شماره نهم «معرفت اقتصاد اسلامی» منتشر شد

شماره نهم دوفصلنامه «معرفت اقتصاد اسلامی» به صاحب امتیازی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، مدیرمسئولی محمدجواد توکلی و سردبیری حجت‌الاسلام والمسلمین حسن‌‌آقا نظری منتشر شد.

این شماره از این دوفصلنامه، حاوی هفت مقاله با عناوین «تحلیل فقهی سیاست «حق‌الضرب پولی» با تکیه بر پیامدهای اقتصادی آن» به قلم اکبر کمیجانی و نصرالله خلیلی‌تیرتاشی، «هزینه‌های مخفی سیاست‌های تشویقی و تنبیهی در اقتصاد» نوشته پرویز داودی و محمد‌جواد توکلی، «مبانی فقهی بازارهای پول و سرمایه و کاربردهای آن» به قلم سیدعباس موسویان و حسن بهار قراملکی و «مفهوم و شاخص «عدالت اقتصادی» نوشته سیدمحمدکاظم رجایی است.
همچنین «اخلاق، عقلانیت و مسئله نظم در علم اقتصاد» به قلم عبدالحمید معرفی‌محمدی، «سنجش و ارزیایی شاخص صداقت در بازار صنایع لبنی مشهد» اثر سعید خدیوی‌رفوگر و «نگاهی نوین به قاعده «تبعیت عقد از قصد» با تأکید بر کاربردهای آن در بانکداری اسلامی» نوشته محمد‌رسول آهنگران، دیگر مقالات شماره نهم این نشریه است.

پرویز داودی و محمدجواد توکلی، در مقاله خود با عنوان «هزینه‌های مخفی سیاست‌های تشویقی و تنبیهی در اقتصاد» عنوان می‌کنند: نتایج مجموعه‌ای از مطالعات تجربی نشان می‌دهد که سیاست‌های تشویقی و تنبیهی مالی می‌تواند اثر منفی بر عملکرد اقتصادی افراد در حوزه‌هایی همچون محیط کار، فعالیت‌های داوطلبانه و حفظ محیط زیست برجای بگذارد. از این اثر با عنوان «هزینه‌های مخفی مشوق‌ها» و «اثر قیمتی نامتعارف، یاد شده است.

همچنین می‌خوانیم: این مقاله به تجزیه و تحلیل و تبیین‌های اقتصادی این پدیده و بررسی لوازم نظری و سیاستی آن می‌پردازد. یافته‌های تحقیق نشان می‌دهد که بیشتر تبیین‌های ارائه شده از این پدیده به کارکرد مشوق‌ها در زمینة کاهش انگیزه‌های درونی اشاره دارد و راه‌حل گریز از مشکل را انتخاب بین عدم استفاده از مشوق و یا استفاده از مشوق مادی قوی دانسته‌ است. مقاله حاضر این فرضیه را مطرح می‌کند که مشوق‌ها می‌توانند به جای تضعیف انگیزه‌های درونی خیرخواهانه، از میزان اثرگذاری آن بر رفتار بکاهند.

نویسندگان مقاله معتقدند: لازمه سیاستی این نظریه استفاده همزمان از مشوق‌های اقتصادی و غیر اقتصادی در حوزه فعالیت‌های عام المنفعه است. این رویکرد با رهیافت‌های اسلامی در تفکیک بین انگیزه‌های مادی و معنوی و همچنین تحریک همزمان آن‌ها در خطابات و احکام اسلامی با تأکید بر انگیزه‌های معنوی سازگار است.


http://iqna.ir/fa/News/1464141

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.