نام و شهرت : حاج سیدكاظم نور مفیدی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت : مذهبی
سوابق کاري : حضرت آیت ا... حاج سیدكاظم نورمفیدی در سال 1319 ه.ش در یكی از محلات قدیمی گرگان و در خانواده‌ای مذهبی متولد و در سال 1331 وارد حوزه علمیه عمادیه گرگان شدند و از سال 1336 تحصیلات خود را در حوزه علمیه مشهد در محضر اساتیدی همچون ادیب نیشابوری ادامه دادند.
سپس به حوزه علمیه قم هجرت فرمودند و سالها از دروس اساتید بزرگوار خود از جمله حضرت امام خمینی (ره)، حضرت آیات عظام اراكی، گلپایگانی، محقق داماد، حائری، میرزا هاشم آملی بهره بردند. و در سال 1352 از محضر اساتید خود مفتخر به اخذ درجه اجتهاد شدند و همزمان با دروس خارج فقه و اصول سالها از محضر علامه شهید مرتضی مطهری استفاده كردند.
حضور ایشان در دروس حضرت امام (ره) باعث آشنایی بیشتر و عشق وافرشان به اندیشه و افكار امام راحل شد و به همراه دوستان خود كه همگی از چهره‌های برجسته و ارزنده انقلاب هستند در جریان قیام مردم به رهبری امام (ره) نقش موثری داشتند.
نزدیكی ایشان به امام باعث شد در سن حدود 20 سالگی به عنوان نماینده ایشان مامور دعوت از علمای منطقه برای شركت در قیام شدند و در این جریان بارها از سوی ساواك احضار و بازخواست شده و مدتهای مدیدی را نیز در شهرهای مریوان و بندرلنگه در تبعید به سربردند، ایشان در سال 1354 به درخواست برخی از علمای منطقه و جمعی از متدینین به گرگان بازگشتند. بعد از انقلاب از سوی امام راحل به عنوان حاكم شرع، امام جمعه و نماینده ولی فقیه منصوب گردیده و مقام معظم رهبری نیز بعد از رحلت امام (ره) ایشان را به عنوان نماینده خود در استان گلستان انتخاب كردند. و همچنین در سه دوره متوالی با رای قاطع مردم به عنوان نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شدند.
    
 کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقيقات سازمان صدا و سيما است.