راهنماي برنامه سازي در موضوع خداشناسي

کتاب ,مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسیما | پژوهش , نظرسنجی اینترنتی , سنجش,,راهنماي,برنامه,سازي,در,موضوع,خداشناسي,>

 
 راهنماي برنامه سازي در موضوع خداشناسي نويسنده : تلويزيون -- ايران -- پخش برنامه‌هاي مذهبي – اسلام
ناشر : مرکز پژوهش‌هاي اسلامي مترجم :
قيمت : 80000 سال انتشار : 1393
نوبت چاپ : تعداد صفحه : 264
مرکز توزيع :
موجود در منبع :
ISBN : 978–964–514–370–9
کليد واژه :
 
مقدمه :
مقدمه
سپاس خداي سبحان كه يكتاي يگانه، بي‌نياز و بي‌همتاست. سلام و درود بر پيامبران رحمت، به‌ويژه خاتم پيامبران رسول اكرم صلي الله عليه و آله و اوصياي خدا كه معلمان بشر در معرفت و پرستش توحيدي بودند.
عظمت و والايي هر علمي، به عظمت موضوع آن است، همانگونه كه همه آثار وجودي آن علم نيز در سايه موضوعش شكل مي‌گيرد. با توجه به اين معيار، «خداشناسي» ارزشمندترين علم است، نه تنها برترين علم است، بلكه موضوع آن تنها حقيقتي است كه داراي واقعيت و هستي است و دِگر «هست‌«ها از هستي او رسته‌اند. ازاين‌رو، معرفت و شناخت آن حقيقت لايزالي، سرآغاز هر اقدام و اولين گام هر قيامي است. او اصلي‌ترين اصل و فراتر از آن، تنها اصل اعتقادي يعني «توحيد» است، زيرا ديگر اصول اعتقادي و مذهبي، از نبوت و معاد يا عدل و امامت، از تجليات برتر و اشراقات كاملتر همان اصل است و ديگر اصول در برابر او فرع هستند. معرفت خداوند سبب تكامل آدمي است. هر چه شناخت انسان استوارتر، روشنتر و از ترديد و ابهام پيراسته‌‌تر باشد و به يقين رو به رشد برسد، به همان اندازه از ايمان قوي‌‌تر و التزام عملي عميق و گسترده‌تري برخوردار خواهد بود. اگر آدمي به خداشناسي توجه داشته باشد و بكوشد از آن در زندگي روزمره‌اش بهره ببرد، در پناه آن مي‌تواند ايمان خويش را از آسيب‌ها در امان بدارد. بدين جهت، اهميت فراوان خداشناسي و آثار عميق آن بر حيات آدمي، انكارناپذير است. بر اساس شواهد تاريخي، شناسايي مبدأ هستي، همواره يكي از دغدغه‌هاي اصلي بشر بوده و بخش ويژه‌اي از منابع گوناگون ديني به توصيف مبدأ عالم يا همان «خدا» و بيان رابطه او با انسان و جهان پرداخته است. حضور گسترده و پوياي عقايد خداشناسانه در تاريخ آدمي، گوياي بخشي از اهميت حياتي خداشناسي است.
فهرست :
ديباچه
مقدمه
فصل اول
كليات
فصل دوم:
خداشناسي در آيات
فصل سوم
خداشناسي در روايات
فصل چهارم
براهين اثبات وجود خدا در نگاه انديشمندان
فصل پنجم
دستمايه‌هاي برنامه‌سازي
فصل ششم
راه‌كارهاي رسانه‌اي ارتقاي بينش خداشناسي
فصل هفتم
معرفي كارشناسان و آثار خداشناسي
كتاب‌نامه
فصل اول :
كتاب راهنماي خداشناسي پشتيبان برنامه‌سازاني است كه مي‌كوشند برنامه‌هايي با موضوع خداشناسي بسازند. اين كتاب در پي پاسخ به اين مسائل است كه خداشناسي چيست؟ چه ضرورتي دارد؟ آيا در آيات و روايات بدان اشاره شده است؟ راه‌ها و براهين اثبات وجود خدا كدامند؟ تا به حال چه فعاليت‌هاي علمي فرهنگي در زمينه خداشناسي انجام گرفته است؟ كارشناسان خداشناسي چه كساني‌اند؟ از برنامه‌سازان چه حكايات، اشعار، متون ادبي و پيامك‌هايي در زمينه اين موضوع مي‌توانند استفاده كنند؟
برنامه‌سازان رسانه با بهره‌‌گيري از اين كتاب و دست‌مايه‌هاي بيان شده در آن مي‌توانند برنامه‌هايي با موضوع خداشناسي بسازند. بنابراين، مهم‌ترين كاربردهاي اين مجموعه در سازمان صدا و سيما عبارتند از: مواجه كردن برنامه‌سازان با پرسش‌هاي موجود و درك ضرورت اهميت موضوع؛ پاسخ‌گويي به برخي نيازهاي اطلاعاتي با ارائه محتوا و مفاهيم با هدف افزايش دانش برنامه‌سازان؛ به روز نگه داشتن برنامه‌سازان در زمينه آشنا كردن آنان با منابع جديد در زمينه خداشناسي؛ افزايش توان برنامه‌سازان براي طراحي فعاليت‌هاي جديد؛ غني‌سازي بخش معرفي آثار مرتبط با ارائه بهترين نمونه‌ها.
كتاب حاضر به دليل محدوديت ساختاري، پس از بيان ضرورت موضوع و مفهوم‌شناسي واژگان اصلي، به بررسي «اثبات وجود خدا» مي‌پردازد.
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.