شهر :  سیستان
نام مکان :   روستای کهن و باستانی گوری
نوع مکان :
تاريخچه : گوری یکی از روستای قدیمی سیستان با قدمت چند هزار ساله می باشد که در بخش جزینک شهرستان زهک ، در فاصله 12 کیلومتری با زابل قرار گرفته است و مردمی مهمان نواز و خونگرم دارد، سابقه سکونت و زندگی در این روستا به هزاران سال می رسد و طبق حفاریهایی که توسط دکتر مهرآفرین باستان شناس بین الملی صورت گرفته سفالهای این مکان مربوط به زمان اشکانیان می باشد.

روستای گوری محل سكونت بسیاری از سلسله جلیله سادات و حكام شرع سیستانی بوده است، خاندان سادات حسینی و زابلی در دوران آبادانی سیستان دراین روستا می زیسته اند كه بمرور به مناطق مركزی كشور مهاجرت كردند.

گور، در خاور میانه به افراد زرتشتی گفته می شده است، گوری به معنای محل زندگی زرتشتیان است، در زمینهای کشاورزی این منطقه سفالها به وفور یافت می شود که بخش بزرگی از آنها بر اثر کشت و زرع از بین رفته است.

در گوری زمینهای حاصل خیز و مرغوب وجود دارد و شغل بیشتر مردمان این روستا کشاورزی و دامپروی می باشد که در زمان فراوانی آب محصولات بسیار خوبی داشتند و در حال حاضر دو طایفه جهانتیغ و ملاشاهی در این روستا سکونت دارند.

گوری داری اماكن تاریخی و گردشگری زیادی می باشد، آثار زیر مربوط به دوره اشکانیان – ساسانیان - دوران های تاریخی پس از اسلام می باشد که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

1- تپه قلعه گوری با شماره ثبت7720 (این مکان تا اواخر دوره قاجار به شکل قلعه بوده است و تعدادی از طایفه های محلی نیز در آنجا اسکان داشتند، ولی پس از تخریب، دیگر اسکان در آن وجود نداشت.حفاری در ایت تپه در سال 1385 آغاز شده است مهم ترین هدفی که در حفاری این تپه دنبال می شد، به دست آوردن اطلاعاتی از دوره اشکانی در سیستان بود)

2- تپه گوری کهنه با شماره 7713 که در 2 کیلومتری شمال شرقی روستا قرار دارد

3- تپه قبرستان تفلان با شماره 7711

جاذبه گردشگری روستای گوری

بزرگترین نخل خرمای سیستان در روستای گوری قرار دارد این نخل که به (پیش سوفه معروف است) بزرگترین و بلند ترین درخت خرمای سیستان می باشد طول عمر آن به 300 سال می رسد و نکته ی جالب آن این است که با وجود وزش بادهای 120 روزه هنوز پابرجاست و بارور می باشد و به عنوان نماد استقامت وبزرگی مردمان این روستا یاد می شود، در زمان های قدیم که ساخت و ساز زیاد نبوده طبق روایت بزرگان این پیش از شهر زابل قابل رویت بوده است،باغات سرسبز گوری از دیگر جاذبه های آن می باشد
آدرس :  
     
 
 کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.