناظر، يا ورزشكارند يا ورزش دوست.
بنابراين، مي‌توان دريافت وقتي رسانه با آن توانايي‌ها و ورزش با اين ويژگي‌ها با هم تلفيق شوند و برنامه‌اي ورزشي از رسانه پخش شود، بايدها و الزامات زيادي در برابر آن قرار دارد.
در اينجا سخن از جامعه‌اي اسلامي و ارزشي است كه در آن رسانه، مجموعه‌اي مؤثر است و ورزش برنامه‌اي قابل توجه، كه اين نيز چنين است، بايسته و شايسته است در تمامي برنامه‌ها اعم از توليدي و زنده، مستند و گزارش، گفت‌‌وگو و مصاحبه و حتي خبر ورزشي، اخلاق و رويكرد ارزشي فرهنگ اسلامي نه تنها مدنظر است كه ملاك و معيار برنامه‌ها قرار گيرد.
نوشتار حاضر تلاشي است ناقص و گامي است نخست در تبيين جايگاه مؤثر و نقش‌آفرين اخلاق در برنامه‌هاي ورزشي رسانه ملي.
بديهي است اخلاقي شدن مجموعه‌اي از پرمخاطب‌ترين برنامه‌هاي راديو و تلويزيون از يك سو الگويي است فرا راه ساير برنامه‌ها و برنامه‌سازان و از سوي ديگر گامي است بلند و اساسي در اخلاقي شدن سطح عمومي جامعه. در مجموعه پيش‌رو كه در هشت فصل تدوين شده، پس از ارائه كلياتي در باب ورزش و اخلاق ورزشي، جايگاه ورزشِ مبتني بر اخلاق در رسانه از ابعاد گوناگون بررسي شده و در ادامه، ضمن بيان وظايف و محورهاي كلان، مجموعه‌اي از سفارش‌ها و پيشنهادات اساسي و راهبردي به دست‌اندركاران رسانه ارائه شده است. اميد كه برنامه‌نويسان و دست‌اندركاران رسانه ملي از اين پژوهش بهره كافي ببرند.
فهرست :
فهرست مطالب
ديباچه
پيشگفتار
فصل اول: كليــات
فصل دوم: بايدها و نبايدهاي ورزش در اسلام
فصل سوم: عوامل مؤثر بر بروز بداخلاقي‌هاي ورزشي
فصل چهارم: اخلاق ورزشي در رسانه
فصل پنجم: بايدها و نبايدهاياخلاق ورزشي بانوان در رسانه
فصل ششم: راهكارهاي ترويج اخلاق ورزشي در رسانه
فصل اول :
فصل اول: كليــات
1. طرح و تبيين مسئله
ورزش به عنوان اساسي‌ترين و عملي‌ترين راه‌كار ايجاد و حفظ سلامت در جامعه است. آن‌گاه كه ورزش با موازين ارزشي و نمادهاي اخلاقي آميخته شود، مي‌تواند افزون بر سلامت جسم و شادابي ظاهري جامعه، سبب سلامت روح و روان و در نهايت، سعادت واقعي فرد فرد اعضاي اجتماع شود.
حاكميت اخلاق ورزشي و نهادينه شدن آن در ميان ورزشكاران، يكي از مهم‌ترين راه‌هاي ايجاد الگو و ارائه آن از طريق رسانه ملي است. به سخن ديگر رسانه ملي در پرتوِ غلبه اخلاق بر پيكره ورزشي جامعه، مي‌تواند ورزشكاران را به عنوان نمونه جوان مسلمان به اجتماع معرفي كند.
2. تعريف مفاهيم تحقيق
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.