نرخ سود در بانکداری اسلامی بر اساس ارزش پول تعیین می‌شود

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار کرد: در بانکداری اسلامی دیدگاه‌ فقهی مطرح، این است که نحوه تعیین نرخ سود حقیقی، بعد از جبران کاهش ارزش پول است که تا الان در بانکداری ما رعایت نشده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمدعلی یوسفی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در پاسخ به پرسشی درباره دیدگاه اقتصاد و بانکداری اسلامی نسبت به رابطه نرخ سود و نرخ تورم اظهار کرد: در بانکداری اسلامی، هرگونه تعیین نرخ سود باید در چارچوب موازین فقهی صورت گیرد و هرگونه توافقی که صورت می‌گیرد در صورتیکه با موازین فقهی در تضاد نباشد، مانعی ندارد.

وی ادامه داد: در بانکداری اسلامی دیدگاه‌ فقهی مطرح، این است که نحوه تعیین نرخ سود حقیقی، بعد از جبران کاهش ارزش پول است که تا الان در بانکداری ما رعابت نشده است. حال سؤالی که وجود دارد، این است که چگونه الان که نرخ تورم پائین آمده به این فکر افتاده‌اند که نرخ سود را کاهش دهند؟ البته هنوز هم نرخ سود، بسیار پائین‌تر از نرخ تورم است؛ همانند موقعی که قیمت دلار بالا می‌رود، کسی حساسیت نشان نمی‌دهد اما وقتی پائین می‌آید می‌گویند دلار نباید کمتر از 3هزار تومان بشود.

حجت‌الاسلام یوسفی تأکید کرد: حال چگونه تا الان به این فکرنیفتاده‌اند که باید نرخ سود با بانکداری اسلامی تطبیق داده بشود. الان که نرخ تورم دارد پائین می‌آید - هرچند بنده معتقدم که همچنان نرخ تورم بیش از نرخ سود است - در حال انجام اقداماتی در این زمینه هستند . کسانی‌که سیاست‌هایی در پیش گرفته‌اند که اگر اضطراری در جامعه در عرصه اقتصادی وجود نداشت، با انجام آن سیاست‌ها منشا تورم می‌شدند، مقصر هستند.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در پایان اظهار کرد: الان هم من فکر می‌کنم نرخ تورم بیشتر از نرخ سود است و ما نرخ منفی را به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کنیم و اگر این درست باشد باید سود گذشته‌ها را محاسبه کرده و به صاحبان سپرده‌ها پرداخت کنند. همچنین باید دانست که در صورتیکه نرخ تورم پائین‌تر از سود باشد، نرخ سود هم خود به خود کاهش پیدا خواهد کرد.


http://iqna.ir/fa/News/1438615

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.