صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/03/04
 
عنوان : شناسايي استعدادهاي بالقوه حوزه طنز و سرگرمي استان سيستان و بلوچستان
نویسنده : : مهدي يارمحمدي ـ محمود کيخائي
کلیدواژه :
توضیحات :
 چکیده :
با توجه به اهميت نقش رسانه به عنوان پديده‌اي بي‌نظير در عرصة فرهنگ و ارتباطات، ضرورت برنامه‌ريزي‌هاي متنوع و سرگرم‌کننده از واقعيت‌هاي روزمرة زندگي و جامعه، اقتضاي زيربناي پژوهشي را مي‌طلبد. يعني براي بهبود شرايط زيست و بهداشت روح و روان، بهره‌گرفتن از فرآورده‌هاي فکري، فرهنگي، ادبي و هنري به ويژه طنز و تمثيل و فکاهيات ضرورت دارد، استفاده و اقتباس از آثار نويسندگان چيره‌دست در استان سيستان و بلوچستان همچون «پنج ارغن» و «خال کجک» اثر رئيس‌الذاکرين»، «امثال و حکم» وحيد کيخا مقدم و گلستانه و «داستان‌هاي عاميانه مردم بلوچ» اثر عبدالحسين يادگاري و بسياري ديگر از آثار مادي و معنوي مردم اين گاهواره و منزلگاه کهنسال هنوز بکر و بارآور هستند.
اين پژوهش با بررسي اسنادي کتابخانه‌اي و روش ميداني و با آشنايي به مايه‌ها و مسطوره‌هاي مستتر در متون فرهنگ و ادب و براي شناخت هرچه بيشتر لايه‌هاي تمثيلي و حکايات طنز مي‌پردازد.
گويش‌ها و زبان مردم منطقه بسيار ژرف و شکافنده مي‌باشد. آنچنان که حس و درک انسان از يک موضوع را آميخته به لطافت و ظرافت‌هاي ذهني و حسي، دوپهلو و دردانه بيان مي‌کند که ناگزير مي‌بايست آن را زبان هنر يا زيبايي بيان و موسيقي تلقي کرد طنز اين مردم سعي دارد با زباني شيرين و شيوا، تنهايي، غربت، دلتنگي، سختي، خشونت و اندوه‌شان را معنا کند، سيستاني و بلوچ براي مقابله با فرومردگي تدريجي و کوشش براي شکوفايي بيشتر نيروي حياتي قوم خويش به زبان و گويش خود تکيه مي‌زند و طنز بخشي از نمايش اين زبان است. پس بيان طنزشان بيان حقيقت‌هاي زندگي است که عمق اصالت انگيزه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و ملي‌شان را نشان مي‌دهد.
دریافت فایل
 

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.