صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/07/14
 
   
شهر :  ارومیه
نام مکان :   بازار ارومیه
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : مجموعه بازار اروميه بخش عمده اي از بازار پيشين اين شهر است . احداث خيابانهاي عسگر آبادي ، امام (پهلوي سابق)، خيابان منتظري، خيابان مطهري، به ترتيب بخش‌هايي از آن را جدا كرده است .
بخش عمده فعلي، مجموعه‌اي است از راسته ها كه در آن صنوف مختلف شكل گرفته است و عامل زمان و از بين رفتن نظام مديريتي در بازار و راسته ها ، موجب تداخل صنوف در يكديگر شده و در طول زمان يكپارچگي صنوف از بين رفته است .
مسجد جامع اروميه در كنار بازار شكل گرفته است و با راسته عطاران واقع در جنوب كه امروزه ميدان گندم ناميده مي شود ارتباط دارد . ساختار كنوني بازار از دوره صفويه شكل گرفته است و در دوره افشار راسته‌هاي جديد به وجود آمده اند و در دوره قاجار راسته هاي متعدد ديگري در غرب بازار به راسته عطاران افزوده شده است .
بازار اروميه داراي سرا و كاروانسراهاي متعددي بوده است از جمله سراي حاج ابراهيم و كاروان سرايي واقع در شمال مسجد جامع محل بارانداز فرش بوده و سراي شجاع الدوله كه محل بارانداز مصنوعات مورد نياز راسته هاي ديگر بوده است. امروزه اين كاروانسراها با تغييراتي اندك به حيات اقتصادي خود در شهر ادامه مي دهند .
راسته هاي مسگران ، حلبي سازان ، چاقوسازان ، زرگران ، فرش فروشان ، كفاشان ، بلور فروشان ، بذرفروشان و عطاران از راسته هاي سنتي و پر رونق بازار مي باشند كه اين
راسته ها با چهار سوقهايي با يكديگر متصل و در ارتباط با سراهاي بازار مي باشند . در بين راسته ها حمام هايي قديمي از جمله حمام آخوند ، حمام تجلي ، حمام قائم و قراجه امكان استحمام را براي بازاريان و مردم مهيا مي ساخته و هنوز هم پذيراي مردم هستند .

آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.