مشکل بازار سرمایه کمبود نقدینگی است/ زیان سودهای بالای بانکی برای بورس

به گفته کفاش، اگر نرخ سودهای بانکی حتی در کوتاه مدت بالا باشد موجب فرار سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه می‌شود؛ چراکه سرمایه‌گذاران سود بدون ریسک را به سود پرریسک ترجیح می‌دهند.
به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه، محمد کفاش‌پنجه‌شاهی، در خصوص امکان ورود بانک‌ها به بازار سرمایه از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیان کرد: ورود بانک‌ها از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بازار سرمایه ابزار جدیدی برای تزریق نقدینگی محسوب می‌شود.

وی در این خصوص اظهار داشت: به این وسیله، بانک‌ها واحدهای سرمایه گذاری را خرید می‌کنند و صندوق‌ها از طریق نقدینگی بانک‌ها به خرید واحدهای سرمایه گذاری در بازار می‌پردازند.

وی در ادامه عنوان کرد: نکته مثبتی که در این میان وجود دارد این است که بانک‌ها به طور معمول سرمایه گذاری‌هایی بلند‌مدت دارند و می‌توان امیدوار بود که با ورود به صندوق‌های سرمایه‌گذاری به طور طولانی مدت سرمایه‌گذاری خواهند کرد و نقدینگی را از بازار خارج نخواهند کرد به این دلیل که بازار ما به شدت به دلیل کمبود نقدینگی رنج می‌برد.

وی در خصوص مصوبه مجلس برای قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها افزود: این مصوبه، در هزینه‌های شرکت پتروشیمی تاثیر مثبت خواهد گذاشت و موجب کاهش هزینه‌ها خواهد شد که در نهایت به نفع شرکت‌های پتروشیمی خواهد بود.

وی ادامه داد: اما در این میان اگر سودهای پیش‌بینی شده توسط این شرکت‌ها محقق شود می‌توان به آینده این شرکت‌ها امیدوار بود.

وی در خصوص دیگر مصوبات هفته گذشته مبنی بر تصویب صندوق تثبیت بازار سرمایه و سهام خزانه خاطرنشان کرد: با صندوق‌های بازارگردانی که سابق بر این توسط سازمان بورس طراحی شده بود کماکان شرکت‌ها می‌توانستند سهام خرد خود را خریداری کنند اما سهام خزانه، ابزار جدید و حق انتخابی است برای مدیران شرکت‌ها تا در صورت تمایل برای جلوگیری از رقیق شدن سهم خود اقدام کنند و سود هر سهم را تغییر دهند.

وی در خصوص صندوق تثبیت بیان داشت: ورود صندوق تثبیت در بازار سرمایه، پول تازه‌ای را به چرخه اقتصادی وارد می‌کند و می‌توان انتظار داشت که مشکل نقدینگی در بازار سرمایه از طریق صندوق تثبیت برطرف شود.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به شرایط روانی موجود در بازار، برخی سهامداران تحت تأثیر شرایط روانی حاکم، سهام خود را به فروش می‌رسانند اما بحث دیگر این است که باید اعتماد به بازار تقویت شود.

کفاش‌پنجه‌شاهی در ادامه سودهای بانکی و مذاکرات هسته‌ای ایران را از دیگران نگرانی‌های بازار برشمرد و عنوان کرد: این که نرخ سودهای بانکی حتی در کوتاه مدت بالا باشد موجب فرار سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه می‌شود؛ چرا که سود بدون ریسک را به سود پرریسک ترجیح می‌دهند از طرف دیگر هم، ابهام در مذاکرات هسته‌ای موجب نگرانی شده است و امیدواریم در روزهای آتی با برطرف شدن این نگرانی‌ها، شاهد رونق بازار سرمایه باشیم.


http://iqna.ir/fa/News/2777839

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.