صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/04/26
 
   
شهر :  نقاط مختلف استان
نام مکان :   رودخانه کارون
نوع مکان : صبیعی
تاريخچه : رود کارون پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه ایران است.این رود با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین رودی ا‌ست که تنها در داخل ایران قرار دارد و در عین حال تنها رودخانه ایرانی است که به آبهای بین‌المللی و اقیانوس‌های جهان ارتباط دارد.
سرچشمه شاخه‌های اصلی کارون (ارمند و بازفت)، از زردکوه بختیاری در استان چهار محال و بختیاری است ولی شاخه‌های فرعی آن از کوه‌های مختلف سرچشمه می‌گیرند مانند خرسان از دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد و دز از ارتفاعات لرستان.
این رود، پس از عبور از مناطق کوهستانی و پر پیچ و خم، استان چهار محال وبختیاری در منطقه‌ای به نام گتوند وارد دشت خوزستان می‌شود. رود کارون در شمال شوشتر به دو شاخه تقسیم می‌شود که در جنوب شوشتر به یکدیگر متصل می‌شوند. مهم‌ترین شاخهٔ فرعی کارون، رود دز است که در شمال اهواز به کارون ملحق می‌شود.
كارون از یک طرف در خرمشهر از طريق مصب خود به اروند رود که رودخانه‌های دجله و فرات از کشور عراق نیز به آن می‌ریزند وصل می‌شود و از طرف دیگر به خلیج فارس و اقیانوس هند مرتبط می‌شود.
كارون تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است . این رودخانه که از نظر ارتفاع سطح آب و عرض و طول و از نظر جریان و گذر آب و عرض و طول مناسب آبخور جهت عبور کشتی‌های کوچک کاملا مناسب است این بخش از رودخانه کارون که بین بند قیر تا خرمشهر واقع شده و شامل مجموعه آب رودخانه‌های کارون و دزاست كه کارون بزرگ خوانده می‌شود و کشتیرانی فقط تقریبا در همین محدوده از کارون امکان پذیر است. طول این مسیر حدود 190 کیلومتر است.
بخش زيادي از مساحت استان چهار محال و بختیاری را سر چشمه های کارون تشکیل می دهند که از اتصال سر شاخه های فرعی و اصلی به وجود آمده و از مرکز تا جنوب و غرب منطقه را در بر میگیرد.اجزاء و سر چشمه های تشکیل دهنده آن عبارتند از: آبهای کوهرنگ و بازفت در شمال و شمال غرب استان ،آبهای کیار و ونک در شمال و شمال شرق استان ،رود خانه مار بره و خرسان در جنوب شرقی و شرق منطقه،رود خانه آقبلاق و سولگان (این دو رودخانه آب ونک را تشکیل می دهند) ،رودخانه سمیرم که به رودخانه ماربره می پیوندد،آب منج و، آب پیر غار و ده چشمه ،شلمزار، و...(سازمان جغرافياي نيروهاي مسلح،1383،واژه كارون)
آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.