تعامل دين و رسانه در فضاي نوين رسانه‌اي

کتاب ,مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسیما | پژوهش , نظرسنجی اینترنتی , سنجش,تعامل,دين,و,رسانه,در,فضاي,نوين,رسانه‌اي,دين,و,رسانه>

 
تعامل دين و رسانه در فضاي نوين رسانه‌اي نويسنده : عبدالله بیچرانلو، علی حاج محمدی
ناشر : مرکز پژوهش‌هاي اسلامي مترجم :
قيمت : 36000 سال انتشار : 1394
نوبت چاپ : اول تعداد صفحه : 120
مرکز توزيع :
موجود در منبع :
ISBN : 978-964-514-372-3
کليد واژه : دين و رسانه
 
مقدمه :
فناوري در دو قرن گذشته، چهره جهان را بسيار دگرگون كرده، آثار شگفت‌انگيز آن، بر ابعاد و جوانب گوناگون حيات بشر اثر گذاشته است. سبك زندگي انسانها، نگرشها، هنجارها، ضدهنجارها و ارزشها، حتي سازوكارهاي اداره جوامع به شدت تحت تأثير تغييرات فناوري بوده است. دگرگوني‌هاي همه‌جانبه، در همه عرصه‌هاي زندگي انسان مدرن، آثار مثبت و منفي فراواني داشته است. اين دگرگوني‌هاي شتابان، به همراه خود چالش‌هايي بسيار جدي، براي هنجار‌ها، باور‌ها، رويه‌ها و قواعدي كه در گذشته وجود داشته‌اند و در تنظيم روابط اجتماعي و چگونگي تعامل ميان انسان‌ها نقش ايفا مي‌كرده‌اند، دربرداشته است. در برخورد با سير شتابنده اين دگرگوني‌ها، دو رويكرد ممكن است در پيش گرفته شود: 1. انفعال و تسليم (هر چه پيش آيد خوش آيد) كه سرنوشت خود را به دست تحولات مي‌سپرد تا همچون طوفاني به هر سو ببرد. 2. آمادگي ناشي از آگاهي در برابر تحولات و برخورد فعال و فوق فعال با آنها. «جوامع بلوغ‌يافته نه تنها مي‌كوشند تا آنجا كه ممكن است با آماده ساختن خود براي مقابله با تحولات، از غافلگير شدن و در گرداب حوادث ناخواسته افتادن پرهيز كنند، كه همه همت خود را به كار مي‌بندند تا با برساختن سناريو‌هايي از آينده‌هاي محتمل‌الوقوع و ارزيابي نقاط قوت و ضعف هر كدام، مسير تحولات شتابناك را در حد امكان به گونه‌اي سامان دهند كه زمينه براي ظهور برخي از آينده‌هاي محتمل فراهم شود و در عوض از تحقق برخي ديگر از اين آينده‌ها كه مطلوب نيستند، جلوگيري به عمل آيد». (پايا، 1387: 13 و 15)
فهرست :
پيش‌گفتار
فصل اول:تعامل دين و رسانه با تمركز بر تلويزيون
فصل دوم:دين و فضاي سايبر؛ چالش‌ها و فرصت‌هاي پيش‌رو
فصل سوم: نتيجه‌گيري و پيشنهادها
فهرست منابع
فصل اول :
رسانه‌هاي جمعي، فرهنگ و جامعه
در طول دهه‌هاي اخير، تحولات پرشتاب فناوري اطلاعات و ارتباطات، نگرش‌ها و ذهنيت‌ها را درباره رسانه‌ها و مخاطبان آنها بسيار تغيير داده‌اند. در طول صد سال گذشته، كساني كه درباره ارتباطات جمعي نوشتهاند، به اين موضوع گرايش داشتهاند كه آن را با توجه به تعداد مخاطب تعريف كنند؛ به ويژه از نيمه قرن نوزدهم به اين سمت كه فناوري‌هاي جديد رسانه‌اي با سرعت بالا، همچون مطبوعات، راديو، فيلم (سينما) و تلويزيون دست‌يابي به انبوهي از مردم را فراهم كردند، مخاطبان اين رسانه‌هاي بسيار وسيع، از لحاظ جغرافيايي پراكنده، كاملاً متنوع و برخي براي سازمانهاي رسانهاي توليدكننده، ناشناس بوده‌اند؛ يعني اندازه (تعداد) مخاطبان و تركيب آنها، روزنامه، راديو، تلويزيون و ديگر رسانههاي مشابه را از ديگر ابزار ارتباطات متمايز ميكرد.
اين تعريف تا دهههاي اخير با چالشي روبه‌رو نبود، ولي با آمدن شبكه‌هاي كابلي متعدد و ظهور وب كه به پاره‌پاره شدن مخاطب انجاميد، با چالش مواجه شد.
به دليل اينكه رسانه‌هاي جمعي، امكان توليد محتواي رسانه‌اي انبوه را دارند، ميليون‌ها نفر در سرتاسر جهان مي‌توانند پيام‌هاي يكساني را در زمان به نسبت كوتاهي دريافت كنند. اين افراد با يكديگر رابطه مشخصي ندارند و براي همديگر ناشناخته‌اند.
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.