«جایگاه آزادی اقتصادی در اقتصاد اسلامی» منتشر می‌شود

کتاب «جایگاه آزادی اقتصادی در اقتصاد اسلامی» به قلم تقی ابراهیمی‌سالاری که در مراحل پایانی نگارش است، به زودی منتشر می‌شود.

تقی ابراهیمی‌سالاری، عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد، از در دست انتشار بودن کتاب خود با عنوان «جایگاه آزادی اقتصادی در اقتصاد اسلامی» خبر داد و در پاسخ به پرسشی درباره مهم‌ترین موارد مورد بررسی در این کتاب اظهار کرد: آن چیزی که در این کتاب در دست اجراء داریم، این است که وضعیت آزادی اقتصادی در تک تک احکام فقهی را بررسی می‌کنیم؛ این‌که در هریک از این احکام فقهی، محدوده آزادی که برای فعالین اقتصادی وجود دارد، به چه میزان است؛ مثلا در عقد بیع، عده‌ای معتقدند، شرط بیع این است که افراد باید بالغ باشند، اما برخی از فقها این را تعمیم داد‌ه‌اند و می‌گویند باید رشید هم باشند. در این صورت، دامنه فعالیت اقتصادی کاهش یا افزایش پیدا خواهد کرد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره قصد خود از نوشتن این کتاب عنوان کرد: قصد بنده، این است که همه این احکام را در حوزه‌های مختلف؛ اعم از بیع، انفال، اموال، مالکیت دولتی و خصوصی و ... استخراج شود تا دامنه‌ای از آزادی اقتصادی در اقتصاد اسلامی را براساس آن احکام به دست بیاوریم. نوشتن این کتاب از سال 89 آغاز شده و اکنون مراحل پایانی خود را طی می‌کند و احتمالا به صورت دو بخش مربوط به احکام و سیاستگذاری برای دولت، منتشر خواهد شد تا بتوانیم در زمینه کمک به دولت در سیاست‌گذاری‌ها هم موثر باشیم.
وی در پاسخ به پرسشی درباره پیشینه تحقیقات درباره بحث آزادی اقتصادی در اقتصاد اسلامی اظهار کرد: در این باره، بحثی درباره محدوده آزادی اقتصادی در اسلام را شهید صدر(ره)، در کتاب «اقتصادنا» مطرح کرده و فعالیت‌های اقتصادی را به حرام، حلال و مباح دسته‌بندی کرده است و حیطه فعالیت‌های مباح را با عنوان «منطقه‌الفراغ» یا «منطقه آزادی نظر قانونی» نام می‌برد. سیاست‌گذار اقتصادی در اقتصاد اسلامی ‌می‌تواند در «منطقه‌الفراغ» سیاست‌گذاری کند.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی، ادامه داد: شهید صدر(ره) چارچوب آزادی اقتصادی را بر اساس جمع‌آوری نظرات فقهای قدیم و جدید بررسی می‌کند؛ البته وی همه این‌ها را در چارچوب شکل‌گیری عدالت اجتماعی و اقتصادی مورد بررسی قرار می‌دهد و می‌گوید حتی اگر فتوایی از جانب یک مجتهد باشد، اما با عدالت اجتماعی در تضاد باشد، من آن فتوا را کنار می‌گذارم و فتوایی دیگر را جایگزین می‌کنم. این‌ها مجموعه تلاش‌های شهید صدر برای تاسیس نظام اقتصادی اسلامی است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره مهم‌ترین ویژگی این کتاب اظهار کرد: اولین ویژگی این کتاب استفاده از آن برای سیاستگذاری‌ها در حوزه اقتصاد اسلامی است و در این زمینه می‌تواند به دولتمردان کمک کند؛ دوم اینکه در حوزه‌های علمیه چون منابع حوزه کاملا سنتی است، تاکنون چنین تفکیکی صورت نگرفته است و برای کسی که می‌خواهد در حوزه‌های علمیه تحصیل کند، فارغ از اینکه دیدگاه نویسنده را بپذیرد یا خیر، منبعی ارزشمند برای استفاده است که به طور مثال خواننده بداند شهید اول، صاحب جواهر، شیخ طوسی و ... در این زمینه چه نظراتی داشته‌اند.

http://www.iqna.ir/fa/News/1395311

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.