تحقق استقلال اقتصادی با اقتصاد مقاومتی میسر می‌شود

حجت‌الاسلام معصومی‌نیا، با بیان اینکه همانند دوران دفاع مقدس، می‌توانیم با مدیریت جهادی، اقتصاد مقاومتی را محقق کنیم، اظهار کرد: با محقق ساختن محورهای اقتصاد مقاومتی، کشور به مرز خودکفایی و استقلال اقتصادی خواهد رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامعلی معصومی‌نیا، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم اقتصادی، به بحث درباره تاثیر تحقق اقتصاد مقاومتی بر الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت و منظور از جهادی بودن اقتصاد مقاومتی پرداخت و اظهار کرد: سبک زندگی اسلامی، مقوله‌ای است که اهم از اقتصاد بوده و اقتصاد جزئی از آن است و منظور از سبک زندگی اسلامی، این است که ما ببینیم اسلام خواسته است ما چگونه زندگی کنیم؟ و بر اساس آن عمل کنیم و از لحاظ اقتصادی، مسائلی همانند کسب و صرف درآمد، مسکن، میزان مصرف و .... را شامل می‌شود و متاسفانه ما در این زمینه خیلی موفق نیستیم و بنده معتقدم با محور قرار دادن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و دوری از وابستگی‌های همه‌جانبه به خارج از کشور می‌توانیم در پیشبرد این الگو موفق باشیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره منظور از جهادی بودن اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: مقام معظم رهبری، امسال را سال اقتصاد و فرهنگ نامگذاری کرده‌اند و به یاد دارم که بیست سال پیش، ایشان مسئله شبیخون فرهنگی را مطرح کردند و امروزه آثار آن روشن شده است و ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی هم به فرهنگ مربوط می‌شود. اگر بخواهیم از مشکلات خود بیرون برویم باید با مدیریت جهادی پیروز شویم و منظور از مدیریت جهادی، این است که باور داشته باشیم بسیاری از کارهایی که بسیاری گمان می‌کنند انجامش ممکن نیست را ممکن خواهیم کرد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم اقتصادی تاکید کرد: اکنون دائما از بیرون از مرزها به ما القا می‌کنند که شما توان توسعه بدون وابستگی به خارج را ندارید اما هنگامی‎که در زمان جنگ تحمیلی، استحکامات عراقی را مشاهده می‌کردیم عقل معمولی می‌گفت امکان شکستن این استحکامات وجود ندارد اما جوانان ما این کار را انجام دادند و این کار با مدیریت جهادی انجام شد. اکنون هم در عرصه اقتصادی با مدیریت جهادی است که می توانیم استحکاماتی که در مقابل ما وجود دارد را بشکنیم و پیش برویم.

حجت‌الاسلام معصومی‌نیا با اشاره به لزوم ایجاد یک درک مشترک در تحقق اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار «ما می‌توانیم»، افزود: یکی از آسیب‌ها در زمینه اقتصاد مقاومتی، سطحی‌نگری و عدم عمق‌بخشی است که برای تحقق اهداف ما در حوزه اقتصادی، باید میزان اعتقاد به وجود توانایی در این کشور برای تحقق این امر را توسعه دهیم.

وی با بیان اینکه همانند دوران دفاع مقدس، می‌توانیم با مدیریت جهادی، اقتصاد مقاومتی را محقق کنیم به نقش موثر محورهای اقتصاد مقاومتی بر توسعه اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: با تلاش برای محقق ساختن این محورها، ارزش افزوده، تولید ثروت، بهره‌وری، کارآفرینی و سرمایه گذاری افزایش پیدا کرده و کشور ما به مرز خودکفایی و استقلال اقتصادی خواهد رسید.


http://iqna.ir/fa/News/1416982

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.