شهر :  نیکشهر
نام مکان :   آبشار ۲۲ متری فیروزه‌ای «گرگان» نیکشهر
نوع مکان :
تاريخچه : طبیعت جذاب، باغات سرسبز و آبشار ۲۲ متری فیروزه‌ای«گرگان» در ۷۲ کیلومتری نیکشهر در دهستان مهبان، زیبا و دیدنی در دل کوههای آهوران واقع شده که به دلیل خاکی و صعب العبور بودن ناشناخته مانده است.

«گرگان» منطقه‌ای خوش آب و هوا در حدود ۵۶۰ کیلومتری زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده و این هم نامی با گرگان شمال ایران به نوعی به سبب جذابیت و زیبایی آن است و در واقع این منطقه در بلوچستان خشک و گرم برای بسیاری از مردم تازگی و جذابیت خاص خود را دارد و برخی از افراد باورشان نمی‌شود که چنین منطقه زیبایی وجود داشته باشد، چون هوای آن نسبت به سایر مناطق خنک‌تر است.

نام گرگان تداعی گر منطقه‌ای جذاب و دیدنی در دل کوه‌های آهوران منطقه بلوچستان است و این منطقه نسبت به سایر مناطق گرم و خشک نیکشهر و سایر مناطق سیستان و بلوچستان ۱۰ تا ۱۵ درجه خنک‌تر و آب‌های آن از چشمه‌ها سرازیر می‌شود.

گرگان در دهستان مهبان واقع شده و برای سفر به این منطقه از شهر نیکشهر باید با طی مسیر ۴۹ کیلومتری از محدوده پرپیچ و خم و کوهستانی روستاهای زهک، تهرک، سرگرانی، کشیک، هیتک، احمدآباد، رونگ، راوگ، حاجی آباد، حواران، دشتاندر، مهبان، نوکائیکل و تانان عبور کرد.نخستین روستای منطقه گرگان سرخکلوت است و بقیه روستاهای این منطقه شامل نگور، تیتران دن، کتک دن، کاپاران دن، بندگاه دن، رودسران، گورگتان، زهیگ، گریگ، چیل بُن، جگان، آرچنیگ، سکین و کنر هستند که همه آنها در یک مسیر کوهستانی و کنار رودخانه‌ای واقع شده‌اند.

آبشار گرگان در بالا دست روستای گورگتان و پایین دست روستاهای زهیگ و گریگ با طی مسیر حدود ۱۰ دقیقه‌ای از دل رودخانه واقع شده که می‌توان گفت یکی از بهترین مناطق ویژه برای تفریح و گردش است.

در حدود ۱۴ کیلومتری محدوده گرگان رودخانه‌ای پرآب و باغات پلکانی وجود دارد که دیدن آنان برای هر گردشگری جذاب است و باید ساعت‌ها در زیر درختان انار و نخیلات به تفریح و استراحت پردات.
آدرس :  
     
 
 کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.