صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/03/13
 
واحد تحقيقات
واحد تحقيقات مطالعات و سنجش برنامه‌اي صداوسيماي مركز مازندران رسما در تاريخ 6/10/71 آغاز به كار كرد. از همان اوايل شروع به كار بخش نظرسنجي كار خود را شروع كرد و اين نقطه آغازي شد تا مديران واحدهاي برنامه‌ساز به نوعي پاسخگوي نتايج توليدات خود در جلسات شوراي طرح و برنامه باشند. لازم به ذكر است كه در سنوات گذشته اجراي طرحهاي نظرسنجي توسط تيم‌هاي اعزامي از تهران با استفاده از پرسشگران بومي صورت مي‌گرفت و تعداد اجراي آنها نيز بسيار محدود بود. در واقع صداوسيماي مركز مازندران بعداز پيروزي انقلاب اسلامي جزو اولين مراكزي بود كه اين بخش را فعال كرد و مورد استقبال واحد ستادي در تهران قرار گرفت.
مهمترين فعاليت‌هاي واحد تحقيقات:
1- اجراي طرح‌هاي نظرسنجي:
واحد تحقيقات مركز مازندران از آنجا كه در مركزي فعاليت مي‌كند كه هم شبكه صداو و هم شبكه استاني سيما دارد لذا از حيث اجراي طرح‌هاي نظرسنجي از مراكز پركار بشمار مي‌رود.
2- بانك اطلاعات بريده جرايد:
گلچيني از بهترين مطالب روزنامه‌هاست كه در زونكن‌هايي به صورت موضوعي نگهداري مي‌شود و برنامه سازان از اين بخش بسيار استقبال مي‌كنند. در نظر است كه اين بانك به صورت رايانه‌اي ارائه خدمات نمايد.
3-بانك اطلاعات مركز در اين بانك مفيدترين سايت‌ها شناسايي و به برنامه‌سازان معرفي مي‌شود و تازه‌هاي بانك اطلاعات هر هفته به اطلاع مديران و برنامه‌سازان رسانده مي‌شود.
4- اداره كتابخانه مركز:
اكنون قريب به دوازده هزار جلد كتاب در كتابخانه مركز وجود دارد. با تغيير مكان كتابخانه در ساختمان جديد و خريد نرم‌افزار كاوش و رايانه‌اي شدن خدمات آن روزهاي بهتري براي كتابخانه قابل تصور است.
5- هدايت منابع ارزشمند تحقيقي و پايان‌نامه‌هاي دانشجويي:
ارتباط مناسبي با محافل تحقيقي و معاونت پژوهشي دانشگاه‌ها برقرار است. از فهرست تازه‌هاي تحقيقات و طرح‌هاي در دست اجراء و طرح‌هاي پيش‌بيني شده اطلاع و آن بخشي كه مورد نياز به برنامه‌سازان است تكثير و به مركز هدايت مي‌شود.
6- بخش مازندران شناسي:
در اين بخش كتب و تحقيقات ويژه مازندران شناسايي و جمع‌آوري مي‌شود. چه كتاب‌هايي كه قبلا چاپ شده‌اند و اكنون كمياب‌اند و چه كتاب‌هاي جديد.
7- مازندران از نگاه آلبوم عكس:
در اين بخش عكس‌هاي ويژه مازندران به صورت موضوعي همراه با شناسنامه عكس در آلبوم هاي جداگانه جمع‌آوري مي‌شود.
8- آرشيو مركز تحقيقات:
مجموعه‌اي غني از تحقيقات انجام شده درون استان و مراكز پژوهشي دوازده‌گانه سازمان است. كيفيت و تنوع آثار گردآوري شده همواره براي بازديدكنندگان جذاب بوده است.
اهدافي كه واحد تحقيقات در فعاليـت‌هاي خود همواره تعقيب مي‌كند به شرح ذيل است:
1- شناسايي ظرفيت‌هاي توسعه در ابعاد و عرصه‌هاي مختلف.
2- شناسايي ظرفيت‌هاي منطقه‌اي و ظرفيت‌شناسي.
3- شناسايي نيازهاي منطقه‌اي.
4- مخاطب‌شناي و سنجش برنامه‌ها.
5- كمك به جاذبه‌هاي برنامه‌هاي استاني در حوزه محتوا.
6- شناسايي تاثيرات مثبت و منفي برنامه‌هاي شبكه‌هاي محلي و استاني.
7- روند سنجي، تحليل محتوا و تحقيق برنامه‌اي .
8- انجام پژوهش‌هاي ميداني در بخش فرهنگ مردم.
9- حمايت از پايان نامه‌هاي دانشجويي.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.