کتاب «منابع مالی در حاکمیت فقیه» منتشر شد

کتاب «منابع مالی در حاکمیت فقیه» (برگرفته از درس‌های خارج فقه علامه آیت‌الله محمد مؤمن‌قمی) با تحقیق و نگارش حجت‌‌الاسلام و‌المسلمین محمدمهدی بهداروند، به همت دفتر نشر معارف منتشر شد.

عناوین مطالب این کتاب عبارت است از مقدمه و ده بخش منابع مالی حکومت اسلامی، انفال، خمس، زکات، زکات فطره، فوائد موقوعات عامه، اراضی مفتوحه عنوه، جزیه، غنائم و أسراء، اموال اضافی و مالیات که هر بخش در رابطه با عناوین مختلف مطالبی آمده است.

حجت‌‌الاسلام و‌المسلمین محمدمهدی بهداروند در مقدمه این کتاب نوشته است: «یکی از اهداف اصلی تشکیل حکومت برقراری توحید و نفی شرک است و یکی دیگر از دلایل تشکیل حکومت اسلامی ایجاد عدالت و رفع ستم از جامعه است. در راستای همین مسئله است که حضرت امیر(ع) قبول مسئولیت جامعه اسلامی را یک تکلیف می‌داند»

نویسنده در رابطه با مفهوم‌‌شناسی انفال آورده است: «مراد از انفال زمین‌هایی است که بدون جنگ و جهاد به دست مسلمانان می‌افتد، نیز غنایم جنگی که بی‌اذن امام رخ می‌دهد، زمین‌های بی‌صاحب، زمین‌های موات، کوه‌ها، دریاها، معادن و صحراها است که خداوند برای همگان آفریده است.»

در بخش دیگری از مقدمه آمده است: «یکی از موارد اساسی در حکومت اسلامی، مسئله بودجه و منابع مالی حکومت است که می‌تواند به عنوان یکی از مباحث ضروری و محوری در عرصه فقه حکومتی قرار گیرد. قطعا پردازش این مقوله در عرصه‌های مختلف خمس، زکات، مالیات و ... ضروری است. در این مجموعه به بحث و بررسی درباره یکی از منابع مالی حکومت اسلامی تحت عنوان خمس پرداخته می‌شود و با توجه به دو دیدگاه مشهور و غیرمشهور، دلایل و استدلالات مورد نقد و بررسی قرار گرفته و در نهایت نظر مختار انتخاب و مطرح می‌شود»
این تحقیق برگرفته از درس‌های خارج فقه علامه آیت‌الله محمد مؤمن‌قمی در بحث فقهی ولایت فقیه است که در خلال بحث اختیارات و وظایف ولی امر، مسئله بودجه و منابع مالی حکومت اسلامی مطرح شده و با شرح و بسط و اضافاتی به صورت کتاب درآمده است.

یادآور می‌شود کتاب «منابع مالی در حاکمیت فقیه» در 256 صفحه، شمارگان 800 نسخه و قیمت 9هزار تومان از سوی دفتر نشر معارف منتشر شده است.


http://iqna.ir/fa/News/2814667

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.