صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/03/04
 
   
شهر :  ایرانشهر
نام مکان :   گورستان اسپیدژ
نوع مکان :
تاريخچه : گورستان اسپیدژ بزمان به دو دوره‌ی پیش از تاریخ تقسیم می‌شود كه یكی مربوط به عصر برنز میانی تا ابتدای عصر آهن و دیگری عصر آهن و مربوط به هزاره‌ی دوم است.منطقه‌ی باستانی اسپیدژ كه در كنار منابع آب و نخلستانی بزرگ به همین نام قرار دارد، آثار سه دوره‌ی پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی را در خود جای داده است. علاوه بر قبرستان‌های باستانی این منطقه آثاری از یك قلعه و استحكامات وابسته به آن نیز كه به دوران اسلامی مربوط می‌شود، هنوز برجا مانده است.این قلعه به دلیل استفاده از سنگ‌های آهكی سفیدرنگ در ساخت، به نام “قلعه سفید“ یا “دژ سفید” شهرت دارد.گورستان اسپیدژ، ۵ هزار سال قدمت دارد و مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان ایرانشهر، بخش بزمان، روستای اسپیدژ واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۷۴۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
گورستان اسپیدژخیلی بزرگ است که درآن زمان مردگان راباهمه اسباب ووسایل ومال وثروتی داشتند دفن می کردند وبه زندگی پس ازمرگ اعتقادداشتند دراین مناطق سفال ها وکوزه های شکسته وسالم دراین گورستان تاریخی روئیت می شود وبعضی ازاین سفال وکوزه ها بصورت ساده وبعضی ازظروف نقش نگارحیوانات وانسان های همان دوران رادارند دراطراف اسپیدزآثاری ازکوره ها وبقایای ذوب سنگ وکانی های فلزی مشاهد ه می شود که احتملاجهت رفع نیازخوددرآن دوران بوده است آخرین حاکم این منطقه اشرف افغان که درایران حکومت می کرد بعد از فراردراین قلعه زندگی می کردکه برای فرصت خروج ازایران به افغانستان توسط افرادهمین منطقه کشته می شود.
از نظر تعداد اشیاء تدفینی قبور با هم تفاوت زیادی داشتند که در این میان قبوری با 44 و دیگری با 60 شیئی فرهنگی بیشتر آثار مکشوفه را به خود اختصاص می داند. که در این میان ظروف ساخته شده از سنگ خصوصا سنگ مرمر و سنگ صابون از اهمیت خاصی برخوردارند.در این قبور یک ظرف سفالین مکعب مربع شکل خاکستری رنگ منقوش به دست امده که در نوع خود در ایران بی نظیر است.

آدرس :  
     
     
     
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.