جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۰، سال جدید را سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری کردند.
 
اقتصاد مقاومتی؛ راهبرد اساسی و مهم برای مقابله با فقر و بیکاری

گفت‌وگو با آیت‌الله‌ احمد محسنی‌ گرکانیاقتصاد مقاومتی تنها با صرفه‌جویی در مصرف و دوری از تجمل‌گرایی، افزایش صادرات کالاهای تولیدی، استفاده از کالای ایرانی و موارد دیگر محقق می‌شود، به‌طوری که در اقتصاد مقاومتی مردم باید از خرید کالاهای قاچاق و وارداتی دوری کنند و برای ایجاد اشتغال و افزایش ثروت ملی به‌سوی خرید کالاهای ایرانی روی آورند.

از سویی٬ دولت باید صنعتگران را موظف به تحقیق و توسعه و استفاده از دانش و نوآوری کند، همچنین دولت باید بازار را برای افزایش فروش صنعت داخلی در بازارهای داخلی و خارجی فراهم کند که البته اگر دانشگاه‌های ما با صنعت همراه باشند و صنعت به استفاده از نخبگان دانشگاه روی آورد، در آن زمان کیفیت کالای ایرانی افزایش یافته و بومی‌‌سازی همه صنایع و جلوگیری از صنعت مونتاژ صورت می‌گیرد.

با نامگذاری سال 1395 به نام سال "اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" از سوی مقام معظم رهبری و ضرورت تلاش بخش‌های مختلف کشور برای تحقق این شعار، باید با دعوت از مسئولان و صاحب‌نظران راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی را مورد بررسی قرار داد. در ادامه متن گفت‌وگو با آیت‌الله‌ احمد محسنی‌ گرکانی، نماینده مردم استان مرکزی در مجلس خبرگان رهبری درباره شعار سال و راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی می‌آید.فکر می‌کنید ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی و تأکید مقام معظم رهبری بر این موضوع چیست؟

پیام نوروزی مقام معظم رهبری و نام‌گذاری سال 95 به‌عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» و فرمایشات رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر حضرت علی‌بن موسی الرضا علیه السلام نشانگر این است که لازمه داشتن کشوری توسعه‌یافته و حرکت به‌سمت جلو در همه زمینه‌ها و غلبه بر مشکلات و آسیب‌پذیری کمتر در تحولات جهانی و اقدامات خصمانه دشمنان، توجه جدی و عملی به اقتصاد مقاومتی است.

با توجه به اینکه مقام معظم رهبری تأکید ویژه‌ای به اقتصاد مقاومتی داشتند، اقتصاد مقاومتی ارکانی دارد که در درجه نخست تولید اشتغالزا است چراکه تحقق اقتصاد مقاومتی ایران را به الگویی در جهان اسلام تبدیل می‌کند.

تولید اشتغالزا یعنی تولیدی که با آن بتوان جوان‌های بیکار را جذب کرد و دومین رکن اقتصاد مقاومتی این است هدف برون‌نگر داشته باشیم، یعنی تولید و اقتصاد مقاومتی، صادرات‌محور باشد.نقش اقتصاد مقاومتی در توسعه و پیشرفت کشور و عبور از مشکلات پیش‌ِرو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دشمنان با تلاش در پی ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی و به‌زانو درآوردن ملت سرافراز ایران اسلامی هستند و مصون‌ داشتن کشور از توطئه‌های دشمنان، حفظ استقلال و توسعه کشور در همه زمینه‌ها و رفع مشکلات از اهداف اقتصاد مقاومتی است.

اقتصاد مقاومتی به‌معنای آن است که تولید هم باید درون‌نگر باشد و هم برون‌نگر، هم داخل و هم خارج را پوشش بدهد و امید است که بتوانیم به اقتصاد مقاومتی که لازمه پیشرفت مملکت از نظر کشاورزی، صنعت و سایر صنایع دستی است برسیم و ما باید توجه ویژه‌ای به این مسائل داشته باشیم.وظایف بخش‌های مختلف در تحقق اقتصاد مقاومتی را چگونه تبیین می‌کنید؟

اگر دولت بتواند کشاورزی و صنعت را توسعه دهد، به‌نوعی می‌تواند اقتصاد مقاومتی را در کشور عملیاتی کند چرا که امام خمینی(ره) تأکید بسیاری بر کشاورزی داشتند و می‌فرمودند، کشور ما زمینه 200 میلیون جمعیت را دارد که می‌تواند آنها را با درآمد داخلی خود اداره کند و منظور از این درآمد داخلی همان کشاورزی و صنعت بود.

با توجه به تأکیدات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، دولتمردان ما بایستی برای مسئله کشاورزی و صنعت تدابیری ویژه‌‌ای داشته باشند و با تقویت کشاورزی، ایران اسلامی را توسعه دهند و به گفته بزرگان کشور جامه عمل بپوشانند.

با توجه به نقش تعیین‌کننده اقتصاد در جنبه‌های مختلف توسعه‌ کشور، باید همه اقشار مختلف جامعه به‌خصوص مسئولان و برنامه‌ریزان کشور نسبت به این مهم بیشتر احساس وظیفه کنند. بنابراین٬ مسئولان اجرایی باید مسئولیت پذیرفته و تکلیف‌مدارانه منویات مقام معظم رهبری را نصب‌العین قرار دهند و در راستای تحقق سیاست‌های کلان ابلاغی همه تلاش و همت خود را به‌کار گیرند.مهمترین برنامه برای تحقق اقتصاد مقاومتی از نظر شما چیست؟

اتکا و پشتوانه ما در درجه نخست باید به سرمایه‌گذاری داخل کشور باشد، هدف ما در سال 95 باید این باشد که بتوانیم اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کنیم که به این منظور همه ارکان و ارگان‌های داخلی باید تلاش خود را در یاری رساندن به مسئولان انجام دهند.منبع: تسنیم

 

   
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
امام علی(علیه السلام) فرمودند:
• حُسنُ التَّدبيرِ يُنمي قَليلَ المالِ ، وسوءُ التَّدبيرِ يُفني كَثيرَهُ ؛ برنامه ريزى درست ، مالِ كم را افزايش مى بخشد ؛ و برنامه ريزى نادرست ، مال بسيار را نابود مى كند . غرر الحكم : 4833 . و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.