یادداشت سیاستی «گواهی سپرده مدت‌دار سرمایه‌گذاری خاص؛ کاستی‌ها و راه‌حل‌ها» منتشر شد

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی به تازگی یادداشت سیاستی «گواهی سپرده مدت‌دار سرمایه‌گذاری خاص؛ کاستی‌ها و راه‌حل‌ها» را به قلم رسول خوانساری، ماندانا طاهری و حمید زمان‌زاده منتشر کرده است.
گواهی سپرده مدت‌دار سرمایه‌گذاری خاص، یکی از انواع ابزارهای مالی بازار پول است که بانک به منظور تجهیز منابع، برای تأمین مالی طرح‌های جدید سودآور تولیدی، ساختمانی و خدماتی (طرح‌های ایجادی) و نیز توسعه و تکمیل طرح‌های سودآور موجود (طرح‌های توسعه‌ای) با سررسید مشخص منتشر می‌کند. استفاده مطلوب از این ابزار مالی می‌تواند نقش مهمی در کمک به تأمین مالی بنگاه‌های تولیدی و پروژه‌ها، و تعمیق معاملات بازار پول داشته باشد.

وجود برخی موانع و مشکلات پیش روی انتشار گواهی سپرده خاص موجب شده است تا این اوراق آن‌گونه که باید توسعه پیدا نکنند و جایگاه مطلوبی در شبکه بانکی کشور نداشته باشند. در این یادداشت، مهم‌ترین چالش‌های انتشار گواهی سپرده خاص و راهکارهای عملیاتی رفع آنها ارائه شده است. این چالش‌ها حول محورهای تضمین اوراق گواهی سپرده، قیمت‌گذاری، پیشرفت فیزیکی پروژه، رتبه‌بندی اعتباری، معاملات در بازار ثانویه، ذخیره قانونی، فرهنگ‌سازی و نوع پروژه بررسی شده‌اند.

http://iqna.ir/fa/News/1471734

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.