صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/11/12
 
ضرورت توجه به امر پژوهش و تحقیق، گسترش دامنه ارتباطات و مشاركتهای علمی و جمع آوری و شناسایی منابع، كشورهای جهان را در راستای امر توسعه متوجه انجام امور تحقیقاتی و ایجاد مراكز علمی و مطالعاتی بی شماری نموده است.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، روند ایجاد مراكز تحقیقاتی در میهن اسلامی با شتاب بیشتری آغاز شد، زیرا خوداتكایی علمی و فن آورانه، یكی از مولفه‌های كلیدی استقلال به شمار می‌رود؛ صداوسیما نیز از این امر مستثنی نبود. ایجاد (مركز تحقیقات، مطالعات و سنجش برنامه‌ای) به توصیه مقام معظم رهبری در راستای جامه عمل پوشاندن به این هدف مهم نظام اسلامی بود.
هم زمان با گسترش ایجاد مراكز پژوهشی در سازمان، واحدهای تحقیقات، مطالعات و سنجش برنامه‌ای در مراكز صداوسیمای استانها ایجاد گردید و ماموریت یافت تا با انجام پژوهشهای مربوط به نظرسنجی و نیازسنجی، نظرات مخاطبان را در مورد برنامه‌های صداوسیما به مسئولان و عوامل برنامه ساز منعكس نماید. علاوه بر این ایجاد پشتوانه پژوهشی برای برنامه‌ها نیز بر عهده این واحد گذاشته شد تا با هدایت تهیه كنندگان و دست اندركاران برنامه ها در كار پژوهش به امر ارتقاء كیفیت برنامه های صداوسیما كمك نماید. در راستای این استراتژی، واحد تحقیقات صداوسیمای مركز آذربایجان غربی در سال 1368 فعالیت مستقل خود را آغاز نمود و با انجام پژوهشهای مختلف در حوزه‌های نظرسنجی و نیازسنجی از مخاطبان، تحقیقات بنیادی، كاربردی و تحلیل محتوا، به امر كیفی سازی برنامه های صداوسیما همت گمارد.
از سال 1376 و بعد از ایجاد شبكه استانی سیما، فعالیتهای این واحد به طور چشم گیری افزایش یافت به طوریكه سالیانه با اجرای 50 طرح پژوهشی در حوزه های مختلف به یكی از بازوهای اصلی توسعه علمی و پژوهش رسانه بومی تبدیل شد.
آمارهای موجود نشان می‌دهد كه از سال 1377 یعنی بعد از ایجاد شبكه استانی سیمای مركز آذربایجان غربی تا پایان سال 82 تعداد 208 پژوهش در زمینه‌های مختلف در این واحد صورت گرفته است كه خود نشانگر عملكرد این واحد در حوزه‌های تحقیقی است.
واحد تحقیقات صداوسیمای مركز علاوه بر ایفای وظایف تعریف شده برای این واحد، در جشنواره‌های مختلف نیز شركت نموده كه نتیجه آن كسب مقام دومی بخش تحقیقات راهبردی در جشنواره یازدهم تولیدات مراكز استانها در اردبیل با پژوهش، اوضاع سیاسی و اجتماعی استان آذربایجان غربی در جنگ جهانی اول و مقام بهترین تحقیق برنامه‌ای در جشنواره دوازدهم تولیدات مراكز استانها در یزد با "پژوهش سازه عاشقی" می‌باشد. هم اكنون نیز این واحد با برخورداری از نیروهای متعهد و متخصص، یكی از واحدهای برتر تحقیقاتی به خصوص در حوزه نظرسنجی و تحقیقاتی پیمایشی در سطح استان است.
امید است با حمایت و پشتیبانیهای جدی مسئولان محترم از امر پژوهش، روز به روز شاهد رشد و شكوفایی بیشتر كشور اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف علمی، صنعتی، اقتصادی و فرهنگی باشیم.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صداوسيما است.