گزارش پژوهشی «آسیب‌شناسی بازار بین‌بانکی ریالی در ایران؛ ابعاد فقهی» منتشر شد

پژوهشکده پولی و بانکی، به تازگی گزارش «آسیب‌شناسی بازار بین‌بانکی ریالی در ایران با تأکید بر ابعاد فقهی» تألیف رسول خوانساری را منتشر ساخته است.


در بخش‌هایی از این گزارش می‌خوانیم:

«بازار بین‌بانکی، یکی از ارکان بازار پول است که در آن بانک‌ها و مؤسسات اعتباری جهت تأمین مالی کوتاه‌مدت و ایجاد تعادل در وضعیت نقدینگی خود، با یکدیگر وارد معامله می‌شوند. این بازار حداقل دو کارکرد مهم در نظام‌های مالی ایفا می‌کند. اولین و مهم‌ترین کارکرد آن ایفای نقش فعال و مؤثر بانک مرکزی در اجرای سیاست پولی از طریق راهبری نرخ‌های سود است. کارکرد دیگر بازار بین‌بانکی، انتقال نقدینگی به شکل مطلوب از مؤسسات مالی دارای مازاد به مؤسسات دارای کسری وجوه است. بازار بین بانکی ریالی در سال 1387 به صورت رسمی تشکیل شد و با راه‌اندازی سامانه تسویه اوراق بهادار الکترونیکی (تابا)، بستر خوبی برای انجام معاملات در این بازار فراهم گردید. با وجود این، هنوز آن‌گونه که باید، بازار بین‌بانکی نقش مؤثری در شبکه بانکی و سیاستگذاری پولی بانک مرکزی ندارد و بیشتر به صورت غیررسمی و غیرشفاف و با اتکا به ابزارهای اندک به فعالیت خود ادامه می‌دهد. بررسی و واکاوی مشکلات بازار بین‌بانکی نقش مهمی در توسعه و تعمیق این بازار دارد. در گزارش حاضر پس از تبیین اهمیت و کارکرد بازار بین‌بانکی و معاملات رایج در آن، مهم‌ترین چالش‌های توسعه بازار بین‌بانکی ریالی در نظام بانکی ایران با تأکید بر ابعاد فقهی و شرعی معرفی می‌گردد. در پایان پیشنهادهای عملیاتی برای رفع چالش‌ها و ارتقای جایگاه بازار بین‌بانکی ریالی در کشور ارائه می‌شود.»

http://iqna.ir/fa/News/1438942

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.