راهکارهای رونق بازار سرمایه بررسی شد

جمعی از مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار، در نشستی راهکارهای رونق بازار سرمایه را مورد بررسی قرار دادند.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه، علیرضا عسگری‌مارانی، امروز در نشست صبحانه کاری کانون نهادهای سرمایه‌گذاری، با اشاره به لزوم افزایش تعداد سهامداران در بازار سرمایه افزود: باید تلاش کرد عمده افراد در کشور صاحب کد معاملاتی باشند و در این راستا، دولت نیز باید اقداماتی را انجام دهد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ملی خاطرنشان کرد: دولت برای توسعه بازار سرمایه باید از این بازار در مقابل سایر بازارها دفاع کند و سیاست‌های تشویقی مالیاتی را برای این بازار در نظر بگیرد تا ریسک سیستماتیک کمتری وارد بازار سرمایه شود.

مارانی با تأکید بر کنترل ریسک‌های سیستماتیک در بازار سرمایه اظهار داشت: طی 10 ماه اخیر که شاخص بورس با تغییرات زیادی مواجه شد همه همکاران علی‌رغم اینکه گزارش‌ها گاهی با تأخیر منعکس می‌شد، تلاش کردند تا این بازار جایگاه اصلی خود را در اقتصاد حفظ کند.

وی خاطرنشان کرد: تلاش این مجموعه، هم‌اکنون منجر به شرایطی شده که دولت هر بار صحبت‌های فعالان بازار سرمایه را می‌شوند، متوجه آن شده و می‌خواهد با بازار سرمایه به گونه‌ای رفتار کند که این بازار به عنوان یک تأمین‌کننده منابع و بازار اصلی در کشور فعالیت داشته باشد.

شرکت‌های حقوقی جلوی شایعات را بگیرند

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر به عنوان دومین سخنران این جلسه اظهار کرد: شرکت‌های حقوقی با توجه به حجم سرمایه‌گذاری و نقدینگی‌شان می‌توانند تحلیل بهتری نسبت به بازار سرمایه داشته باشند و قدرت چانه‌زنی را افزایش دهند تا جلوی بسیاری از شایعات را بگیرند.

غلامرضا سلیمانی‌امیری ادامه داد: به نظر می‌رسد وضعیت حاکم بر بازار سرمایه طی ماه‌های اخیر، فقط مختص این بازار نیست و این وضعیت در بخش‌های اقتصادی و پولی نیز وجود دارد.

وی افزود: در این بین شرکت‌های حقوقی بازار سرمایه نقش مهمتری دارند و می‌توانند اعتماد سرمایه‌گذاران را به این بازار برگردانند، اما به نظر می‌رسد این شرکت‌ها نقش خود را به خوبی ایفا نمی‌کنند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر با اشاره به اینکه با توجه به امکانات و نقدینگی‌های موجود در چنین شرکت‌هایی امکان چانه‌زنی وجود دارد ابراز داشت: این شرکت‌ها می‌توانند بسیار موفقتر عمل کرده و بازار سرمایه را به روزهای پر رونق برگرداند.

اخبار دقیق در گروی پررنگ کردن نقش شرکت‌های پردازشگر اطلاعات

مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه‎گذاری نیکی گستر دیگر سخنران این نشست بود که درباره اهمیت اخبار در بازار گفت: برای اینکه اخبار دقیق و معتبر در بازار منتشر شود باید به نقش شرکت‌های پردازشگر اطلاعات بیشتر توجه شود.

علی رحمانی گفت: فضای کشور از نظر اطلاعاتی یک فضای پرابهام است و در چنین فضایی بازار شایعات رونق می‌گیرد این در حالیست که در دنیا یک سری انجمن‌ها پیگیری می‌کنند تا اطلاعات را از صنف خود به دولت و برعکس منتقل کنند، اما در ایران چنین انجمن‌هایی وجود ندارد.

وی با اشاره به ابهام موجود در حوزه اطلاعات گفت: اصلاً بحث مربوط به بازار سرمایه نیست بلکه سیاست‌های سرمایه‌گذاری کشور هنوز اعلام نشده و در چنین شرایطی فضای ابهام افزایش پیدا می‌کند در این بین لایحه بودجه سال 94 نیز برای تصمیم گیران مسئله مهمی است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی کشور با مشکل اعتباری مواجه است به طوری که نرخ بهره بین بانکی نزدیک به 30 درصد رسیده است و این بحران همه بازارها را تحت تأثیر قرار داده است.

مدیرعامل سابق شرکت بورس ادامه داد: دولت باید سیاست‌های سرمایه‌گذاری خود را اعلام کند تا هزینه اضافه‌ای به شرکت‌ها تحمیل نشود، البته دولت در این زمینه موفقیت‌هایی داشته است.

رحمانی تأکید کرد: ما در بازار سرمایه‌ای کار می‌کنیم که اطلاع‌رسانی در آن از اهمیت بالایی برخوردار است از همین رو شفافیت بیشتری از دولت مورد انتظار است.

لزوم نگاه بلندمدت به بازار

ابراهیم عنایت، مدیرعامل کارگزاری پارسیان، دیگر سخنران این نشست بود که گفت: فلسفه وجودی بورس، این است که از سرمایه‌های خرد برای پیش‌برد اهداف و طرح‌های بزرگ استفاده شود و باید به سرمایه‌گذاری بلند مدت که هدف اصلی بورس است، توجه شود.

وی افزود: متأ‌‌سفانه بخش زیادی از تحلیل‌گران در بازار سرمایه به تحلیل تکنیکال اعتقاد پیدا کرده‌اند و بحث تجزیه و تحلیل بنیادی از بازار رخت بربسته است. حتی برخی شرکت‌های بزرگ حقوقی و سرمایه گذاری نیز از چنین رویه‌هایی پیروی می‌کنند و من به عنوان یک کارگزار شاهد هستم که این گروه از سرمایه‌گذاران از روی صف‌های خرید و فروش اقدام به تصمیم‌گیری می‌کنند.

مدیرعامل کارگزاری پارسیان با اشاره به اینکه در تحلیل بنیادی باید سه موضوع اقتصاد کلان، صنعت و شرکت را مورد توجه قرار داد که متاسفانه دو مورد اول این روزها خیلی مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

کارگروهی برای تبیین چشم‌انداز قانون بودجه و برنامه توسعه

امیرحمزه مالمیر، معاون ناشران و اعضای بورس تهران، نیز در ادامه این نشست گفت: شرکت بورس به دنبال ایجاد کارگروهی برای تبیین چشم‌انداز قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه‌های سالانه است.

وی ابراز داشت: سال گذشته با توجه به چشم اندازهای موجود، انتظار غیر واقعی در بازار شکل گرفت و بسیاری از شرکت‌های حقوقی در صف خرید قرار گرفتند. در آن زمان، بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد، فقط به دنبال خرید بودند و به وضعیت سهام کاری نداشتند، بلکه مهم این بود که سهامی را خریداری کنند. ورود چنین منابعی، بازار سرمایه را با مشکلاتی همراه کرد.

معاون ناشران و اعضای شرکت بورس ادامه داد: پیش از ورود بازار سرمایه به رکود، برنامه‌های خوبی برای توسعه بازار سرمایه در نظر گرفته شده بود که با تغییر وضعیت بازار، امکان اجرایی شدن آنها وجود نداشت.

مالمیر با اشاره به اینکه باید کیفیت اطلاعات افزایش یابد، تصریح کرد: هدف شرکت بورس، این است که با بسته‌هایی، هم در زمان رکود و هم در زمان رونق پیشنهادهایی مطرح شود و بازار از وضعیت فعلی خارج شود.

معاون ناشران و اعضای شرکت بورس با بیان اینکه تا زمانی که اقتصاد واقعی بهبود نیابد، نمی‌توان انتظار رشد در بازار سرمایه را داشت، گفت: البته خبرهایی می‌رسد که اقتصاد از وضعیت رکود خارج شده و در حال حرکت به دوران رونق است.

http://iqna.ir/fa/News/1465081

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.