جایگاه بازار سرمایه در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بررسی شد

به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، بر اساس اصل 110 قانون اساسی «تبیین سیاست‌های کلی نظام» بر عهدۀ مقام معظم رهبری است. بر همین اساس ایشان متناسب با شرایط اقتصادی موجود که متأثر از پارامترهای مختلفی و به طور خاص تحریم‌های بین‌المللی است، به طرح نظریه «اقتصاد مقاومتی» پرداختند. نظام اقتصاد مقاومتی ایجاب می‌کند که در بهره‌مندی از منابع کمیاب و ارزشمند اقتصادی حداکثر تدبیر را به‌کار ببندیم. هر چند دستیابی به کارایی تخصیص، توزیع و مصرف به عنوان اصول اصلی علم اقتصاد شناخته شده‌اند اما در شرایط غیر معمول که راهکارهای متداول و معمول دستیابی به کارایی نظام توزیع و تخصیص و مصرف محدود شده است، چه باید کرد؟.

چاره این موضوع در تبیین اقتصاد مقاومتی دیده شده است. اصطلاحی که نخستین بار در ادارۀ اقتصاد نوار غزه که به شکل همه جانبه توسط اسرائیل مورد تحریم قرار گرفته بود، استفاده شد. در این پژوهش، ضمن تبیین اقتصاد مقاومتی به نقش موثر و مهم بازار سرمایه در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی پرداخته خواهد شد.

براساس این گزارش، تحقیق «جایگاه بازار سرمایه در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی» به قلم مجتبی کاوند و سید محمدجواد فرهانیان تدوین و توسط دفتر مدیریت پژوهش توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند جهت دریافت این تحقیق، به این لینک مراجعه کنند.

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.