صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/11/05
 
درسال 1338 راديو براي اولين بار وارد شهر زاهدان شد كه در يك اتاق بسيار كوچك درساختمان پست و تلگراف واقع در كوچة حافظ توسط آقاي علي اصغرمحيط زاده به گوش شنوندگان زاهدان رسيد. آقاي محيط زاده را در واقع مي توان به عنوان اولين مدير راديو و مركز دانست كه ايشان به تنهايي مديريت ومسئووليت كل برنامه را كه به مدت 1 ساعت بود به عهده داشت كه با يك ميكروفن و يك دستگاه ضبط كه گويندگي و ضبط برنامه از راديو ايران ، پخش آن براي مردم زاهدان و نظارت و كنترل برنامه كلاً به عهده ايشان بود . در ابتدا برنامه هاي شبكه راديو زاهدان از راديو ايران ضبط مي شد و فقط يك اعلام گوينده بود و بعد قسمتهايي از برنامه هاي ضبط شده در 1 كيلو وات فقط براي مردم زاهدان پخش مي شد و اين ساختمان كوچك به صورت استيجاري بود كه بعداً نيروهاي آن افزايش پيدا كرد . در اواخر دهة 1339 بود راديو رسماً كارش را توسط استاندار وقت تأسيس و افتتاح كرد و مجدداً در يك ساختمان استيجاري در خيابان مهران ( بهشتي كوچة قاسم زاده بنام انتشارات و راديو شروع به فعاليت كرد. در اين زمان آقاي داوود فخر به عنوان مدير راديو و آقاي حافظي به عنوان معاون راديو و كارگزيني آقاي حميدي و حسابداري ابراهيم خليل زاده ساختار تشكيلات راديو را به عهده داشتند و ساختار پرسنلي آن عبارت بود از تهيه كنندگان : آقاي محيط زاده ، جمشيد تاجبخش ( مسؤول پخش ) ، علي حجازي ، گل محمد صالحزهي ، علي شهري ، مهدي نيكخوي مؤدب ، مهدي نيكيان و محمد اشرف سربازي و گويندگان خانم منصوره عطار زاده ، حليمه اخوت ( زبان بلوچي ) ، بهمن باقري ، علي شهري ، و كريم بخش داوودي ، رحيم بخش نارويي و گل محمد صالحزهي شاعر ، نويسنده و مصحح
( ويراستار ) بودند و گزارشگر آقاي سيروس صدري پوربه همراه خواهرش شهنواز صدري پور مشغول در راديو بودند و اپراتور پخش ، قسمت آرشيو خانمها نيك نفس ، بهرامي ، نيره عطار زاده و آقايان بهمن باقري ، راستگو و افضلي و كنترل كننده برنامه آقاي گلستاني بود و قسمت مخابرات به عهدة آقاي صفاكيش بود و برنامه ها از 1 ساعت به 2 ساعت افزايش يافت كه 10 كيلو وات پخش مي شد .
اولين برنامة توليدي راديو در مركز زاهدان برنامة « ما و شنوندگان » بود . كه تهيه كنندة آن آقاي مهدي نيكخوي مؤدب و مهدي نيكيان از بهترين تهيه كنندگان آن زمان بودند . و اين برنامه پنج گوينده داشت از جمله : ايرج اديب زاده ، محمد حسين كوچكي مقدم و منصوره عطار زاده ( گوينده ثابت ) ، محمود رضا خطيبي و خانم شهنواز صدري پور بودند . و آيتم برنامه موسيقي ، تماسهاي گويندگان و نامه هاي مردم بود . كه نويسندگي و اجرا به عهدة خانم منصوره عطار زاده بود . و بين ساعت 10 تا 9 شب پخش مي شد اين برنامه هم ضبطي و گاهي اوقات زنده بود . از برنامه هاي ديگر «‌شما و راديو» كه روزهاي سه شنبه ضبط و روز جمعه پخش مي شد و مسابقه هفته ، آهنگهاي مشرق زمين و مغرب زمين و گلهاي خودرو (1341 ) و سرود صبح بود و برنامة « ما و شنوندگان » بهترين برنامه در آن زمان در كل كشور شد . و بيشترين شنونده را داشت .
در سال 1347 ساختمان راديو جابجا شد و اين دفعه دولت يك ساختمان مستقل براي راديو افتتاح كرد كه توسط شهربانو فرح همسر محمد رضا شاه تأسيس شد . و در اين زمان بنام اطلاعات و راديو شروع به فعاليت كردند .
كه با دكل 100 كيلو واتي راه افتاد و برنامه هاي برون مرزي هم راه اندازي شد و برنامه هايي بسيار خوبي در شبه قاره هند پخش مي كرد .
در اين زمان كار گزارشگري كه توسط سيروس صدري پور ، علي شهري وعلي حجازي انجام مي گرفت در دل مردم و سطح شهر جايگاه بسيار وسيعي باز كرد و استقبال مردم از گزارشگران آن زمان مخصوصاً برنامه اي بنام
« اولين ها» داشتيم در خصوص معرفي مشاغل و آشنايي مردم با شغلهاي مختلف آن زمان ، كه بسيار مورد توجه مردم قرار گرفت بعدها كارهاي نمايشي در راديو بيشتر شد كه‌ آقايان شعيبي ، غلامحسين رفعت ، خانم ها مريم معترف و شهنواز صدري پور تئاتر راديو و برنامه هاي نمايشي را راه انداختند و همچنان رشد و شكوفايي راديو رو به تكامل بود . در سال 42-1341 جاي موسيقي محلي خالي بود . در اين زمان آقاي گل محمد صالحزهي كه شاعر و نويسندة راديو بودند . براي اولين بار گروه موسيقي بلوچي راه انداختند . و تمام نوازندة هاي بلوچي را جمع كردند . و شروع به ضبط آثار موسيقي بلوچي به طور مستقل كردند . از نوازندگان معروف در آن ساليان ، آقايان موسي زنگشاهي ، پيربخش داوودي ، محراب داوودي ، دلوش زنگشاهي و گاجي رئيسي بودند كه اولين و قديمي ترين نوازندگان بلوچستان بودند . و در سال 1342 آقايان پرويز مالكي ، علي شهري ، محمد رضا شريفي مقدم ( معروف به شريف ) ، محمد سالي افشار ، محمد خسروپور ، ابراهيم خاوري گروه موسيقي راديو را تشكيل دادند كه ترانه هاي اصيل سيستاني ضبط مي شد . و در برنامه سحر راديو ، گوينده به تنهايي دعا ، اذان ، آواز ، شعر و قرآن و خداحافظي را بدون هيچ وقفه اي زنده اجرا مي كرد كه توسط آقاي كوچكي مقدم اجرا مي شد
يك حركت بسيار زيبا در زمان راديو بود كه يك واحد سياري وجود داشت ، كه براي مردمزاهدان آورده بودند كه روي موج FM ، موسيقي كلاسيك پخش مي كرد به صورت استريو هم پخش مي كرد. و مردم چون ضبط استريو داشتند به صورت استريو گوش مي دادند اين واحد سيار در تمام سطح شهر راه مي افتاد و ساعت حركت آن 5 بعدازظهر بود كه اعلام مي كردند و براي مردم روي موج FM موسيقي پخش مي كردند . كه روي ماشين سيار آرم صدا وسيما بود و روي آن آنتني بود كه ايستادن در محله هاي مختلف بيشترين جذابيت و محبوبيت در بين مردم را داشت و بچه ها و كودكان و مردم پشت سرش جمع مي شدند . جمعيت زاهدان در آن زمان 40-35 هزار نفر بود و هيچ سرگرمي وجود نداشت و راديو به عنوان سرگرمي ، افزايش دانش و آگاهي و پر كردن اوقات فراغت مورد استفاده قرار مي گرفت . بعد از انقلاب راديو از اطلاعات جدا شد و اطلاعات به ارشاد پيوست و راديو و تلويزيون مستقل شدند .

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صداوسيما است.