تفاوت اوراق وقف و اوراق قر‌ض‌الحسنه

در صورتی‌که فردی بخواهد به صورت محدود و در زمان مشخص کار خیری انجام دهد و سپس اصل مبلغ خود را پس گیرد، از اوراق قرض‌الحسنه استفاده می‌کند اما اگر تمایل به انجام کارهای خیرخواهانه داشته باشد، بدون اینکه اصل مبلغ خود را دریافت کند، از اوراق وقف استفاده می‌کند.

مهم‌ترین تفاوت اوراق وقف و اوراق قرض‌الحسنه به عنوان نمونه‌ای از ابزارهای مالی غیرانتفاعی، آن است که اوراق وقف بدون سررسید هستند، در حالی که اوراق قرض‌الحسنه دارای سررسید محدود هستند.
اوراق قرض‌الحسنه اوراق بهاداری است که براساس قرارداد قرض بدون بهره منتشر می‌شود و به‌موجب آن، ناشر اوراق به‌میزان ارزش اسمی آن‌ها به دارندگان اوراق بدهکار است و باید در سررسید به آنان بپردازد. این اوراق که با مجوز بانک مرکزی چاپ و منتشر می‌شوند، دارای مبلغ و مدت معین هستند و در صورتی‌که موضوع (ازدواج، مسکن و ...) روی آن درج شود، در برانگیختن انگیزه جهت اختصاص وجوه مؤثرتر است. این اوراق را کمیته امداد، بانک‌ها و صندوق‌ها عرضه می‌کنند و تمام وجوه باید به‌حساب خاص کمیته امداد واریز شود.
در اوراق مزبور، تضمین می‏‌شود که وجوه تخصیص‌یافته در مدت تعیین‌شده به قرض‌دهنده بازپرداخت می‌شود. بازپرداخت این وجوه از طریق بانک‌ها یا کمیته امداد میسر می‌شود. این اوراق، بی‌نام است و دارنده آن، مالک آن شمرده می‌شود. همچنین این اوراق قابلیت فروش قبل از سررسید را نزد مرجع فروشنده دارد.
اوراق قرض‌الحسنه ابزار مناسبی برای تقویت نهاد قرض‌الحسنه و گسترش آن در جوامع اسلامی است. بر این اساس، در کشورهای مختلف اسلامی از جمله ایران، برخی اندیشمندان مسلمان چنین ابزار مالی خیرخواهانه‌ای را طراحی کردند که در برخی از کشورها نیز اجراء شده است و دستورالعمل انتشار اوراق قرض‌الحسنه در 14 ماده و 4 تبصره در اجرای بند (2) ماده (7) قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه 1384، روز هفدهم دی ماه سال گذشته به تصویب هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید.
اما اگر فردی تمایل به انجام کارهای خیرخواهانه داشته باشد، بدون اینکه اصل مبلغ خود را دریافت کند، از اوراق وقف استفاده می‌کند و حتی بعد از مرگ هم از سود این اوراق و عمل وقف خود استفاده می‌کند، در حالی که اگر بخواهد تنها به صورت محدود و در زمان مشخص کار خیری انجام دهد و سپس اصل مبلغ خود را باز پس گیرد، از اوراق وقف قرض‌الحسنه استفاده می‌کند.

منبع: امینانه

http://www.iqna.ir/fa/News/1395431

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
احاديث  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.