جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۰، سال جدید را سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری کردند.
 

آيين هاي کسب و کار و رزق حلال در فرهنگ مردم
 شناسنامه
پژوهشگران : یونس دوست ماسوله / ماکویی
تعداد صفحات : 132
سال انتشار : 1394
کليد واژه : آيين/کسب و کار/روزي حلال
عنوان : آيين هاي کسب و کار و رزق حلال در فرهنگ مردم
محل انتشار : تهران ، مرکز تحقیقات صدا و سیما،مرکز پژوهش و سنجش افکار
تعداد صفحات : 132
سال انتشار : 1394
زبان اصلي : فارسي

                           
چکیده
متن چکیده :
کسب روزی حلال به عنوان مفهومی مرتبط با آموزه های اقتصادی اسلام و مفهومی بینابینی در سه زمینه دینی، فرهنگی و اقتصادی، پشتوانه شکل گیری برخی از رفتارهای فرهنگی است . بررسی فرهنگ مردم نشان می دهد که کار و کسب روزی، بن مایه بسیاری از سنت های رفتاری و گفتاری را تشکیل می دهد. در فرهنگ مردم ایران، آیین ها و آداب فراوانی وجود دارند که در تقویت و اصلاح برخی سنت ها تاثیرگذارند. در این گزارش تلاش شده است، با تمرکز بر مفهوم کسب روزی حلال، به بررسی چگونگی بازنمایی آن در سنت های گفتاری و همچنین تاثیر آن بر سنت های رفتاری در جامعه پرداخته شود و نمونه هایی از مصادیق کسب روزی حلال در سنت های گفتاری (در قالب مثل،تمثیل ، قصه و اشعار با ذکر برخی مبانی دینی) و سنت های رفتاری(ارتباط روزی حلال با آیین ها و آداب، همیاری به مثابه سرمایه اجتماعی، کسب روزی در رسوم اجتماعی و ....) ایرانیان ارائه گردد.
 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
امام علی(علیه السلام) فرمودند:
• حُسنُ التَّدبيرِ يُنمي قَليلَ المالِ ، وسوءُ التَّدبيرِ يُفني كَثيرَهُ ؛ برنامه ريزى درست ، مالِ كم را افزايش مى بخشد ؛ و برنامه ريزى نادرست ، مال بسيار را نابود مى كند . غرر الحكم : 4833 . و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.