مطالعه‌اي بر نقش رسانه در روابط پيش از ازدواج

کتاب ,مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسیما | پژوهش , نظرسنجی اینترنتی , سنجش,مطالعه‌اي,بر,نقش,رسانه,در,روابط,پيش,از,ازدواج,>

 
مطالعه‌اي بر نقش رسانه در روابط پيش از ازدواج نويسنده : زناشويي ‏موضوع: رسانه‌هاي گروهي -- تاثير ‏
ناشر : مرکز پژوهشهاي اسلامي مترجم :
قيمت : 0 سال انتشار : 1393
نوبت چاپ : اول تعداد صفحه : 160
مرکز توزيع :
موجود در منبع :
ISBN : ‭3-369-514-964-978
کليد واژه :
 
مقدمه :
مقدمه
رسول گرامي اسلام صلي الله عليه و آله مي‌فرمايد: «مَا بُنِيَ‏ ‏ بِنَاءً فِي‏ الْإِسْلَامِ أَحَبَّ إِلَي اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنَ التَّزْوِيجِ؛ در پيشگاه خداوند، بنايي بر پا نشده كه محبوب‌تر و عزيزتر از بناي ازدواج باشد».1
ازدواج، پيوندي مقدس و عامل تكوين مودت، رحمت و حفظ دين انسان است. همچنين شيوه پاسداري از حريم عفت و پاكدامني و تعظيم سنت نبوي است. مكتب اسلام ازدواج را سبب رشد و كمال، تأمين سلامت جامعه و بقاي نسل مي‌داند. ازاين‌رو، مسلمانان را به تسريع در اين امر دعوت مي‌كند.
خانواده موفق جايگاه مهر و محبت، پايگاه انس و مودّت و كانون اصلي تكوين شخصيت انسان است. در فرهنگ اسلام، خانواده هسته اصلي اجتماع بشري و ضامن سعادت فردي و اجتماعي انسان‌ها است و نقش بزرگي در تكامل و گسترش فرهنگ انساني و توسعه تمدن بشري دارد. بناي خانواده، مبتني بر تدبير، احسان، بردباري، گذشت، تفاهم، مواظبت و محافظت است. اما با تأسف در دنياي معاصر، با فراگير شدن امكانات و ابزارهاي ارتباطي، ساختار خانواده، ارزشها و نگرشها درباره خانواده، ازدواج و مكانيسم‌هاي شكل‌گيري و پايان بخشيدن به آن، به شدت تغيير يافته است. يكي از اين تغييرها «شيوع روابط آزاد دختر و پسر پيش از ازدواج» است كه پديده‌‌اي نوظهور در جامعه اسلامي ايران به شمار مي‌آيد.
اين پديده اجتماعي، هم در ارزش‌ها و نگرش‌هاي موجود در خانواده، هم در شكل‌گيري و تداوم اين نهاد‌ اثرگذار است؛ به طوري كه وجود روابط آزاد پيش از ازدواج، با از هم پاشيدگي خانواده و طلاق زودهنگام همراه است.‌ گسترش اين‌گونه معاشرت‌ها كه به بهانه شناخت براي ازدواج و با هدف‌هاي گوناگوني چون صميميت، رفاقت، دلبستگي و مبادله احساس ميان دو طرف شكل مي‌گيرد، سبب نگراني‌هايي در سطوح‌ مختلف اجتماعي (از خانواده‌ها تا نظام اجتماعي) شده است.
اصل موضوع «ارتباط پيش از ازدواج» به دليل انتخاب آگاهانه فرد شايسته، شناخت و تطبيق ملاك‌هاي ازدواج با او، امري لازم و ضروري است. ازاين‌رو، بايد در ارتباطي سالم، ملاك‌هاي كفويت دختر و پسر بررسي شود تا در پرتو آن از بروز ناملايمت‌ها، تنش‌ها و مشكل‌هاي گوناگون در خانواده جلوگيري گردد تا سلامت، صيانت و آرامش محيط خانواده تضمين شود. بنابراين، ضرورت وجود ارتباط دختر و پسر پيش از ازدواج، امري غير قابل انكار است. اما مسئله مهم اين است كه اين روابط، چگونه و از چه زماني شكل گيرد كه آسيب‌زا نباشد. همچنين هدف، كه شناخت دو طرف براي تشخيص تناسب براي ازدواج است، حاصل گردد. بررسي اين مسائل لازم است تا با ايجاد بينش درست، جوانان را در ازدواجي موفق ياري رساند. اقدام ديگري كه در اين زمينه لازم است تا هدف به طور كامل محقق شود، بررسي نقش مؤثرترين نهاد فكري جامعه، رسانه است كه در جهت‌دهي روابط مطلوب پيش از ازدواج جايگاه ويژه‌اي دارد.
فهرست :
پيش‌گفتار
مقدمه
بخش اول كليات تحقيق
بخش دوم: ضرورت روابط پيش از ازدواج
بخش سوم: شرايط و راهكارهاي سالم‌سازي روابط پيش از ازدواج
بخش چهارم: آسيب‌شناسي روابط آزاد پيش از ازدواج
بخش پنجم: راهبردها و نقش رسانه در روابط پيش از ازدواج
فصل اول :
. روابط1
رابطه در لغت، هر نوع وابستگي و ارتباط ميان دو يا چند چيز و تأثير و نفوذي است كه يك چيز در ديگري داشته باشد.2 در حوزه جامعه‌شناسي، اصطلاح رابطه اجتماعي براي شرايطي به كار مي‌رود كه دو يا چند نفر در رفتاري مشاركت دارند و در چارچوب آن، هر يك از آنان رفتار ديگري را به طرز معناداري به حساب مي‌آورد. در نتيجه رفتار مذكور بر همين اساس جهت‌گيري مي‌شوند.3 ارتباط شامل تبادل اطلاعات و چگونگي معنا بخشيدن به اين اطلاعات است.
از نظر جامعه‌شناسان مهم‌ترين شكل روابط اجتماعي، رفتار دو جانبه اجتماعي است كه رابطه اجتماعي ناميده مي‌شود و بررسي آن مضمون اصلي جامعه‌شناسي است.4 گفتني است واژه «Social Communication» به معناي «ارتباط اجتماعي» كه در برخي كتاب‌ها رابطه اجتماعي ترجمه شده است، اصطلاحي كلي است كه از آن براي بيان همه شكل‌هاي روابط اجتماعي با مشاركت آگاهانه افراد يا گروه‌ها استفاده مي‌شود. اين اصطلاح وسايل ارتباط اجتماعي، علامت‌ها، حركت‌ها، نمادها، سخن و صورت‌هاي مربوط به زبان و هر بيان معنا‌دار را در بر مي‌گيرد.5
رفتار اجتماعي بن‌مايه اصلي همه روابط اجتماعي است و بدون وجود كمترين ارتباط دو جانبه، رابطه اجتماعي شكل نمي‌گيرد. بنابراين، روابط اجتماعي فقط وابسته به احتمال وجود كنش اجتماعي است كه تا اندازه‌اي از نظر معنايي قابل درك باشد.6 محتواي چنين ارتباطي بسيار متنوع است، از جمله: دوستي، وفاداري، جاذبه جنسي، مبادله اقتصادي يا دشمني. افزون بر اين، محتواي ارتباطات اجتماعي به صورت انجام، انكار، طفره رفتن يا هرنوع رقابت يا عضويت در گروه يا طبقه را نيز در برمي‌گيرد.7 لازم به ذكر است كه در كتاب حاضر مراد از «رابطه» همان «كنش اجتماعي» است.
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.