یازدهمین جلسه نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی برگزار می‌شود

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، یازدهمین جلسه نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی با عنوان «عملیات بازار باز در چارچوب بانکداری بدون ربا» را برگزار می‌کند.

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، یازدهمین جلسه نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی را برگزار می‌کند. موضوع پژوهش مورد نقد در این جلسه به عملیات بازار باز در چارچوب بانکداری بدون ربا (مطالعه موردی: اسناد خزانه اسلامی) اختصاص دارد که توسط حسین بازمحمدی، کارشناس اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه می‌شود.
براساس این گزارش، نقد این پژوهش توسط حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعباس موسویان، دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و سید‌رحمت‌الله اکرمی، معاون نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور انجام خواهد شد.
براساس این گزارش در چکیده این پژوهش آمده است: در ادبیات مالی، اسناد خزانه، اوراق بهاداری هستند که نشان دهنده تعهد ناشر (عموماً دولت‌ها) به بازپرداخت مبلغ اسمی آن‌ها در آینده می‌باشند. این اوراق که به پشتوانه تعهد و اعتبار دولت‌ها منتشر شده و معاف از مالیات می‌باشند، بدون سود عرضه می‌شود اما در زمان فروش، دولت‌ها آن‌ها را ارزان‌تر از مبلغ اسمی به خریداران می‌فروشند. با توجه به اینکه به دلیل حرمت ربا، امکان انتشار اسناد خزانه به شیوه متعارف آن در نظام مالی اسلامی وجود ندارد، در این تحقیق الگویی اسلامی جهت استفاده از این ابزار در چارچوب اسلامی طراحی شده و ابعاد مختلف آن مورد بحث واقع می‌گردد. توسعه بازار اسناد خزانه اسلامی علاوه بر اینکه به تامین مالی دولت کمک شایانی می‌کند، به بانک مرکزی نیز اجازه می‌دهد تا با ورود در بازار ثانویه اوراق، به اعمال سیاست‌های پولی مورد نظر اقدام ورزد.

این گزارش می‌افزاید: این جلسه در روز دوشنبه دوم تیر ماه 1393 از ساعت 14:30 تا 30: 16، در ساختمان پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، واقع در میدان آرژانتین، ابتدای خیابان آفریقا، پلاک 10، طبقه اول برگزار می‌شود.
علاقمندان می‌توانند جهت ثبت نام در این جلسه از روز سه شنبه 27 خرداد 1393 با شماره تلفن 88657395 - 021 تماس حاصل فرمایند. لازم به ذکر است، حضور در این جلسه برای تمامی افراد، رایگان می‌باشد. با توجه به محدویت های موجود، اولویت با کسانی است که زودتر ثبت نام کرده باشند.

http://www.iqna.ir/fa/News/1417609

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.