تشکیل بازار مشترک باعث شکوفایی اقتصادی کشورهای اسلامی ‌می‌شود

به گفته گروسی، با وجود پتانسیل‌های بسیاری که در کشورهای اسلامی وجود دارد، تشکیل بازار مشترک اسلامی می‌تواند باعث رونق اقتصادی آنان شود.

حسین گروسی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با اشاره به پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تشکیل بازار مشترک اسلامی اظهار کرد: همکاری‌ها قطعا می‌تواند افق خوبی را در رشد صنعت و کشاورزی ایجاد کند و بنده معتقدم پیشنهادی که ایشان ارائه داده‌اند باعث می‌شود هم‌افزایی‌ها و همکاری‌های خوبی در میان کشورهای اسلامی صورت گیرد.

تشکیل بازار مشترک اسلامی نیازمند راهکارهای اجرایی است

وی ادامه داد: در این راستا مشاهده می‌کنیم که کشورهای اتحادیه اروپا با هم همکاری‌های مشترکی دارند که باعث هم‌افزایی آنها شده است و به نظر بنده پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تشکیل بازار مشترک اسلامی پیشنهاد مناسبی است، به شرطی‌که کارشناسی شده و راهکارهای اجرایی آن روشن شود؛ چراکه به منصه ظهور رسیدن چنین پیشنهاداتی نیازمند ارائه راهکارهای اجرایی مناسب از سوی مسئولین و کارشناسان است.

گروسی تأکید کرد: اما باید گفت اصل این موضوع قطعا می‌تواند باعث شکوفایی اقتصادی کشورهای اسلامی شود و همکاری‌های کشورهای اسلامی که اکثرا هم دارای فرصت‌های خوبی در بخش‌های کشت‌و صنعت، نفت و گاز، پتروشیمی، پتانسل ‌های گردشگری و... هستند می‌تواند فرصت مناسبی باشد که باید از این فرصت استفاده کرده و باعث شکوفایی رونق اقتصاد خودشان شوند.

قائل به الگوبرداری از اتحادیه اروپا نیستیم

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این پرسش که با توجه به وجود مشکلات ایدئولوژیکی که در بین کشورهای اسلامی وجود دارد آیا این کشورها می‌توانند از اتحادیه اروپا الگوبرداری کنند؟ اظهار کرد: قطعا ما معتقد نیستیم که باید از آنها الگوبرداری کرد؛ چراکه ما دارای تمدن بسیار کهنی هستیم و با وجود تنوع مذاهب در کشورهای اسلامی اگر دخالت کشورهای استکباری و سرمایه‌داری نبود این اختلافات هم وجود نداشت.

وی افزود: هر مذهب و طایفه‌ای دارای آداب و رسوم خاص خود هستند اما مذاهب مختلف، در زیر چتر اسلام می‌توانند ضمن احترام به افکار و عقاید یکدیگر، در موضوعات اقتصادی هم همکاری کرده و این موضوع به وسیله بزرگان، مراجع، محققین و دانشگاهیان قابل حل است و به نظرم می‌توان این موانع را مرتفع کرد فقط در این میان کشورهایی که دارای زیاده‌خواهی‌هایی هستند نمی‌خواهند چنین اتحادیه‌ها و همکاری‌های اقتصادی در میان کشورهای اسلامی شکل بگیرد.

پتانسیل مناسب کشورهای اسلامی برای توسعه

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: بنابراین بنده معتقدم پتانسیل‌هایی که کشورهای اسلامی در این راستا برای همکاری دارند از بسیاری از کشورها بیشتر است و امیدواریم که کارشناسان راهکارهای اجرایی تحقق بازار مشترک اسلامی را پیدا کرده و همایش و سمینارهایی را در این مورد برگزار کنند. همچنین باید مراقب کسانی‌که مایل نیستند چنین همکاری‌هایی شکل بگیرد، باشند تا این موضوع بتواند در جهان اسلام محقق شود.

گروسی در پاسخ به این پرسش که آیا به وسیله این بازار مشترک می‌توان موانع سرمایه‌گذاری از جمله حق تعرفه‌ای گمرکی را از میان برداشت؟ اظهار کرد: وقتی‌که اصل قضیه شکل گرفت در مورد تعرفه‌های میان این کشورها هم می‌توان صحبت کرد ولی اکنون بزرگ‌ترین مانعی که بر سر راه تحقق این امر وجود دارد این است که بسیاری نمی‌خواهند چنین چیزی شکل بگیرد که در رأس آن رژیم غاصب صهیونیستی، آمریکا و انگلیس هستند که صرفا به منافع اقتصادی خود می‌اندیشند.

کشورهای اسلامی مراقب تفرقه‌ها باشند

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ایران به اندازه 23 کشور اروپایی وسعت دارد و این امر نشان‌دهنده این است که کشورهای اسلامی اگر کنار هم قرار گیرند تبدیل به قدرت بزرگی خواهند شد و از لحاظ اقتصادی هم دارای بزرگ‌ترین منابع هستند و قطعا در این راستا باید کشورهای اسلامی، این مهندسی را به صورت درست انجام دهند و بعد از مهندسی درست به فکر اجرای دقیق بازار مشترک اسلامی باشند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان عنوان کرد: کشورهای اسلامی باید بتوانند بازار مشترک خود را در صنعت، کشاورزی، پتروشیمی و ... که دارای بهترین فرصت هستند، تشکیل دهند و این موضوع باید با سرعت بیشتری دنبال شده و موانع پیش‌رو هم برداشته شود و مراقب کسانی‌که می‌خواهند با استفاده از فرقه‌های مختلفی که ایجاد کرده‌اند بین کشورهای اسلامی تفرقه بیندازند، باشند.http://iqna.ir/fa/News/1473604

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.