دومین همایش «وقف و اقتصاد» برگزار شد

دومین همایش «وقف و اقتصاد»، امروز دوشنبه، ۸ دی‌ماه ۹۳ در دانشکده تربیت‌بدنی دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم عباس‌علی جعفری، معاون بهره‌وری سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: خوشحالیم که در سال اقتصاد و فرهنگ متولی برگزاری این همایش شدیم و سازمان اوقاف و امور خیریه مفتخر است که نیات واقفان خیراندیش را محقق سازد و برنامه و نگاه‌ ویژه‌ای در این سازمان در زمینه اقتصاد وقف وجود دارد و در همین راستا معاونت بهره‌وری سازمان اوقاف و امور خیریه تأسیس شده است.
اقدامات سازمان اوقاف در راستای بهره‌وری موقوفات
وی ادامه داد: معاونت بهره‌وری سازمان اوقاف برنامه‌های مهمی همانند افزایش سرمایه‌گذاری در موقوفات متعدد با شناسایی ظرفیت‌های هر استان و تشکیل سبدسرمایه‌گذاری، طبقه‌بندی اقتصادی موقوفات، نوسازی و بازسازی رقابت در چارچوب دستورالعمل ابلاغی و به‌روزرسانی نرخ اجاره موقوفات را انجام داده است.
هدف وقف، حاکم کردن معنویت بر اقتصاد است
غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، سخنران بعدی این همایش بود که اظهار کرد: اعمال انسان در این دنیا با مرگش پایان پیدا می‌کند و پس از مرگ، دیگر نمی‌تواند کاری انجام دهد که برای خود ثواب الهی کسب کند الا به سه طریق که یکی از آنها این است که یک سنت حسنه را بنیان‌گذاری کند و دیگران از او تبعیت کنند.
رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: دوم صدقه جاریه است و وقف همان صدقه جاریه است و مادامی که این موقوفه باقیست، صاحب وقف اجر می‌برد و سومین عامل، داشتن فرزند صالح است که باعث دعا و کسب صواب برای پدر و مادر خواهد بود.
وی افزود: اگر این اسناد احیا شود به عظمت وقف در اقتصاد ایران پی می‌بریم و یکی از نکات قابل توجه در این زمینه، این است که امروزه بخشی از نیازمندی‌های اقتصاد کشور را وقف برطرف می‌کند. نکته دیگری که باید دانست این است که وقف صرفا یک اقدام اقتصادی نیست، بلکه اقدامی برای حاکم کردن معنویت بر اقتصاد است و امور مادی کشور است و اسلام به این وسیله اقتصاد را با معنویت و خیرخواهی همراه کرده است.
تأسیس شرکت‌های سهامی وقف در بازار بورس
مصباحی‌مقدم در پایان تأکید کرد: ما در کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اجازه دادیم شرکت‌های سهامی وقف تأسیس شده و وارد بازار بورس شوند و این شرکت‌های وقفی در حال راه‌اندازی هستند و این موضوع باعث خواهد شد هر خانواده‌ای بتواند در عمل وقف مشارکت کند و در چنین جامعه‌ای است که همبستگی اجتماعی به وجود می‌آید.
تعیین 200 شاخص برای بهره‌وری موقوفات
حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور نیز در این مراسم با ابراز خرسندی از این موضوع که موهبتی همچون وقف، آرام آرام در جامعه ترویج و تبیین می‌شود، گفت: زمانی دانشگاه‌ها و برخی از نهادها و حوزه‌های علمیه از گفتن مباحثی پیرامون وقف خجالت می‌کشیدند چون در دوره‌های قبل به ویژه در دوره طاغوت و پهلوی به این مسئله بی‌مهری و منفی بافی شده بود و این ذهنیت را ایجاد کرده بودند که وقف چیز بدی است، اما اکنون آرام آرام وقف که یکی از احکام الهی و در ابعاد مختلف نجات‌بخش است در جامعه ترویج می‌شود. اما با این وجود کافی نیست.
رئیس سازمان اوقاف در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: پیچیده‌ترین قسمت وقف بخش اقتصادی آن است و این ضرورت احساس می‌شود که اقتصاد وقف احیا و مدیریت بشود. این موضوع باعث کاهش فاصله طبقاتی و برقراری مهر و محبت و دلسوزی میان آحاد مختلف جامعه خواهند شد. در همین راستا 200 شاخصه برای بهره‌وری اقتصادی موقوفات معرفی شده است. که هفتاد مورد آن به تأیید رسیده است.
حجت‌اسلام والمسلمین محمدی یادآور شد: ما برای پردازش بهتر این شاخصه‌ها دو مولفه را باید در نظر بگیریم: نخست آنکه در راستای وقف و اقتصاد تئوری و نظریه‌پردازی شود و به دنبال این مسئله راهکارهای عملی برای سازمان نوشته شود تا قابل اجرا باشد. مسئله دیگر نگاه کلان به وقف است چرا که متاسفانه نسبت به سرمایه وقف نگاه کلان نداریم.
سه تحول در مدیریت اقتصادی وقف
نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف در امور خیریه با اشاره به سه تحول در مدیریت اقتصادی وقف گفت: باید مباحث مرتبط با وقف به صورت علمی تعریف شود و در تولیت موقوفات علاوه برعدالت، کفایت افراد نیز درنظر گرفته شود. همچنین براساس آیات قرآن توجه به عدل و احسان هم یکی از مولفه‌های مهم در وقف است. در همین راستا باید یادمان باشد که از چندمدیریتی پرهیز کنیم.
وی در پایان گفت ترویج وقف گروهی و اشتراکی، شناسایی نیازهای اساسی جامعه در سه بخش فرهنگ، اقتصاد و علم و فناوری برنامه‌ریزی برای بازده اقتصادی رقبات نیز از جمله نکاتی است که باید در وقف و اقتصاد مورد توجه قرار بگیرد.
ضرروت توجه به وقف دانش‌بنیان
محمدرضا سپهری، رئیس مؤسسه کار و تأمین اجتماعی، سخنران بعدی این همایش بود که اظهار کرد: بنده معتقدم باید در عرصه وقف تغییراتی ایجاد کنیم و بررسی کنیم که آیا قالب‌های کنونی وقف برای توسعه آن کفایت می‌کند؟ آیا ما توانسته‌ایم درآمد واقعی موقوفات را شناسایی کرده و یک نهاد مالی وقف که پاسخگوی این نیازها باشد را تأسیس کنیم؟ آیا وقف در بازار سرمایه جایگاهی پیدا کرده است؟ و آیا زمینه‌های پیوند وقف و کارآفرینی برقرار شده است؟
وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم وقف تبدیل به یک گفتمان عمومی شود، علاوه بر اینکه به پیشکسوتان در این زمینه احترام بگذاریم، نیازمند بهینه‌سازی سیستم‌های اداره موقوفات هم هستیم. همچنین باید در شرایط کنونی جامعه، وقف دانش‌بنیان را توسعه دهیم؛ چراکه اقتصاد دانش‌بنیان قابلیت تحریم‌ شدن ندارد.


http://iqna.ir/fa/News/2646969

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.