نشست نقد و بررسی کتاب «بانکداری اسلامی در ایران» برگزار می‌شود

نشست نقد و بررسی کتاب «بانکداری اسلامی در ایران» امروز ۲۶ بهمن‌ماه با حضور مهدی رضوی، نویسنده کتاب در سرای اهل قلم برگزار می‌شود.

در این نشست مهدی رضوی، سیاوش گلزاریان و حسن گلمرادی و حمید قاضی‌زاده، کارشناس حوزه بانکداری حضور خواهند داشت.

کتاب «بانکداری اسلامی در ایران» شامل فصولی با عناوین «تاریخچه بانکداری»، «تجارت و پول عرب در هنگام ظهور اسلام»، «مبانی اقتصاد اسلامی و اقتصاد سرمایه‌داری»، «اصول فلسفه اسلامی بانکداری»، «بانکداری در ایران»، «بانکداری بدون ربا در ایران»، «نظام پولی و اعتباری»، «تحولات نظام بانکی ایران پس از انقلاب» و «چالش‌های بانکداری اسلامی» در ایران است.

مؤلف در پیشگفتار کتاب با بیان اینکه این کتاب حاصل سال‌های متمادی تدریس و تحقیق در زمینه بانکداری اسلامی و کسب تجربیات عملی و اجرایی ایشان در سطوح بالای مدیریتی در نظام بانکی کشور است، عنوان می‌کند: این کتاب از جمله معدود کتاب‌هایی است که ضمن پرداختن به سیر تکامل بانکداری در ایران و جهان؛ اصول و مبانی و فلسفه اسلامی بانکداری، تحولات نظام بانکی پس از انقلاب و چالش‌های بانکداری اسلامی ایران را با استفاده از روش شناختی علمی و با نگاهی نقادانه مورد بررسی قرار داده است.

لازم به ذکر است که این کتاب، نخستین بار در سال 1384 با عنوان «سیر تکامل بانکداری در ایران: رویکرد بدون ربا» توسط بانک توسعه صادرات ایران منتشر شده است اما از آنجائی‌که در چاپ جدید، دو فصل تحت عناوین «برنامه‌ریزی سیستمی برای اجرای بانکداری اسلامی در ایران» و «برنامه‌ریزی سیستمی برای ایجاد تحول رفتاری در نظام بانکی کشور» به کتاب افزوده شده و بخش قابل توجهی از مطالب کتاب به بانکداری اسلامی تخصیص یافته است، عنوان کتاب به «بانکداری اسلامی در ایران: تاریخچه، عملکرد و برنامه‌ریزی» تغییر یافته است.

همچنین فصول دوم تا چهارم این کتاب برگرفته از مطالب کتاب «طرح تحلیلی اقتصاد اسلامی» و فصول هشتم و نهم برگرفته از کتاب «برنامه‌ریزی در سیستم‌های بزرگ مقیاس» نگارش همین مؤلف است.

در چاپ جدید این کتاب، دو فصل با عنوان‌های «برنامه‌ریزی سیستمی برای اجرای بانکداری اسلامی در ایران» و «برنامه‌ریزی سیستمی برای ایجاد تحول رفتاری در نظام بانکی کشور» به کتاب افزوده شده و بخش قابل توجهی از مطالب کتاب به بانکداری اسلامی اختصاص دارد. به همین علت عنوان کتاب به «بانکداری اسلامی در ایران: تاریخچه، عملکرد و برنامه‌ریزی» تغییر یافته است.

نخستین چاپ کتاب «بانکداری اسلامی در ایران» در 480 صفحه، به بهای 26 هزار تومان از سوی مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران روانه بازار نشر شده است.

یادآور می‌شود: نشست نقد و بررسی کتاب «بانکداری اسلامی در ایران» امروز، یکشنبه 26 بهمن‌ماه 93 از ساعت 14 تا 16 در محل سرای اهل قلم، واقع در خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک 2 برگزار خواهد شد.


http://iqna.ir/fa/News/2851632

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.