تعاونی‌های موفق وابستگی اندکی به دولت دارند

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق تعاون مرکز، احمد بیگدلی‌شاملو، با بیان اینکه تعاونی‌ها از نظر انگیزه و شکل تشکیل آنها، بردو دسته تقسیم می‌شوند، گفت: یک نوع تعاونی‌ها آنهایی هستند که خود افراد تعاونی تشکیل می‌دهند و یک نوع دیگر تعاونی‌هایی هستند که دولت برای ساماندهی افراد و فعالیت‌های اقتصادی ایجاد می‌کند؛ یعنی تعاونی‌هایی که با سیاست دولت تشکیل می‌شوند و تعاونی‌های مصرف شامل هر دو نوع فوق‌الذکر می‌شود.

وی افزود: نقطه پاشنه آشیل این تعاونی‌ها آن است که وقتی سیاست دولت تغییر می‌کند، ممکن است کمک‌ها و حمایت‌ها از آنها نیز قطع شود.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: تعاونی‌های موفق، آنهایی هستند که بتوانند خود را سرپا نگه دارند و وابستگی خود را از دولت کم کنند تا ماندگار شوند.

وی تصریح کرد: این موضوع به این معنا است که تعاونی‌ها بتوانند به طور موفقیت‌آمیز اعمال مدیریت کنند و در شرایط اقتصاد بازار فعالیت کنند از جمله رضایت مشتری را جلب و تامین نقدینگی کنند.

بیگدلی‌شاملو یادآور شد: در دولت گذشته با همکاری اتاق تعاون، طرح اصلاح موادی از قانون بخش تعاونی ابلاغ شد و براساس این طرح، تعاونی‌ها موظف هستند ظرف مدت 3 ماه اساسنامه خود را با این طرح تطبیق دهند تا از مزایای قانونی بخش تعاونی بهره‌مند شوند.

وی بیان داشت: حذف 4% حق آموزش در تعاون و برداشته شدن محدودیت‌های اتحادیه‌ها از جمله تغییراتی است که بر اساس این طرح انجام می‌شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: روش اطلاع‌رسانی مجمع تعاونی‌ها در هرسال باید به روش قابل اثبات باشد.

http://iqna.ir/fa/News/1444077

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.