سازوکارهای اقتصادی پس از تمدید مذاکرات براساس اقتصاد مقاومتی طراحی شود

به گفته شاه‌ویسی، اگر در هفت‌ماه آینده که مذاکرات هسته‌ای تمدید شده است سازوکارهای اقتصادی را براساس اقتصاد مقاومتی طراحی کنیم، می‌توانیم به اقتصاد کشور سروسامان ببخشیم.

ساسان شاه‌ویسی، کارشناس مسائل اقتصادی، به بحث درباره پیامدهای اقتصادی تمدید مذاکرات هسته‌ای پرداخت و اظهار کرد: ما اگر بخواهیم یک ارزیابی دقیق داشته باشیم به نظر می‌رسد که در طی چند سال گذشته که تحریم‌ها افزایش پیدا کرده است ما توانستیم با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی، برخی از نقاط آسیب‌زا و ظرفیت‌های اثرگذار اقتصادی را شناسایی کنیم.

همه وضعیت اقتصاد کشور را به مذاکرات گره نزنیم

وی ادامه داد: به نظرم شاید برخی از مزایایی که در اثرتعلیق تحریم‌ها بخصوص در شش‌ماهه دوم میلادی پیش‌بینی می‌کردیم نشان‌دهنده این بود که می‌تواند برخی از مزایای اقتصادی را برای ما فراهم کند و به اذعان دولتمردان در طول یکسال گذشته اوضاع اقتصاد ایران بهبود پیدا کرده و ما توانستیم از کاهش فزاینده نرخ رشد اقتصادی خارج شویم و بدون در نظر گرفتن تحریم‌ها روند مناسبی را نسبت به مثبت کردن نرخ رشد اقتصادی به وجود بیاوریم .

شاه‌ویسی اظهار کرد: ارزیابی بنده، این است که عدم تعلیق تحریم‌ها یا عدم توافق جامع در مذاکرات چند آسیب و چند حسن داشت. مهمترین آسیب‌ها این بود که تمام روندسازی‌های اقتصادی خودمان را به مذاکرات گره زدیم و همچنین نشان‌دهنده این بود که اگر عدم ثبات‌سازی درون اقتصاد ما شکل گرفته است در صورتی که وضعیت اقتصادی را به چارچوب جلسات با 5 + 1 گره بزنیم نتیجه‌اش این خواهد شد که افزایش آنی ا در نرخ دلار و طلا مشاهده خواهیم کرد.

روند ناپایدار در بازار بورس و مسکن

کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: در عین حال یک بی‌اعتمادی را که نشان‌دهنده ناپایدار بودن روندهای تصمیم‌گیری هست را در بازار مسکن یا بازار بورس مشاهده می‌کنیم و به نظرم محسناتی هم داشته و آن اینکه اگر در یکسال گذشته و با گزارشاتی که مرکز آمار ایران و بانک مرکزی از آن دفاع می‌کنند مبنی بر اینکه ما توانستیم از نقطه رکود خارج شویم تمام این دستاوردها را به شکل کُند اما روبه رشد توانستیم به وجود بیاوریم.

وی ادامه داد: الان می‌توانیم بگوئیم صرفنظر از اینکه وزیر خارجه آمریکا اعلام می‌کند که ایران به تمامی تهدات خود عمل کرده است آیا طرف خارجی هم سعی کرد به تمام تعهدات خود عمل کند و آیا خروجی آن نوسازی ناوگان هوایی یا بهبود وضعیت پتروشیمی ما بود؟ ارزیابی بنده این است که ما به طور مستقیم نمی‌توانیم ربطی را بین مذاکرات و بهبود وضعیت اقتصادی مشاهده کنیم.

ضرورت طراحی سازوکارهای اقتصادی براساس اقتصاد مقاومتی

وی افزود: ما در حال حاضر در وضعیت تدوین برنامه و بودجه هستیم و یکی از چالش‌های برنامه و بودجه ما، موضوع نفت است و اگر قیمت دلار یا نفت بالا وپائین شود هدفمندی یارانه‌ها دچار چالش می‌شود و به نظرم تمدید مذاکرات تأثیر مستقیمی نخواهد گذاشت الا کمی بدبینی که جَو روانی ناشی از عدم توافق را دارد افزایش می‌دهد. اکنون باید دانست که برنامه‌ریزی‌ها و بودجه‌ریزی‌های ما باید مبتنی بر اقتصاد مقاومتی باشد؛ چراکه از قبال توافق با طرف‌های غربی هیچ‌گونه منافع اقتصادی برای ما به بار نخواهد آمد.

شاه‌ویسی در پاسخ به این پرسش که در چند ماه آینده بازار بورس چه روندی را طی خواهد کرد؟ گفت: این به سیاست‌هایی بر می‌گردد که دولت و مجلس در سیاست‌های اقتصادی و سند بودجه دنبال می‌کنند. اگر ما به طرف حمایت از تولید، هدایت منابع مالی به سمت فعال کردن بازارها برویم و از تولید ایرانی حمایت کرده و چالش‌های سر راه تولیدکننده را برداریم و تکلیف خودمان برای سال 94 در حوزه انرژی روشن و یک سازوکار روشن بر اساس مدل اقتصاد مقاومتی را طراحی کنیم در اینصورت هفت ماه و هفت روز آینده که مذاکرات تمدید شده است حتما بازار بورس هم رونق خواهد گرفت و غرب هم این استنباط را نمی‌کند که شاید بتواند از طرق فشار اقتصادی، ایران را در مذاکرات به زانو در آورد.


http://iqna.ir/fa/News/2611967

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.