کتاب «استقلال بانک مرکزی؛ راهکاری برای کنترل تورم» منتشر شد

کتاب «استقلال بانک مرکزی؛ راهکاری برای کنترل تورم» به قلم حیدر مستخدمین‌حسینی، معاون سابق بانک مرکزی منتشر شد.

در بخشی از این کتاب آمده است: هزینه‌های اقتصادی ناشی از تورم کاملاَ شناخته شده است. در یک محیط تورمی، مکانیسم قیمت‌ها به مثابه انتقال دهنده اطلاعات آسیب می‌بیند و منجر به کاهش ضریب کار آمدی بازارهای مالی و کار می‌شود.

همچنین می‌خوانیم: قراردادهای اسمی برای دوره‌های زمانی منعقد می شود که کوتاه‌تر از زمانی است که به لحاظ اجتماعی بهینه قلمداد می شود؛ افق برنامه‌ریزی‌ها کوتاه‌تر شده و سرمایه گذاری‌ها نیز بر دوره‌های کوتاه‌تر تمرکز می‌یابد. محیط تورمی، اعتبار سیاست‌ها و توانایی دولت را در اتخاذ و اجرای برنامه‌های جامع اصلاحات اقتصادی کاهش می‌دهد. تورم اثرات منفی بر توزیع درآمد و ثروت داشته و فاصله طبقاتی را میان قشرهای مختلف افزایش می دهد. تورم، رقابت پذیری اقتصاد را در بازارهای بین المللی کاهش داده و به وضعیت اقتصاد در بازارهای سرمایه جهانی آسیب می رساند.

در بخش دیگری از این کتاب آمده است: امروزه تورم در دنیای پیشرفته دردی آشنا و در عین حال قابل درمان است. گواه این آشنایی و علاج پذیری نیز مدیریت نرخ تورم در اکثر کشورها است. خلاف این رویه اما در معدودی از کشورها که متأسفانه ایران نیز از آن جمله است، تورم همچنان به عنوان یکی از دردهای مزمن اقتصاد، روح و روان مردم را می‌آزارد و بخش بزرگی از انرژی و توان مسئولان برای یافتن راهکارهای مدیریت آن یا اجرای روش‌های از پیش مشخص، صرف می‌شود. یکی از همان علل شناخته شده برای تورم، وابستگی و عدم استقلال بانک مرکزی است؛ علتی که مکشوف است اما برطرف کردن آن حداقل در کشور ما به این سادگی‌ها نیست.

کتاب «استقلال بانک مرکزی؛ راهکاری برای کنترل تورم» بر مبنای همین دغدغه و با بکارگیری ادبیات نظری، گامی در راستای معرفی صحیح مفهوم استقلال بانک مرکزی و شرایط دستیابی به آن در ایران است و تلاش دارد پاسخی برای دغدغه‌های برشمرده در این رابطه باشد. این کتاب در پنج فصل به مرور ریشه مشکلات و روش های حل آن‌ها پرداخته است؛ در فصل اول بحث تورم ، هزینه ها و دلایل بنیادین آن مطرح و در فصل دوم دلایل شکل گیری بانک های مرکزی به عنوان نهادهایی که امروزه وظیفه اصلی کنترل تورم را بر عهده دارند، طرح شده است.

در فصل سوم بر روی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مسئولیت ها و قوانین موجود تمرکز شده است و فصل های چهارم و پنجم به استقلال بانک مرکزی، تاریخچه آن، شکل گیری، استدلال های موافقان و مخالفان آن و معیارهای اندازه گیری و ارایه پیشنهادهای کاربردی و توصیه های سیاستی برای اقتصاد کشور اختصاص یافته است .

این کتاب به قلم حیدر مستخدمین حسینی نوشته شده است. نویسنده که سابقه ریاست هیئت‌مدیره بورس، معاونت حقوقی وزارت امور اقتصادی و دارایی و معاونت حقوقی و پارلمانی بانک مرکزی و همچنین مدیریت مؤسسات اعتباری را در کارنامه دارد، توانسته است با تلفیق تجربیات بدست آمده از حضورش در این موقعیت ها و آموزه های آکادمیک، نگاهی جامع و برخاسته از واقعیات اقتصاد ایران به مقوله استقلال بانک مرکزی داشته باشد. کتاب حاضر می‌تواند با توجه به کمبود منابع علمی و موثق در حوزه استقلال بانک مرکزی برای مسئولان کشوری ، مدیران ارشد ، محققین عرصه های اقتصادی و دانشجویان که برای نخستین بار انتشار می‌یابد، مورد استفاده قرار گیرد.

این کتاب توسط سازمان مدیریت صنعتی منتشر شده است.


http://iqna.ir/fa/News/1423415

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.