بودجه؛ سند سنجش موفقیت دولت در برنامه‌ها

طیب‌نیا در هفتمین هم‌اندیشی ذی‌حسابان و مدیران کل امور مالی دستگاه‌های اجرایی مرکز اظهار کرد: بودجه تنها سند و ابزاری است که دولت‌ها در کشورهای مختلف برای اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های خود در اختیار دارند.

به نقل از روابط‌عمومی وزارت اقتصاد، علی طیب‌نیا در این هم اندیشی که با حضور معاون نظارت مالی و خزانه دار کل کشور، معاون توسعه مدیریت و منابع ، مدیران کل حوزه معاونت نظارت مالی و ذیحسابان دستگاه‌های اجرایی مرکز، برگزار شد با بیان این مطلب اظهار داشت: بودجه یک برنامه کوتاه مدت است و تمام اهدافی که دولت‌ها در حوزه تخصیص کارآمد منابع و ثبات فعالیت‌های اقتصادی دنبال می کنند را در بر می‌گیرد.
وی تأکید کرد: بودجه تنها سندی جامعی است که در برگیرنده همه برنامه‌های دولت است.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه بودجه در ایران فقط یک سند سیاست‌های مالی نیست تصریح کرد: بودجه در ایران سیاست‌های پولی و بازرگانی را نیز شامل می شود و عواملی که در خلق پول پرقدرت دخالت دارند در بودجه وجود دارد.
طیب‌نیا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از سال‌های دور در همان زمانی که بودجه نویسی رواج یافت ایده نظارت بر بودجه هم شکل گرفت و سعی کردند قوانینی برای نظارت بر برنامه‌های دولت پیش‌بینی کنند.
وی با اشاره به دخیل بودن هر سه قوه در نظارت بر اجرای بودجه خاطرنشان کرد: نظارت قبل از اجرای بودجه نقش مهمی در فرآیند اجرای بودجه دارد که این وظیفه بر عهده ذیحسابان است.
طیب‌نیا افزود: این نقش هم در تحقق اهداف دولت و هم در افزایش سلامت، شفافیت و انضباط مالی می‌تواند نقش بسیار مهمی داشته باشد.
وزیر اقتصاد تأکید کرد: اگر ذیحسابان نقش خود را بخوبی ایفا کنند، دیگر نیازی به نظارت دیوان محاسبات و قوه قضائیه نمی‌باشد.
وی خاطر نشان کرد: آنچه که باید در نظام بودجه‌ریزی عملیاتی یا مبتنی بر عملکرد در تنظیم، اجرا و نظارت بر هزینه بودجه مورد توجه قرار گیرد تحقق اهداف و نتیجه مناسب است.
طیب‌نیا خطاب به ذیحسابان دستگاه‌های اجرایی افزود: اگر ما به سمت بودجه‌ریزی عملیاتی حرکت کنیم، نقش و نظارتی که شما در اجرای بودجه ایفا خواهید کرد مهم‌تر خواهد بود.
وی در ادامه از اصلاح قانون محاسبات عمومی و قانون برنامه و بودجه خبر داد و گفت: بحث تنظیم و اجرای بودجه در چارچوب این دو قانون مادر است.
وزیر اقتصاد افزود: تلاش می کنیم با استفاده از دستاوردها و تجربیات ذیحسابان نظام نظارت بر اجرای بودجه را در بودجه ریزی عملیاتی دنبال کنیم تا به اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی نائل شویم.


http://iqna.ir/fa/News/2706305

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.