صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/03/13
 
 

عنوان : توانمندي‌هاي استان مازندران در گردشگري سلامت با تاکيد بر توسعه اقتصادي استان
محل انتشار :   شماره گزارش :
تعداد صفحات : 140 ناشر :  
وضعيت منبع :  نسخه رايانه‌اي با فرمت Word وجود دارد  سال انتشار : 1393
زبان اصلي : فارسي سطح دسترسي :  آزاد برای استفاده عموم 
وضعيت پيوست :  همراه با نمودار و جدول  وضعيت چکيده :  چکيده دارد 
دریافت فايل : فایل موجود نیست نوع منبع :  اسنادي - کتابخانه‌اي - ميداني  
شماره رکورد : 36364 موضوع :
کليد واژه : صنعت گردشگري، گردشگري سلامت،‌ استان مازندران، اقتصاد، توسعه اقتصادي پژوهشگران : عامریان
متن چکیده :
صنعت گردشگری در دهه‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته و به یکی از پررونق‌ترین صنایع بین‌المللی تبدیل شده است. یکی از نوپاترین و اقتصادی‌ترین انواع این صنعت، « گردشگری سلامت » نام دارد. گردشگری سلامت عبارت است از مسافرت ( خارجی یا داخلی) برای بهره‌مندی از انواع مراقبت‌های درمانی و پزشکی و عوامل سلامت‌بخش طبیعی. این شاخه ‌از صنعت گردشگری برای بسیاری از کشورها منبع درآمدزایی، اشتغال‌زایی، رشد بخش خصوصی و توسعه زیرساخت‌ها به شمار می‌رود. توريسم سلامت مي‌تواند در ایران و به‌ویژه در مناطقی مانند استان مازندران به یکی از راه‌های اصلی و مطمئن حرکت به سوی توسعه اقتصادی تبدیل شود. این استان با برخورداری از امکانات درمانی مناسب، شاخصه‌های طبیعی ارزشمند و محيطي آرام از نظر فرهنگي و اجتماعي در کنار مردم خونگرم و مهمان‌نواز، بسیاری از عوامل مهم گردشگری سلامت را در خود جای داده است و از توانمندی‌های بالقوه‌ای در این زمینه برخوردار است. با عنایت به تاثیر متقابل صنعت گردشگری و رشد اقتصادی، می‌توان با بهره‌برداری بهینه از ظرفیت‌های گردشگری سلامت در مازندران، به توسعه اقتصادی استان امیدوار بود.
پژوهش حاضر، با هدف معرفی توانمندی‌های استان مازندران در حوزه گردشگری سلامت و بررسی نقش این توانمندی‌ها در توسعه اقتصادی استان صورت گرفته است. این پژوهش، یک تحقیق توصیفی است که به روش اسنادی( کتابخانه‌ای) و میدانی صورت گرفته است. اطلاعات مورد نیاز با بررسی اسناد و مدارک موجود در کتابخانه‌ها و پایگاه‌های پژوهشی، مطالعه منابع و اسناد موجود در نهادهای ذیربط و ارتباط و مشورت با پژوهشگران و کارشناسان، گردآوری شده است. محدوده و گستره جغرافیایی پژوهش حاضر، استان مازندران است. یافته‌های پژوهش، نشان می‌دهد:
- استان مازندران از توانمندی‌های منحصربه‌فردی در بخش‌های مختلف گردشگری سلامت برخوردار است که تقویت و استفاده بهینه از آنها می‌تواند گام مؤثری در جهت توسعه اقتصادی استان باشد.
- همجواری با کشورهای حاشیه خزر و ارتباط با آسیای میانه نیز از دیگر فرصت‌های استان مازندران در حوزه گردشگری سلامت است.
- استان مازندران، دارای مناطق بسیار مناسبی برای احداث دهکده‌های سلامت می‌باشد که برنامه‌ریزی و عملیات طراحی چندین مورد از آنها آغاز شده است.
- به‌رغم وجود انواع توانمندی‌های مربوط به گردشگری سلامت در استان مازندران، زیرساخت‌ها و سایر بخش‌های مرتبط با آن، پیشرفت چشمگیری نداشته‌اند و این شاخه از صنعت گردشگری، نقش چندانی در توسعه اقتصادی استان ایفا نکرده است.
با توجه به یافته‌های پژوهش، تعیین یک متولی خاص برای مدیریت و ساماندهی وضع گردشگری سلامت و تعامل سازنده بخش‌های دولتی و خصوصی، مهم‌ترین راهکارهای توسعه این صنعت در استان به‌نظر می‌رسد.
    

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.