کتاب «انعقاد قراردادهای الکترونیکی؛ مطالعه تطبیقی در فقه اسلامی» منتشر شد

کتاب «انعقاد قراردادهای الکترونیکی؛ مطالعه تطبیقی در فقه اسلامی»، نوشته مرتضی محمدی از سوی انتشارات دانشگاه مفید منتشر شد.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: امروزه سرعت حیرت‌آور و کاهش قابل ملاحظه هزینه‌ها در استفاده از ابزار الکترونیکی در تجارت ضرورت پرداختن به آن را دو چندان کرده است. بررسی ویژگی تکنولوژی تجارت الکترونیک و تأثیر آن در ارکان اساسی تشکیل قرار داد، اعتبار قانونی و امکان استناد به آن در محاکم قضایی و میزان سازگاری آن با مقررات بین‌المللی؛ بویژه کنوانسیون‌های مربوطه، از مباحث ضروری ورود به دنیای تجارت در فضای مجازی است که این نوشته بدان می‌پردازد.

همچنین یکی از مهم‌ترین پرسش‌های درباره قراردادهای الکترونیکی، صحت انعقاد و لازم الاجرا بودن آن‌هاست که در تمامی مقررات، فصل مشبعی به آن اختصاص داده شده است. با توجه به اصل رضایی بودن عقد بر اساس مبانی حقوقی ما، اصل انعقاد قرار داد با ابزارهای الکترونیکی، با مشکلی روبه رو نیست. مطابق نظریه فقهای متأخر، عقد از مقوله معناست نه لفظ، منتها قصد انشاء باید مقرون به مبرَزر خارجی باشد. این مبررَز اعم از لفظ، نوشته یا داده پیام در فضای مجازی است. با این حال، وجود برخی خصوصیات در قراردادهای الکترونیکی، باعث تحولاتی در ارکان تشکیل دهنده عقد، از جمله ایجاب و قبول شده است، و مواردی که طبق قاعده و یا به تعبیر برخی، به منظور حمایت از تجار سنتی، دعوت به معامله قلمداد می‌گردید: مثل ایجاب در حراج اینترنتی، ایجاب به عموم و عرضه کالاهای اینترنتی همراه با مکانیسم الکترونیکی پرداخت، در بسیاری از مقررات به عنوان ایجاب قلمداد گردیده و این تحول، دارای رویکرد حمایت از مصرف کننده است.

این کتاب برخی از دروس دوره کارشناسی ارشد رشته‌های مختلف همانند حقوق مالکیت فکری (درس حقوق اینترنت و تجارت الکترونیک) و حقوق ثبت (حقوق اسناد الکترونیک) را تحت پوشش قرار می‌دهد.

تکنولوژی تولید، سیستم‌های تولید و مدیریت، مهندسی و طراحی محصول، ماهیت، خواص و انواع مواد، روش‌های ساخت و تولید، فرایندهای ریختگی و قالب گیری، فرایندهای فرمینگ و شکل‌‌دهی، فرایندهای ماده برداری، تکنولوژی ماشین ابزار، سیستم‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی، فرایندهای اتصال، فرایندهای اتصال، فرایندهای تمیزکاری سطح و پرداخت سطح، قید و بست ها، اتوماسیون فرایندهای تولید، سیستم‌های تولید یکپارچه کامپیوتری، و کنترل کیفیت، فصول ۱۶ گانه این کتاب را تشکیل می‌دهند.

یادآور می‌شود، کتاب «انعقاد قراردادهای الکترونیکی؛ مطالعه تطبیقی در فقه اسلامی، حقوق ایران و کنوانسیون ۲۰۰۵ ژنو»، نوشته مرتضی محمدی، برای نوبت اول در ۳۲۴ صفحه از سوی انتشارات دانشگاه مفید قم منتشر شده است.


http://iqna.ir/fa/News/2618036

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.