صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/07/14
 
   
شهر :  خوي
نام مکان :   عمارت يوسفي
نوع مکان : تاريخي
تاريخچه : خانه يوسفي در جبهه شمالي شهر خوي و در جناح غربي خيابان طالقاني كوچه شهرباني سابق قرار گرفته است . با توجه به فرم معماري و نوع تزئينات و مصالح بكار رفته و مقايسه آن با ديگر ابنيه تاريخي خوي قدمت اين مجموعه به اواخر دوره قاجاريه مي‌رسد . ورودي اين بنا از كوچه (جبهه شرقي ) به حياط چهارگوش است كه با گل و درخت و حوضچه نسبتاً بزرگي همراه با موزائيك كاري زيبايي آرايش يافته است . در اضلاع شمالي و غربي حياط دو واحد كه از نظر فرم ، تزئينات ، مصالح و دوره با هم اختلاف دارند ، احداث شده است . تنها در ضلع شرقي و جنوبي حصار محيطي با آجر و خشت با ارتفاع بلند ديده مي شود . واحد معماري كه در ضلع غربي است هسته مركزي را تشكيل مي دهد بصورت دو طبقه ساخته شده است . طبقه همكف را يك تالار و دوراهرو كم ارتفاع با آجر انتخاب شده ولي طبقه دوم با آجر و خشت شامل يك شاه نشين و دو اتاق كوچك بصورت قرينه در طرفين فضاسازي شده است . واحد معماري ضلع شمالي بصورت يك طبقه با گچ و خشت و آجر و اتاقهاي تو در تو دو جداره اي كه بين آنها فضاهاي خالي براي مقاومت در برابر زلزله در نظر گرفته شده ، قرار دارد . ساختمان مذكور جهت واحد مسكوني ساخته شده و از خصوصيات بارز آن تناسبات معمول معماري ، فضاسازي با نيازهاي مردم و هماهنگي بازندگي روزمره كه باعث شده اين نوع بافتها بادوام تر و مردم وارتر به نظر بيايند .
پيشاني بنا همراه تاج شيرواني شكل آرايش و جلب توجه مي كند ، آجرهاي حواشي روشنايي ها در نماي خارجي با اندود گچ و گچبريهايي نقاشي شده اند و جبهه داخلي با ارسي ها و شيشه هاي رنگي و تك مناظر طبيعي و انساني و گچ بريهاي ساده شيشه اي ، شومينه هاي تزئيني با رنگ روغن داراي ارزش هنري است . نماي خارجي واحد ضلع شمالي با گچ بريهاي دايره اي و هلالي به صورت گل و بوته اي در بالاي روشنايي ها و پيشاني ، با ستون نماهاي نيم برجسته طراحي و آذين بندي شده اند . چون اين بنا در طول سالهاي طولاني همواره بعنوان محل سكونت مورد استفاده قرار گرفته است ، بارها و بارها مورد تعمير و بازسازي بوده است اين تعميرات شامل تعميرات داخلي و خارجي در بناست . چون اين بنا تحت مالكيت خصوصي است ، بنابراين تعميرات انجام شده تحت نظارت ميراث فرهنگي نبوده است و كارهايي كاملاً سليقه اي و شخصي مي باشد .
از ديگر خانه هاي قابل ذكر كه در زمره خانه هاي شاخص و باستاني شهر خوي مي باشند مي توان به خانه هاي قرباني ، سردار ، سيواني ، هاشمي ، سربخشي ، شفيعي ( كلاً تخريب شده ) ، ميرهاشم ، آيت اللهي ، قاسمي ، ابراري اشاره نمود كه اكثراً متعلق به دوران قاجار مي باشند .
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.