سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنای حرکت دولت و قوای حاکمه است

وزیر اقتصاد، با اشاره به سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری گفت: این سیاست‌ها مبنای کار دولت و قوای حاکمه و هدف اصلی آن، دست یابی به رشد مستمر، پایدار، انعطاف‌پذیر، درون‌زا و برون‌نگر است.
به نقل از روابط‌عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی، علی طیب‌نیا که در مراسم تودیع و معارفه رؤسای سابق و جدید سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران سخن می گفت، با بیان اینکه منشأ اصلی پایین بودن نرخ رشد اقتصادی کشور و نوسانات آن، تکیه بر درآمدهای نفتی است، اظهار داشت: اعمال تحریم‌های غیرمنصفانه نسبت به ایران، با وجود وارد آوردن فشار و ایجاد تنگنا برای فعالیت‌های اقتصادی، این حسن را هم داشت که میزان آسیب‌پذیری اقتصاد کشور از ناحیه وابستگی به درآمدهای نفتی و نیز روش های جایگزین این درآمدها را به ما نشان داد.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: مسلما اگر این تحریم ها هم برطرف بشود، ما دیگر بنا نداریم از درآمدهای نفتی به عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور استفاده کنیم.
طیب‌نیا با اشاره به سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری گفت: این سیاست ها مبنای کار دولت و قوای حاکمه، و هدف اصلی آن، دست یابی به رشد مستمر، پایدار، انعطاف پذیر، درونزا و برون نگر است.
وی افزود: اگر چه رشد مورد نظر اقتصاد مقاومتی، درونزا است اما در عین حال برون نگر نیز هست و این نکته ای است که مقام معظم رهبری در جریان دیدار بنده با ایشان، مورد تاکید قرار دادند و اظهار داشتند که باید از ظرفیت های موجود در عرصه بین الملل استفاده کنیم.
وزیر اقتصاد یادآور شد: البته استفاده از ظرفیت های عرصه بین الملل تنها به معنی تامین مالی نیست، بلکه توسعه صادرات و حضور موثر در عرصه رقابتی اقتصاد جهانی اهمیت بسیار بیشتری از این موضوع دارد، زیرا شرط اصلی باقی ماندن در بازار صادرات، بهبود کیفیت، افزایش بهره وری و کاهش هزینه تولید است.
طیب‌نیا افزود: اگر هنوز شاخص بهره‌وری در کشو ما پایین است و چندان رقابت پذیر نیستیم، به خاطر اعمال سیاست جایگزینی واردات در سال‌های گذشته است، در حالی که در چارچوب اقتصاد مقاومتی، رشد صادرات، آن هم به عنوان یک هدف میان مدت به منظور دست یابی به رشد بالای اقتصادی در آینده است.


http://www.iqna.ir/fa/News/1428725

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.