بررسی فقهی انتشار اوراق بهادار دولتی با نرخ سود شناور

کارشناس مالی اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، از بررسی انتشار اوراق بهادار دولتی با نرخ سود شناور مصون از تورم در جلسه فردای کمیته فقهی سازمان بورس خبر داد.

مجید پیره، کارشناس مالی اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، به تشریح جزئیات جلسه فردای کمیته فقهی سازمان بورس پرداخت و اظهار کرد: جلسه‌ فردای کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع انتشار اوراق بهادار دولتی با نرخ سود شناور مصون از تورم برگزار می‌شود و این جلسه، دومین جلسه بررسی انتشار این اوراق است.
وی افزود: هدف این است که دولت و شرکت‌ها بتوانند با انتشار ابزارهای مالی اسلامی اوراقی را برای سرمایه‌گذاران عرضه کنند که سرمایه‌گذاران بتوانند از این طریق سودی را دریافت کنند که این سود قطعا بیش از نرخ تورم باشد.
پیره اظهار کرد: نرخ سود این اوراق متفاوت و شناور است، به این معنا که اگر نرخ تورم بالا باشد سود پرداختی به سرمایه‌گذاران هم بیشتر می‌شود و اگر نرخ تورم کمتر باشد سود پرداختی هم کمتر خواهد شد. این اوراق، اوراقی هستند که سود شناور دارند و بسته به نرخ تورم سود آنها هم متغیر است.
کارشناس مالی اسلامی سازمان بورس در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت بررسی جنبه‌های فقهی و شرعی این اوراق اظهار کرد: در مورد مسائل فقهی و شرعی این اوراق بحث کارشناسی تقریبا مفصلی در مرکز مدیریت پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس انجام شده و ما اکنون تصمیم داریم برای دومین بار در مورد این موضوع صحبت کنیم.
وی ادامه داد: ما این اوراق را در سه قالب اوراق مشارکت، اوراق اجاره و اسناد خزانه اسلامی مورد بررسی قرار خواهیم داد اما فعلا تمرکز کمیته فقهی بر الگوی اوراق مشارکت با نرخ سود شناور مصون از تورم است.
پیره در پایان اظهار کرد: دومین جلسه کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار برای بررسی انتشار اوراق بهادار دولتی با نرخ سود شناور مصون از تورم، فردا چهارشنبه، 17 دی‌ماه ساعت 15:30 در محل سازمان بورس، واقع در میدان ونک، ابتدای خیابان ملاصدرا، شماره 13 برگزار می‌شود.


http://iqna.ir/fa/News/2678827

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.